ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.01.2022
REZONABIL

Către satisfăcător

la PMM* = 397 USD

Meeru Island Resort & Spa vs Bandos Island

Am petrecut vacanta in perioada 04 -13 ianuarie 2022 pe insula Meeru Island Resort & Spa (o ora cu barca de la aeroportul Male) dupa o alta experienta pe insula Bandos (ianuarie 2021).

As putea face o comparatie intre cele doua..., fiecare insula are farmecul ei, daca doresti liniste si nu esti pasionat de snorkeling sau scuba alegi Meeru dar daca esti amator de scuba sau snorkelink atunci de departe alegi Bandos, unde ai si mai multe avantaje, aste aproape de aeroportul Male (15-20 min. cu barca), are o zona foarte intinsa pentru snorkeling, unde se pot vedea corali foarte frumosi, pesti foarte multi, broaste testoase, rechini (pana la un metru), si activitati de divertisment in fiecare seara.

Pe Meeru Island nu am avut parte de activitati de seara si m-a dezamagit lipsa de zona de snorkeling..., adica se poate face dar nu vezi absolut nimic interesant, daca ar fi sa dau un procent comparatriv cu Bandos ar fi undeva pe la 15-20 % din ce poti vedea pe Bandos.

In orice caz daca alegeti Meeru Island si doriti o plaje linistita, fara vant si valuri mari, alegeti Jacuzzi Beach Villas cu camerele de la 101 la 122, sunt foarte aproape de apa si este zona cu cea mai linistita apa, foarte aproape de restaurant si bar. Din punctul meu de vedere, calitate - pret, categoric recomand Bandos.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Locuri de vizitat nu prea ai..., am avut doua„excursii"..., incluse in pret, una a fost la snorkeling house, unde nu prea ai avut ce sa vezi, ..., si una a fost o plimbare cu barca pentru a vedea delfini (daca ai noroc) si sa vezi apusul de pe barca...

Ca si magazin... pot spune ca este foarte foarte slabut, nu este eprovizionat, nu ai ce lua, nici macar magneti... din nou fac comparatie cu insula Bandos, care este pe jumatate ca si intindere fata de Meeru, dar acolo magazinul nu se poate compara cu cel de pe Meeru...

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Relaxare si atat..., distractie... de unde?

Trimis de Florin1969 in 14.01.22 15:59:45
Validat / Publicat: 14.01.22 16:55:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MALDIVES. A mai fost în/la: Bandos Island

VIZUALIZĂRI: 8197 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Florin1969); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Meeru Island
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 397.33 USD pe cameră

[14.01.22 16:07:01]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Meeru Island Resort [NORTH MALE], RESORTURI / ATOLI [CAZARE]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Maldives]

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE (CAMERE) a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea / camera - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 106377&hid=7942.

[14.01.22 17:09:13]

Mulțumiri pentu completarea notelor

Unde ați fost, în 2021

- la Malahini Kuda Bandos Resort? malahini.mv/#

- sau la Bandos Maldive Resort? bandosmaldives.com/v2

[14.01.22 20:17:30]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[24.01.22 14:16:50]

@webmasterX:

Salutare

In 2021 an fost pe„Bandos Maldive Resort "

[24.01.22 15:51:19]

@Florin1969: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

⭐ValentinB_88⭐
    [10.02.22 13:48:55]

La pretul platit nu prea pareti foarte incantat. Inteleg ca ati avut regim all inclusive. Banuiesc ca de aici si pretul... piperat al sejurului. ???? Mancarea cum a fost?

Niste poze ar fi binevenite.

[10.02.22 14:34:30]

@⭐ValentinB_88⭐:

Nu este vorba neaparat de pret... ci mai degraba de„calitate - pret "...,

iar in ceea ce priveste regimul all inclusiv..., nu stiu cum sa spun... dar pe o insula in Maldive (nu stiu daca ati fost vreodata int-un asemenea loc) nici nu prea ai variante, esti pe o suprafata de pamant 1200 m / 600 m cazul Meeru si 500 / 600 Bandos... nu ai unde sa mananci decat acolo..., nu ai unde sa mergi sa„bei" ceva... decat acolo...,

nu cred ca e o idee buna sa iti iei cazare si sa platesti ori de cate ori mergi sa mananci sau sa bei ceva... probabil o sa coste dublu (si nici nu stiu daca este posibil)... sau in cel mai fericit caz sa mergi cu slanina si ceapa in papornita... ????...

Reveninnd la lucruri serioase, comparatia dintre cele doua insule (Meeru si Bandos) a fost facuta pur si simplu pentru a-mi spune parerile despre fiecare in parte..., avantaje si dezavantaje, a fost frumos si pe Meeru insa in comparatie cu Bandos, din punctul meu de vedere Bandos este mult peste Meeru,

si daca este sa vorbim si de pret... DA este si mai accesibil..., iar daca ar fi sa ma intorc pe vreuna dintre ele... as alege BANDOS fara doar si poate.

Apropo... pretul nu a fost deloc piperat pentru Maldive... nici macar pentru Meeru, nu stiu de unde ati dedus ca ar fi fost„piperat "... doar ca este putin peste Bandos ca pret... si sub Bandos ca si calitate... ????‍♂️

⭐ValentinB_88⭐
    [10.02.22 14:50:58]

@Florin1969:

"nu stiu daca ati fost vreodata int-un asemenea loc"

Din pacate nu dar mi-as dori! Insa pentru mine cel putin, in momentul de fata este un efort financiar imposibil. Momentan visez doar la revenirea in Turcia, unde preturile sunt mult mai prietenoase cu buzunarul...

"nu stiu de unde ati dedus ca ar fi fost„piperat" "

Din ce am mai citit pe aici + impresii de la cunoscuti stiam ca un sejur cu 2 persoane, de 7 nopti, ar fi undeva la 3-4, hai 5 mii de euro (cu mic dejun) ce-i drept. Insa nu cred ca mancarea in Maldive (s) la All Inclusive, umple mesele ca la turci, nu?

In orice caz felicitari pentru sejur, chiar daca nu a fost pe placul dvs, trebuie sa o luati ca pe o experienta oarecum unica. Va asteptam si cu alte recenzii. Am observat ca nu ati mai scris de ceva vreme dar ati revenit acum.

Sa ne reauzim cu bine!

[10.02.22 15:34:09]

@⭐ValentinB_88⭐:

Nu se justifica sa zbori pana in Maldive pentru 7 zile..., chiar si pentru 9 zile cum am fost noi pe Meeru a fost foarte putin, 14 zile este perioada pe care o recomand...

iar noi am platit 10500 euro pentru 3 adulti - 9 zile..., iar pe Bandos cu un an in urma (ne-a ajutat si Covid ul... fiind si preturi mai mici...) pentru 14 nopti am platit 6300 euro doua persoane... preturile sunt ok.

Sunt si insule unde pentru 7 nopti se plateste chiar si 15000euro... sau mai mult... astea sunt preturile pentru Maldive... ????‍♂️.

In ceea ce priveste mancarea... varianta de all inclusive... este super ok..., intradevar nimic nu se compara cu Turcia la ultra all inclusive..., dar pot spune ca mancarea este foarte buna, zilnic altceva, varianta de bufet... normal si la fiecare masa sunt supe, felul doi cate 3-4 feluri si desert la discretie, la fel si fructe..., esti servit la masa cu bauturi (bere, suc, apa, vin), sunt convins ca oricat de pretentios ai fi la mancare sigur gasesti ceve sa-ti fie pe plac.

Anul acesta merg in Turcia pentru a 7 oara... dar sunt lucruri total diferite.

Florin1969, ⭐ValentinB_88⭐
    Alte impresii din această RUBRICĂMeeru Island Resort & Spa [NORTH MALE]: