ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 40-50 ani
    ÎNSCRIS: 09.07.10
    JUL-2010

In scadere... libera

Am fost acolo, vazand imaginile de pe internet si citind parerile celor care au stat in acest hotel, anul trecut, majoritatea fiind multumiti.

Hotelul este o frumusete, din punct de vedere arhitectonic, este select la locatie si design interior. Mult mai linistit decat restul statiunii... care e o mare porcarie- galagie, chinezarii, maracini, intuneric, de indata ce treci de 50 m de plaja, gropi, praf, etc.

Personalul este stilat, cunosc mai multe limbi, zambesc frumos, sunt amabili. Asta e partea buna.

In ceea ce priveste mancarea... jale... E demipensiune, adica poti lua micul dejun si masa de seara, e stil bufet.

Daca dimineata te servesc cu sampanie, seara nu primesti nici macar un pahar cu apa de la robinet, trebuie sa cumperi orice bautura, ceea ce mi se pare aiurea.

Mancarea este in general proasta, adica in afara de branza telemea, cascaval, slaninuta prajita si tzatziki, nu prea ai ce alege. Chiftele tari ca piatra, refolosite de la o zi la alta, peste din cel mai ieftin - macrou si hering (cei drept dau si felioare de somon, uneori), fripturi fara nici un fel de condimente, deci fara gust, paine necrescuta, veche sau chifle reincalzite, rosii palide si varza taiate in halci mari, fructe pipernicite (ce-i drept aveau si... corcoduse), uneori chiar mucegaite (struguri).

Ceea ce pune insa capac este refolosirea resturilor de mancare din ziua precedenta- o zi primesti ardei cu branza calzi, a doua zi primesti aceeasi ardei ca gustare rece. Sau chiftele reincalzite...

Foietajele si checurile sunt cumparate de gata- cam cum sunt la noi cornurile si ruladele preambalate.

Alta problema este ca nu ai voie sa aduci bauturi si mancare in hotel (cica pt protectia noastra, ca parca nu poti manca la pranz in alta parte si sa sucombi taman la masa de seara)...

Ce sa zic... ca sa fi obligat sa cumperi totul de la ei... Am luat din oras o sticla de vin ca sa o facem cadou unor prieteni de acasa si ne-a prins portarul, care ce-i drept a fost intelegator dar ne-a reamintit ca nu este voie... Parca eram la manastirea de maici virgine. De atunci am inceput sa caram apa plata la jumate, ascunsa prin pantaloni, de paream niste handicapati.

In 5 zile nu au schimbat asternutul decat cel mult o data, dar nu bag mana in foc...

Au piscina interioara dar nu dau si papuci pt a merge la aceasta piscina asa ca toti merg cu papucii de strada, ceea ce nu este tocmai igienic.

Daca nu vreti decat liniste, frumusete pura si sunteti la cura de slabire, sau regretati gustul inconfundabil al mancarii de cantina, atunci e bine sa alegeti acest hotel. Daca nu sunteti asceti si aveti nevoie de apa si hrana (alta decat spirituala) cautati altceva.

Trimis de morocanoasa* in 09.07.10 22:20:41
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: albena, ralitsa superior

VIZUALIZĂRI: 4727 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (morocanoasa*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Flaviu
    [09.07.10 22:46:02]

Am impresia ca nu sunt chiar singurul caruia aceasta statiune nu i-a lasat o impresie grozava.Sa fie de vina categoria noastra de varsta ?

[10.07.10 00:20:23]

poate ai gresit hotelul, eu am fost cu niste prieteni recent la helena sands si crede-ma au avut icre negre la una din seri.Ce zici?

amfost16
    [10.07.10 09:09:32]

din cate stiu eu statiunea e mai noua si destul de ok, poate ai nimerit la un hotel mai slabut...

[10.07.10 17:03:11]

helena sands este dupa mine, chiar cel mai select hotel din statiune, prin amplasament, arhitectura, atmosfera, gradini, masa, si pret bineinteles. Mi-ar fi placut sa stau acolo dar bugetul nu mi-a permis.........

[10.07.10 20:29:00]

se poate sa fi dat candva si icre negre... si noi aveam somon insa alaturi de chiftelute vechi si ardei refolositi...sunt trucuri ieftine..

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [10.07.10 21:00:51]

@Flaviu si eu sunt in categoria voastra de varsta , dar mie mi-a placut statiunea Sunny Beach , nu stiu ce asteptari aveati voi dar cred ca informatii sunt destule peste tot pentru a va da seama de potentialul unei locatii , aici avem un mamut cu mai multe hoteluri decat in toate statiunile noastre la un loc , daca preferi o statiune mai mica si mai intima , exista in Bulgaria destule , printre ele Obzor care mie mi-a placut foarte mult. Acum conditiile de la hotel se poate sa fi scazut pentru ca avem parte de o criza , si de bani si de turisti , si in conditiile in care hotelul nu mai e sub contract cu RIU sigur mai da si rateuri la servicii si la masa.

doctorul45
    [10.07.10 22:58:52]

ati platit pt copil ?Daca da cit?Cit a fost pretul pe noapte de pers.multumesc

[12.07.10 00:09:11]

am avut in iunie 2010 prieteni care au fost cazati la helena sands in aceeasi perioada cu noi. Am fost in camera lor, un apatrament si crede-ma ca nu am vazut o pata pe nici unde si totul era alb. La masa tinuta era absolut obligatorie si ei tb sa se schimbe dupa, ca sa poata iesi lejer in oras. Eu am fost coplesita de rusine ca trebuia sa strig intru-na dupa copiii nostri pe acolo prin gradinile lor, caci neastamparatii mei vroiau sa se catere pe statuetele de cai de bronz si mai stiu eu ce prostii le trecea prin cap. Intradevar,era acolo o atmosfera mai aristocrata, ca sa zic asa, unde nu auzeai pe nimeni strigand, muzica buna in surdina peste tot, ce sa mai, era bine pt cine cauta o astfel de oaza. A, si am uitat sa mentionez ca daca prietenii nostri au fost incantati, e bine , caci au mers prin toata europa de la nord la sud, est si vest si au vazut destule ca sa poata aprecia o locatie buna. Sincer,nu au avut buget anul asta pt italia sau tenerife si au ales sarmana bulgarie unde noi i-am convins ca e bine.

[12.07.10 00:09:52]

1400 euro pe apt 2 adulti si 2 copii demipens, 10 nopti.

[18.07.10 18:51:32]

copilul sta si mananca gratuit. Au o canapea ca pat suplimentar, este comod.

jilapitis
    [21.07.10 22:46:03]

Saptamana viitoare am si eu rezervare la acest hotel.As dori sa stiu daca :

-exista parcare la acest hotel,

-are plaja privata sau se platesc sezlongurile,

-ce program au la masa,

-sezlongurile ajung la piscina sau tot cu rezervare cu prosopul?

-daca au prosoape la piscina.

Cine poate sa imi raspunda va rog.

sony
    [22.07.10 21:36:15]

Draga jilapitis:

- exista garaj subteran (sub Helena Park dar sunt lipite). Este cu plata. Nu mai tin minte cat.

- plaja nu este privata. Se platesc sezlonguri si umbrele (parca 21 leva/zi)

- programul de masa este: 7:00 - 10:00 si 18:30 - 21:00 (cu aproximatia). La cina sunt 2 serii si sunt (erau) foarte stricti

- nu stiu. nu sunt amator de piscina

jilapitis
    [23.07.10 00:04:12]

Cel de la agentie a spus ca parcarea este fara taxa de aceea vreau sa vad ce costuri suplimentare mai apar.Multumesc mult de informatii.La 21 de leva ce intra 2 sezlonguri si o umbrela? si mai spunemi te rog ce inseamna doua serii la cina?Adica iti fixeaza ei programul de masa?In legatura cu parcarea am inteles ca este deschisa si fara taxa nu ne-a spus de la agentie ca ar mai fi o taxa suplimentara,sper sa nu fie.

sony
    [23.07.10 08:24:37]

Parcare - s-ar putea sa existe o parcare exterioara fara taxa sau sa fi "scos" taxa de la garajul subteran (au am fost in 2009)

Plaja - 21 leva = 2 sezlonguri + umbrela.

Cina - Exact. Era un progam fix pt masa. Chiar si o masa fixata inca de la inceputul sejurului.

[31.07.10 23:52:19]

Se poate parca destul de lejer in afara curtii hotelului, gratuit si cu paza. Doar in subsol trebuie platit, nu stiu cat.

Exista 2 sectiuni de plaja - una este gratuita, alta costa 7 leva/zi (sezlongul). Cea gratuita este mai aglomerata.

Masa se serveste in 2 serii, care sunt stabilite de ei.

Au prosoape speciale pt piscina, pe care le poti schimba de cate ori vrei. Nu trebuie rezervare pt piscina, sunt destule locuri.

DomnulQ
    [20.08.10 10:30:43]

Groapa de care spui tu este mai la nord, acolo unde se termina statiunea Sunny Beach, care de fapt este un stufaris, statiune in sine se intinde pe vreo 7 km mai la sud.

Este bine sa facem miscare, sa vedem cat mai mult din statiune si apoi sa tragem concluzii. Daca ne-am miscat doar 50 m la stanga sau la dreapta asta nu inseamna ca am fost in Sunny Beach. Apropo, chiar unde era praful? Sa fii fost nisip si un vant puternic?

[12.09.10 23:19:52]

Nu vad care este rostul ironiei...

Am stat la Helena Park, care este in nordul statiunii si este marginita de o zona aflata in dezvoltare, cu santiere, gropi, maracini si praf.

Am fost si mai la sud si am vazut acelasi peisaj pe marginile soselei, acolo unde nu erau complexe hoteliere.

Nu este o nenorocire, pentru ca asa este de asteptat de la o statiune aflata intr-o dezvoltare prea rapida, unde primaria nu poate tine pasul cu investitorii - nu au cum sa faca peste tot curatenie, trotuare, iluminat public.

Este o statiune mult mai dinamica dar mult mai prost ingrijita dacat Albena. Asta este parerea mea de batranica.

alinamitru, doctorul45, DomnulQ, Flaviu, ionescunic, jilapitis, morocanoasa*, sony
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Helena Sands Hotel (ex-RIU) :