ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.01.2022
Business
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Nu ratați

În aprilie 2018 am avut ocazia nesperată sa iau contact cu Asia de Sud-Est. A fost o deplasare în interes de serviciu, dar am îmbinat utilul cu plăcutul și a ieșit extraordinar. Am stat din 9 pana în 20 aprilie în Coreea de Sud, Incheon, practic la o aruncatura de băț de Seoul.

Am avut de ales între a zbura cu KLM și Turkish Airline. Am ales operatorul turc și cred ca a fost o alegere bună. Zborul a fost din doua bucăți, București - Istanbul și Istanbul - Incheon.

Primul contact a fost cu aeroportul Ataturk, care e pur și simplu impresionant, uriaș. În compensație, este atât de bine organizat, încât, deși l-am traversat tot, nu am fost niciodată în pericol sa ne rătăcim.

Dacă București Istanbul a durat o ora și 40 de minute, Istanbul Incheon a fost un zbor de 9 ore, în care am mâncat, am dormit, am văzut toate filmele de pe planeta... ???? Aproape de sosire am primit un pliant care trebuie completat cu datele personale cu perioada vizitei și adresa unde vom sta. La acel moment nu știam nici hotelul, cu atât mai puțin adresa... Asa ca am coborât, ne-am recuperat bagajele și am plecat către ieșire, trecând prin filtrele arhicunoscute. La ieșire ne aștepta cineva care ne-a dus la hotel.

Am fost cazați la Sheraton Grand Hotel Incheon, vis a vis de Central Park. Pentru ca eram oaspeți de seama, totul a mers ca uns. Am primit singur o camera dubla la nivelul 14, cu vedere la oraș. Nu mai fusesem cazat într-un hotel de 5*pana atunci, dar era impresionant. Toate dotările și detaliile părea făcute sa te facă sa te simți de 5 stele. De la pat, birou aparatul de cafea, pana la baie și climatizare, toate erau super. Și oamenii... Nicăieri nu o sa găsiți oameni respectuoși ca în zona asta a Asiei. Și nu doar în hotel, ci peste tot pe unde am călătorit și am apelat la cineva.

Masa am luat-o în majoritatea timpului în restaurantul hotelului cu excepția ieșirilor care au durat o zi. Despre mâncarea sud coreeana ar fi de vorbit vreo câteva zile. Pot sa va spun ca nimic nu e ceea ce pare, cu excepția pizzei. Nefiind un mare fan al fructelor de mare și neobișnuit cu gusturile din aceasta zona a lumii, vreo câteva zile am tatonat masa. Coroborat și cu diferența de fus orar, primele zile au fost mai ciudate.

Per ansamblu am încercat sa gust din toate mai puțin fructele de mare și derivate care, din cauza unui condiment necunoscut, miroseau prea ciudat pentru mine. Am bifat totuși crab, escargot și o grămadă de fructe noi. Ca sa va faceți o idee, am găsit ceva care semăna cu bavon-ul, la micul dejun, care spre marea mea surpriza avea gust de portocale și era dulce... Bad luck!

Personalul din restaurantul hotelului era incredibil. Bărbații erau îmbrăcați parca ar fi fost scoși din cutie și tot timpul cu ochii pe oaspeți. Cu riscul de a ma repeta, nu cred ca o sa găsesc în alta parte a lumii oameni mai politicoși și binevoitori.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Spuneam ca am stat lângă Central Park care a fost și prima vizita, fiind la îndemână. Având câteva hectare de teren care înconjoară un lac foarte mare, parcul pare ca este cosmetizat în fiecare zi. Totul e curat, la locul lui cu zone unde poți sa faci fotografii reprezentative. Un reper important al parcului central din Song-Do este Tri-Bowl, un element arhitectural inedit, diferit de ce vedem în fiecare zi. De altfel, cam toate construcțiile sunt făcute sa iasă în evidenta. archdaily.com/190720/inch ... iarc-architects

Vizita la Seoul a fost una și mai reușită. Am început-o cu o fila din istoria țării, povestita de doamna care era ghidul nostru pentru ziua respectiva. Prima vizita a zilei a fost la o casa tradițională unde am învățat ceremonia ceaiului stând în genunchi. A fost... deosebit. Cred ca trebuia să repeți operațiunile de vreo 20 de ori sa le înveți. Foarte complex. Tot acolo am primit haine tradiționale coreene (doar sa le purtăm pe acolo) - cunoscute ca hanbok. Foarte elegante și comode în același timp. A urmat palatul Gyeongbokgung. english.visitkorea.or.kr/ ... .jsp?cid=264337

Dacă ajungeți în Seoul nu îl ocoliți. Palatul va transporta aproape 650 de ani în timp și, cu ghidul potrivit, o sa puteți întra în atmosfera de atunci. Interesant e faptul ca, la momentul acela, dacă purtai hanbok (pe care le poți închiria din zona palatului) întrarea este gratuită. La castel am stat cam doua ore. Am avut următoarea oprire la o piata/târg in care am găsit o grămadă de suveniruri și multe alte lucruri interesante, Namdaemun Market. english.visitkorea.or.kr/ ... .jsp?cid=273760

Aici am cumpărat de la cosmetice, magneți și un hanbok pentru copii pe care am dat 45.000 de woni (aproximativ 35 $). Înainte sa intram in piață, ghidul ne-a învățat cuvântul magic "Kkakka juseyo" =reducere, discount. Și credeți-mă funcționează mai bine decât în Turcia. Mult mai bine. Spre exemplu, dacă o sa cumperi 3 magneți, primești 4. La cosmetice, unde înțeleg ca aveau preturi fixe, am primit o jumătate de plasa de mostre. Jumătate de ora m-am plimbat prin piața cu niște chestii făcute din alge menite sa reducă cearcănele. Parca eram rugbist neo zeelandez. ????

Aaa, si era sa uit cel mai important lucru!!! LOTTE WORLD TOWER. Best of Seoul. seoulsky.lotteworld.com/e ... /intro/intro.do

Impressive stuff. A început distracția în ascensor The sky shuttle care proiectează pe ecrane aflate pe fiecare perete interior și pe tavan imagini, parca ești în alta lume. De Sus totul este impresionant și mic. Dacă ajungeți sus nu ratați caricaturiștii. Pentru 10.000 de woni o sa aveți o amintire minunata.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Zilnic după ora 17, am explorat zona limitrofa hotelului. Supermarketuri, un Mall și multe multe plimbări pe jos. Fiind o zona dezvoltată recent totul era mare. Străzile aveau câte 4. enzi pe sens, blocurile multe etaje și spatii verzi în echivalentul unui parc măricel pentru fiecare bloc. Nu vedeai mașini parcate pe străzi. Tot ce înseamnă parcare era în subteran. De altfel, pe străzi erau foarte putini oameni pe jos. Toată lumea circula cu auto. Am cumpărat in majoritate suveniruri și amintiri. Ma așteptăm la telefoanele Samsung sa fie mai ieftine, fiind fabricate acolo. Dar, ce sa vezi, cu 20-30%mai scumpe. De fiecare data când ne întorceam de la plimbare ne rupeam gâtul uitându-ne la Daewoo Tower, cu ale lui 58 de etaje și aproape 200 m înălțime. skyscrapercenter.com/inch ... o-tower-1/12841

Am descoperit și Incheon Bus Tour, o chestie foarte tare de genul hop-on, hop off. Aici am plătit 13000 de woni și, stand de vorba am pierdut autobuzul... Cum următorul era peste o ora, am întrebat pe domnișoară de la casierie de unde putem lua metroul. Ne-a explicat rapid și după ne-a tăiat bratarile pe care ni le pusese pentru Bus Tour și ne a dat bănuții înapoi. ???? Am luat metroul, o adevărată aventura... Totul era în coreeana. Am întrebat, am bâjbâit și am reușit. Am reușit sa ajungem la platformă. În metrou am găsit, spre mulțumirea noastră, o harta pe care puteam urmari drumul.

Am ajuns la stația Bupyeong, unde urmăream sa găsim piața tradițională alimentara Bupyeong Market și Mall-ul cu același nume. Cu un pic de efort am găsit piața care era incredibila. Pește din toate felurile, la fel și fructe de mare, condimente legume, fructe proaspete și uscate. Vis. Am găsit după lupte seculare un McDonald' s ca acasă... Unde ne-am desfatat cu un hamburger. Mall-ul Bupyeong părea, din afara, o chestie mică și nașpa. Dar nu era asa... Parter și etaj la suprafață... 4 etaje in subteran unde a ei nevoie de GPS. Ne-am rătăcit de 3 ori și am cautat juma de ora stația de metrou la care ajungea din Mall.

Trimis de Floris.Toni in 03.01.22 19:08:29
Validat / Publicat: 03.01.22 20:09:23
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ASIA - ALTE LOCURI

VIZUALIZĂRI: 3545 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Floris.Toni); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Gyeongbokgung Palace.

mprofeanu
[07.01.22 18:00:59]

@Floris. Toni: Frumoasă experiență ai avut, cu atât mai bine pentru că ai fost în interes de serviciu și deci ai avut multe facilități! ????

Coreea de Sud mie mi-a plăcut foarte mult, am fost acolo la început de toamnă 2016.

Lotte World Tower nu era terminat atunci, se lucra la ultimele etaje parcă... Prin celebra Piață Namdaemun am fost, am cumpărat și eu câte ceva... Mi-au plăcut mult palatele cu arhitectura specifică dar și muzeele...

Felicitări pentru articol și pentru impresiile așternute aici. Mi-ar plăcea să mai scrii să mai îmi aduc și eu aminte...

Floris.ToniPHONEAUTOR REVIEW
[09.01.22 16:24:57]

@mprofeanu: Mulțumesc pentru aprecieri! Chiar a fost o experienta deosebită și, cu siguranță, ar mai fi multe lucruri de spus. Am învățat cu aceasta ocazie că trebuie sa consemnez lucrurile când sunt "calde".

Floris.Toni, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂTurist în Coreea de Sud: