ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.12.2021
OCT-2021
Prieteni
EXCELENT

The Rock și nu numai

După vizita la Jozani Forest am mers pe plaja Pingwe, special pentru a vedea cel mai celebru local din Zanzibar, dar și unul dintre cele mai cunoscute din lume și anume The Rock.

Dar de ce este denumit Stânca? Ei bine acest local este construit în largul mării, pe o stâncă răsărită din mare. Se poate ajunge la el și pe jos, la reflux, care se știe în Zanzibar poate fi de câteva sute de metri, dar și cu barca la flux când este apă mare.

Noi am nimerit la acest local la reflux așa că am putut merge cu atenție pe stâncile deja uscate. La intrare era un masai, pentru a da un pic de farmec locului și un mic magazin foarte scump cu diverse produse inscripționate cu sigla restaurantului.

Chiar de la intrare ne-a luat în primire managerul localului pentru a ne întreba dacă avem rezervare. Evident că nu aveam. O masă normală pentru două persoane la acest local exclusivist poate depăși lejer suta de dolari și chiar nu aveam bani de aruncat pe fereastra de la The Rock! Rezervare trebuie pentru că în interior nu sunt decât vreo 10-12 mese, plus că este o anume problemă cu bucătăria și cu ritmul lor pole pole. O să detaliez mai târziu acest aspect.

După ce i-am spus managerului că nu avem rezervare ne-a întrebat câți suntem? Când a auzit că suntem 20 de persoane l-a luat capul și a spus clar că nu are locuri disponibile. Noi vroiam doar să petrecem vreo jumătate de oră la acest local total atipic și să admirăm priveliștea mirifică! Așa că din 20 am rămas doar 8 și ne-am pus la mese pe fotoliile de pe terasă. Cum era musai să comandăm câte ceva, ne-am luat câte o bere locală. la prețul de 5 usd bucata. Rezonabil, mon cher!

Am pozat, am râs, am glumit, am băut și câte o bere, după care ni s-a făcut fomică, așa că am coborât pe plajă în căutarea unui restaurant local. Erau mai multe restaurante răsărite ca ciupercile după ploaie, în apropierea lui The Rock, iar majoritatea erau pline din motive evident de preț mai decent. Chiar ne-am pus la o masă la un restaurant unde erau ceilalți români, dar a venit chelnerul și ne-a precizat că avem de așteptat vreo două ore. Am zis pas și am continuat să căutăm.

După aproape jumate de oră de mers pe plajă, am dat de unul micuț, la care mai erau doar o familie de nemți, de patru persoane.

Aici nu mai știu cum se chema localul, dar noi l-am numit La MamaSita! Era masterchef o negresă mare și grasă. Iar porțiile erau extrem de mari la fel ca ea.

Soția și-a comandat doar un platou de fructe exotice, iar eu mi-am comandat creveți într-un sos alb. S-a mai comandat crab, calamar in sos de legume cu lapte de cocos și orez (delicios), caracatiță cu același sos gustos și captura zilei adică pește la grătar. Plus mai multe porții de cartofi prăjiți. De bere rece nu mai e cazul să precizez.

Evident, având o comandă așa de mare, a durat ceva până ne-au adus mâncarea. Chiar le-am dat mesaj celorlalți să ne scuze că o să întârziem un pic și nu o să fim la mașină la ora 16, ora stabilită de șofer.

Ei bine servirea la MamaSita a fost de excepție. Toate porțiile au venit direct în oala în care au fost făcute, iar porțiile erau extrem de generoase. Eu nu m-am omorât cu creveții, norocul meu cu M și cu C. Am mai ciugulit de pe la ele. Ei bine am mâncat pe săturate la MamaSita și ne-a costat doar 100 usd pe toți 8. Altceva ca la The Rock unde celebritatea se plătește.

La plecare nemții ne-au întrebat de unde suntem, că nu au recunoscut limba! Le-am spus normal. Mai aveam să ne întâlnim o dată cu ei în aceiași zi, dar în alte împrejurări.

După masa copioasă am plecat târâș grăpiș spre microbuz, unde ne așteptau nerăbdători colegii noștri. Între timp apa oceanului crescuse și înghițise pe alocuri în totalitate plaja. Iar la The Rock se mai ajungea doar cu barca! Asta face parte din farmecul naturii și implicit al localului The Rock.

Ziua nu s-a terminat! Urma să vedem apusul de pe o plajă foarte animată și anume Kae Beach! Aici era mare nebunie. Era un mare bar situat pe plajă era plin de tineri turiști puși pe distracție veniți din toată lumea. Era o plajă cu muzică și veselie, o plajă de distracție pentru tineret.

Animatori erau mai multe trupe de dansatori locali. Ne-am pus și noi la masă și am încercat încet, încet, să intrăm în atmosferă. Soarele se pregătea să apună, iar distracția era în toi. Ne-am comandat și noi de la bar o narghilea, tocmai potrivită după masă.

Am făcut plajă, am făcut baie, am râs și am dansat. Este super să stai și pe o plajă de asta mai animată! Sincer nu mi-ar plăcea tot sejurul așa, dar un pic pentru condiment este ok.

Mare surpriză a fost când a acostat la mal un vas plin de petrecăreți, din care au coborât prietenii noștri nemți. Au venit direct la noi, deh ne cunoșteam de multă vreme, cu o rugăminte. Ne-au povestit că pe vas și-au pierdut banii și nu mai au cum să ajungă la hotel. Din nefericire nu i-am putut ajuta. Vroiau o suma semnificativă și nu aveau nicio garanție, vreun Revolut ceva, că ne vom recupera banii. Mi-a părut rău că nu i-am putut ajuta, dar un amic i-a sfătuit sa sune la hotelul unde erau cazați și să le aducă bani. Exact așa au făcut și s-a rezolvat. Caz închis.

Seara târziu, după ce s-a întunecat ne-am îndurat și noi să mergem la microbuz în lungul drum spre casă. A fost o zi lungă, dar frumoasă. N-am ajuns direct în cameră, ci ne-am oprit la lodge, să facem o baie în piscină. O dolce vita!

despre SERVICII

Servicii de 5 stele tanzaniene!

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

la Rock se mânca bine, dar era foarte scump. La Mama Sitta convenabil, porțiile generoase!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Locațiile sunt de vis! Paradis tropical!

Trimis de robert in 29.12.21 10:22:22
Validat / Publicat: 29.12.21 12:51:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AFRICA [alte locuri].

VIZUALIZĂRI: 864 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 unde-i marea?