ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.12.2021

Extrem de nemulțumit
Sub orice critică

încărcat de pe telefon!

Dezamăgitor

Bună ziua! Doresc să vă împărtășesc și eu câteva impresii din JALNICUL sejur pe care l-am petrecut la pensiunea Maria Boroica situată în loc. Poienile Izei, Maramureș.

De foarte mult timp ne doream să ajungem pe plaiuri maramureșene; dar, pentru că în perioada caldă nu am avut ocazia, am luat hotărârea să facem o incursiune la începutul lunii Decembrie.

La recomandarea unui prieten despre locație, pe data de 2 Decembrie ora 8 dimineața, am pornit către Maramureș. Având în vedere faptul că locuiesc într-un oraș situat în partea de S-E a țării, am ajuns la pensiune în Poienile Izei undeva în jurul orei 17.

Dacă mă întrebați cum a fost în Maramureș, vă pot spune că am rămas plăcut impresionat de ceea ce a oferit Maramureșul ca obiective turistice.

În privința locației, (din punctul meu de vedere), mai au de lucrat la anumite aspecte: cazarea a fost bună ca spațiu (totul nou, curat); însă, căldura lipsea cu desăvârșire (caloriferele erau un pic amorțite). Ne-a fost frig. Noroc că am avut o aeroterma mică la noi (o aruncasem preventiv în mașină înaintea plecării) și-o mai băgam în priză seara înainte de duș și până ne pregăteam de culcare, precum și dimineața când ne trezeam, ca să ne putem îmbrăca.

În ceea ce privește mancarea, am rămas total dezamăgit în sensul că mă așteptam la ceva special, (pt. că am luat ceva informații de pe net în privința meniului în momentul în care m-am decis să vizitez Maramureșul). Cel de dimineața, era consistent: carne prăjită, cârnat, omletă, brânză, lapte dulce, miere. Dar, nu am văzut lapte batut sau iaurt, zacuscă, dulceață, sau sirop "de casă" (specifice zonei).

În ceea ce privește masa de seară, pot afirma că ciorba era cât de cât bunuță; însă felul doi dezamăgitor — (pilaf, piure cu carne prăjită), (mici și copane prăjite), (pulpă de pui cu sos). Desertul nu m-a impresionat. În fiecare seară niște prăjituri din aluat dospit cu niște cremă în interior.

Eu m-am ghidat după ce am citit pe site-uri cu meniuri din Maramureș și am văzut alte feluri de mâncare și probabil că acesta a fost motivul pentru care am rămas dezamăgit.

Trimis de yan27 in 12.12.21 07:54:25
Validat / Publicat: 12.12.21 08:38:03
  • A fost prima sa vizită/vacanță în POIENILE IZEI

VIZUALIZĂRI: 1749 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (yan27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[12.12.21 08:37:41]

@yan27: bun-venit pe AmFostAcolo.ro.

MarinaCoPHONE
[15.12.21 20:42:03]

Ce ciudat.

Noi am fost cazati acolo de pe 3 decembrie și în cameră a fost extrem de cald.

Noi am oprit caloriferul noaptea, iar in timpul zilei stateam cu caloriferul pornit si geamul deschis.

Într-adevăr mancarea nu a fost excepțională așa cum este lăudată pe diverse site-uri.

yan27PHONEAUTOR REVIEW
[15.12.21 21:17:07]

@MarinaCo: Da, ați fost cazați acolo; dar, ați fost cazați în corpul vechi de clădire. Noi am fost cazați în corpul cel nou (unde se află sala de mese). În momentul în care am ajuns la cazare, doamna Maria mi-a adus la cunoștință faptul că în corpul nou suntem cazați doar noi și imediat după ce am ajuns în cameră și am simțit că este rece, i-am precizat dumneaei să ne cazaze în corpul vechi că nu este nevoie să încălzească toată casa doar pentru noi; însă mi-a opinat faptul că nu este nici o problemă pentru că oricum încălzește sala de mese și poate încălzi și camera noastră.

MarinaCoPHONE
[15.12.21 21:32:32]

@yan27: asa este.

Noi am fost cazați in corpul vechi.

[15.12.21 21:58:35]

@MarinaCo: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Turistul2022PHONE
[12.01.22 21:45:52]

Locul despre care vorbiți dvs este un loc de vis unde am reveni de fiecare dată cu plăcere și cu inima deschisă: gazde primitoare, condiții de cazare excelente, căldură apă caldă non-stop, curățenie exemplară, mâncarea specifică zonei a fost pe placul tuturor cu de toate pentru toți și de toate felurile. Horinca, licoarea magica a zonei nu a lipsit nicicum vreodată și a făcut minuni in ceea ce privește poftă de mâncare.

vezi impresii

De la Galați la Maramureș sunt cateva sute de km pe care i-am parcurs cu nerăbdare și care s-au meritat pe deplin a fi străbătuți. Efortul s-a meritat pe deplin. Drumul a fost ok, cu peisaje frumoase și unice.

Despre ceea ce ați expus dvs in așa-zisa recenzie sunt niste minciuni sfruntate specifice unui om [...].

Abia așteptăm să revenim in aceeași locație!

fb Florin BoroicaPHONE
[12.01.22 21:48:40]

Nu a fost nici o sesizare despre căldură, clientul nostru nu s-a plâns nici o secunda ca ii e frig, în schimb umbla subțire îmbrăcat pe afara, nu aveam de unde sa știu ca e nemulțumit.

Despre mâncare... a mâncat tot și în plus își punea și la pachet. Daca nu ii placea nu cred ca își mai lua la el. !!!

În schimb și eu am fost nemulțumită pentru ca își lasă fata în picioare incaltata pe masa și pe scaune. Nu mi se pare normal la vârsta de 4 ani sa o lași sa facă doar ce vrea ea...

NB fb Florin Boroica este (sau a fost) reprezentant al unității
RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][6 voturi]
Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
ABB29PHONE
[12.01.22 22:32:40]

De ce credeți acestu lucru? Nu ați un motiv concret pentru acea recenzie ORIBILA! Dacă vroiați sa cunoașteți gazdele cu siguranță nu ați mai fi scris recenzia!

Dacă ați fi putut sa vedeți partea buna a lucrurilor nu ați mai fi scris porcăria aia!

Sa va fac o descriere:

Maramureșul este cea mai frumoasa locație pe care am văzut-o, cu peisaje de vis și foarte atractive! Apropo dacă v ar interesa m am dus de 2 ori și o sa ma mai duc! Mâncarea a fost extraordinara și sigur v as acorda toate stele Michelin, iar locația? Condiții foarte bune și foarte curat!

Sunt foarte recunoscător și de acum încep sa prețuiesc acele persoane foarte bune și harnice care vor se ne vadă încântați și fericiți și ca ne plac cele puse pe masa!

[13.01.22 07:20:09]

@ABB29: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

resita2009
[13.01.22 11:45:33]

Pop-corn, sunt aici doar pt. a citi comentariile, acum devine interesanta lupta intre bine si rau... ramane sa apreciati voi cine e binele si cine e raul in aceasta poveste :0

Adevarul e pe undeva la mijloc, dar totusi gazda ar trebui sa o lase mai moale (sunt curios daca i-a atras atentia clientului ca, fata lui era pe masa etc) iar clientul trebuia sa se planga de frig la receptir..... parerea mea

EDIT: acum vad pretul, 240 ron/noapte demipensiune in maramures in luna decembrie, prea ieftin ca sa fie perfect... clientul n-are rost sa se planga la banii astia, mai ales sa ofere nota 0 la masa desi spune ca era o masa consistenta

Turistul2022PHONE
[13.01.22 20:21:31]

@resita2009: De de unde să-i placă mâncarea DE PE masă dacă el mâncase tot și mai luase și la pachet?!

????????????

Ana Balabas
[16.01.22 08:00:22]

Cazare cu demipensiune 250 lei/noapte pentru 2 adulti. Mancare multa si la discretie (Maria ne intreba mereu daca mai aduce), desert si la micul dejun si la cina, horinca si visinata, apa minerala mereu pe masa, curatenie in camera, oameni binevoitori. Cam despre acest lucru este vorba la Maria.

Am fost la Maria de foarte multe ori (by web - vezi impresii)

Sincer imi pare rau ca ati reusit sa stricati media recenziilor singurei pensiunii din Romania unde noi am fost de mai multe ori si vom revenii mereu cu drag!

TrexPHONE
[16.01.22 11:09:29]

Am fost la Maria.

Excelente gazde!

Pot sa înțeleg ca v. a fost frig. Unele persoane sunt mai sensibile. De ce nu ati vorbit atunci?

Sa te plangi ca nu ti. a ajuns/placut mancarea?! Fraților, acasa cat mancati la o masa? "

" Cel de dimineața, era consistent: carne prăjită, cârnat, omletă, brânză, lapte dulce, miere. Dar, nu am văzut lapte batut sau iaurt, zacuscă, dulceață, sau sirop "de casă" (specifice zonei) "

Ai plecat din SE tarii, 600 km sa mananci un iaurt?

Concediul înseamnă relaxare, bucurie! Invatati sa comunicati: Marie ne e frig! Marie, am vrea sa gustam si un sirop! Femeia nu poate sa înghesuie pe masa dvs tot ce are in camara, intr. o seara sau doua.

Imi pare rau ptr rautatea si frustrarea dvs. Daca la Maria nu v. a placut, nu va place nicaieri. Stati acasa!

Marie, abia așteptam sa revenim! Din Constanța, cu drag!

[16.01.22 15:17:08]

@Trex: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii și nu prin combaterea (cam prea acidă a) opiniilor altor oaspeți - care au poate totuși și motive obiective să nu fie 100% mulțumiți - să contribui la o medie mai reprezentativă a acestei destinaţii.

În plus, dacă vreodată vei solicita informaţii aici, pe sait, cei care îţi vor răspunde o vor putea face cât mai adecvat "profilului" tău turistic (funcţie de locurile în care ai fost, unde ţi-a plăcut şi unde nu, din ce motive etc.).

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

ABB29, fb123370*, MarinaCo, Trex, Turistul2022, yan27
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Maria Boroica: