ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.12.2021
SEP-2021
Prieteni
EXCELENT

Terasa 'Hot Fresh'

Terase si restaurante din Targu Mures (IV)

Terasa "Hot Fresh"

Terasa Hot Fresh este situata tot in complexul Weekend din Tg. Mures, este aproape "vecina" cu restaurantul "Queen-Pub" (restaurant, care vara se plange uneori ca este invadat de tineri in costume de baie, ce consuma o bere, un suc sau o cafea, stand la mese invecinate cu altele, ocupate de persoane imbracate in rochie de gala sau frac cu papion, ce serbeaza vreo onomastica. Degeaba au pus administratorii de la Queen-Pub o placuta bilincva cu"Tinunta obligatorie", n-a tinut, clientii plecau la alte terase. Plecau la "Hot Fresh", care te admite si daca esti acoperit doar c-un prosop. Avantajul faptului ca esti atat de aproape de zona de plaja si baie a complexului, are si dezavantaje, incat nu se mai respecta un minumum de decenta in timp ce servesti "in fuga" un palanet, o bere, niste mici, un suc sau o cafea, (uiti sa mai tragi pe tine un tricou) caci soarele si balaceala, nu te asteapta! Dar, pentru cei foarte grabiti, care nu vor sa rateze nici macar o raza de soare, exista terasa "Solyom" aflata intre cele doua amintite mai sus, care ofera langos cu branza si smnatana sau nutela, cafea sau bauturi racoritaoare, la "pachet", in sistem "take and go".

Tearsa "Hot Fresh" e folosita (parterul) in sezonul cald, mai ales de grupuri sportive (fotbalisti, poloisti), care dupa un meci, rezerva una sau mai multe mese pentru a servi ceva, sau pentru grupuri de inotatori sau poloisti care se antreneaza in bazinele complexului sau in cel acoperit, folosit exclusiv de ei.

Amicii naturii

Aceasta e terasa ce am folosit-o cel mai des si noi, cei din gasca de "amici ai naturii", in sezonul estival. Ne intalneam aici, pe terasa, mai ales dupa cateva ture de balaceala si ultravioletele, cand ne lovea o foame crunta. Comandam ceva frugal, o portie de cartofi prajiti (10 lei), mici cu mustar si paine sau salata (4 lei micul), sau chiar cate un gratar cu garnitura si salata (26 lei). Si bere, multa bere (5-6 lei/sticla sau halba), au bere si fara alcool, pentru soferi, caci la acest complex sosesc turisti din oras dar si din afara lui. Mancarea vine repede si fetele care servesc sunt tinere si pline de energie. Mancare e ieftina si buna si preparata "ad-hoc", pe un "grill" care se afla in incinta. Toaletele sunt curate. In sezonul rece, terasa se inchide dar se deschide restaurantul de la etaj (La "Nea Petrica"), mai ales pentru grupurile de sportivi si mai ales in week-end.

Trearsa Hot Fresh are anumite avantaje: este foarte aproape de tot ceea ce e mai important la Weekend, cele 4 bazine de inot si plajele lor adiacente si e aprope si de bazinul acoperit, de "oraselul copiilor" si de toate terenurile de fotbal, baschet, tenis sau ping-pong. La pranz, terasa se aglomereaza, asa incat, prin rotatie, cineva din grupul nostru, pleaca mai repede ca sa ocupe cate o masa iar dimineata, cand "ne adunam" cu totii, tot asa, cineva vine mai repede (cu 2-3 cearceafuri la indemana), ca sa ocupe cateva "locuri de plaja" pe iarba sau pe sezlongurile de lemn (inchiriate de primarie cu 10 lei/ziua).

Terase de vanzare

Terasa "Hot Frsh" este, din pacate, si ea, "de vanzare", in complexul "Weekend" exista mai multe terase de vanzare sau de "inchiriat", pandemia le-a lovit din greu. Ma gandeam asaaa, ca daca fiecare dintre cei peste un milion de uzeri sau simpatizanti ai saitului nostru (care e o forta turistica), am dona cate 10 lei, am putea cumpara o astfel de terasa, situata intr-o zona minunata de agrement din inima tarii, si am folosi-o pentru intalnirile noastre anuale, care s-ar putea intinde pe toata vara!! Asa precum s-a dat, odata, demult, cate "un leu pentru Ateneu", am putea da si noi cate 10 lei, cu cardul sau "cash", pentru terasa "Hot Fresh"

Program de functionare

Complexul Week-nd functioneaza "cu motoarele din plin" in sezonul estival intreaga zi, (1 Mai-1 Septembrie), iar in perioda extrasezonului, (unele terase si restaurante sau cafenele nu se inchid), complexul functioneaza ca parc de agrement si sport. Nici terasa Hot Fresh, in extrasezon, nu se inchide complet, ci mai pastreaza deschis barul terasei, si, pentru grupuri organizate, se pot rezerva mese "la etaj".

Final

Complexul Weekend este cel mai iubit loc de agrement al targumuresenilor (si nu numai), aici poti sa-ti petreci intreaga vara un concediu excelent, cu bani putini, (7 lei intrarea/zi), aici te poti balaci in voie sau poti ramane intreaga zi pe plaja, cu senviciul si bautura adusa "de-acasa", ascultand muzica non-stop si admirand adeseori si antrenantele spectacole ale formatiilor de "Zumba" sau fitness acvatic.

@Web, te rog videoclipul, mersi!

despre SERVICII

Servicii bune dar la pranz e aglomeratie pe terasa, nu gasesti mereu mese libere

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mancarea vine repede si bautura, si mai repede

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Terasa e cel mai bine situata din complexul Weekend, e aproape de tot, de oraselul copiilor, de cele 4 bazine, de plajele adiacente, de terenurile de sport si nu e departe nici de bazinul acoperit

Trimis de dorgo in 07.12.21 09:00:23
Validat / Publicat: 07.12.21 09:53:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU MUREȘ.

VIZUALIZĂRI: 742 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P21 Loc de servit masa, cand vii cu "sendviciul de-acasa"

[07.12.21 09:34:07]

@all... Ei, gata, asta e ultimul review despre terasele si complexul de agrement Muresul, (Weekend), cel mai frumos loc din Targu Mures, loc in care sosesc vara turisti pentru vacanta si din departari, daca aveti intrebari sau nelamuriri, legate de el, puneti-le, va stau la dispozitie. ????

[07.12.21 10:05:31]

[07.12.21 10:16:06]

@webmasterX: Multumesc!!

Ioan Raita
[07.12.21 23:28:36]

N-am nai fost la” Vichent” de pe vremea când eram” ficior” șî-i cam mult de atunci, adică de prin anii, 66-68 din secolul trecut. Pe vremea aia acolo era un singur restaurant, cu o terasă destul de mare și era deschis numai vara. Mergeam să facem plajă, dar marea plăcere era să închiriem o barcă și să ne plimbăm cu ea ieșind din canal și să intrăm pe lacul de la” Gatt” care în apropiere de mal era plin de nuferi la fel ca în Deltă. De altfel întreaga zonă era vara plină de o vegetație extraordinară. Nici nu-mi pot imagina cum o fi mai arătând acum. Îmi mai amintesc că pe atunci, aproape fiecare intreprindere mai mare din Tg. Mureș avea pe insulă un fel de cabane cu vestiare, mese de tenis, de șah, unde salariații acestora beneficiau de gratuitate. Unele aveau și bărci.

[08.12.21 08:10:25]

@Ioan Raita: Complexul Weekend e complet schimbat. Se mai pot inchiria barci si hidrobiciclete vara (dar acum in perioada pandemiei n-am vazut), dar cu ele te poti plimba numai pe canalele din jurul complexului. Din Weekend (care este de fapt o insula), nu mai prea poti iesi cu barca pe raul Mures. Poti sa iti transporti barca ta proprie pe Mures si sa vaslesti pana la "bratul mort", aflat in amonte de ecluze (langa Insula Muresului, unde ajungi altfel, numai cu bacul dar, daca ai barca ta, poti poposi pe Insula Muresului, nu te deranjeaza nimeni-acolo s-a construit un restaurant (mai mereu inchis), folosit doar pentru mese festive, pentru nunti, botezuri, etc). Acel brat, unde intri greu cu barca, dar si malurile Muresului s-au cam colmatat si s-a umplut de stuf. La "Gatt" exista doua ecluze care sunt uneori inchise, alteori deschise pentru a regla in canalele de barci, debitul de apa ce provine din raul Mures. Iarna prin ecluze se lasa sa intre doua-trei palme de apa in canale, care ingheata si astfel totul devine un mega-patinoar artificial, accesul e gratuit. Existau la Weekend, si hangare cu barci pentru cluburile sportive de canotaj (caiace, canoe), in ultimii ani, le-am vazut ca ies pe Mures, tot mai rar. Dar, Weekendul a devenit foarte popular vara, in sezon, datorita bazinelor si locurilor de plaja, terenurilor de sport si preturilor mici la intrare si in general, datorita teraselor, restaurantelor si cafenelelor. Sunt o multime. Fostele vile si cabane ale intreprinderilor s-au vandut sau s-au inchiriat, din moment ce indreprinderile orasului au cam disparut... Vila Mobex (Fabrica de Mobila) nu mai exista, Vila Electromures si Azomures, acum arata insa f bine, sunt elegante, modernizate, aici functioneaza intr-una, o scoala alternativa, gen Waldorf, numita Montessori si in alta, e o sala de Fitness iar vila Metalotehnica a devenit restaurantul "Country Cheese and Wine". In alte vile am vazut ca locuiesc oameni. Un avantaj al acestui complex este si faptul ca are un aer curat, e "inverzit", e departe de surse de poluare si de-a lungul Muresului coboara mereu un aer proaspat de la munte (din muntii Calimani si Gurghiu) si are o echipa permanenta de "oameni de intretinere", angajati ai Primariei din oras.

Ioan Raita
[08.12.21 20:52:17]

@dorgo: Aerul Călimanilor și al Gurghiului îl cunosc destul de bine. Verile mi le petrec în zonă, la Rușii Munți. De acolo mergem pe Valea Mureșului, a Bistrei. La Toplița, Reghin, dar și spre Bistrița sau Cluj. Vallea Mureșului este deosebită. există desigur și alte zone la fel de frumoase în țară dar asta este locul copilăriei mele și au un farmec aparte pentru mine.

dorgo, Ioan Raita
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Tg. Mureş? :