ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.12.2021
BUN

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

In umbra turnului din Pisa... la hotelul Roma

Cand am iesit din Aeroportul Galileo Galilei din Pisa era deja 10 seara. Desi pana la gara Pisa Centrale erau de mers doar 1.5 km (20 minute mers pe jos), fiind noapte tarziu, am preferat sa iau PisaMover-ul, statia fiind la 100 m in stanga cum se iese din terminal (PisaMover-un este un metrou usor pendular suspendat care merge fara mecanic la bord intre gara si aeroport) contra sumei de 5 euro, biletul fiind platit cu cardul inainte de a urca in cotetul umblator teleghidat.

Cand am ajuns la gara (adica peste 5 minute) am intrat pe aplicatia de rezervari si am cautat sa vad ce hotel de 3* cu note peste 8 si pret decent gasesc aproape de turn.

Am gasit Hotel Roma care avea nota 8 din circa 3000 evaluari la un pret de 50 euro per camera single cu mic dejun.

Chiar din fata la Pisa Centrale am luat autobuzul LAM rossa iar dupa circa 10 minute am coborat in statia Torre 1 chiar la intrarea in Piaza Miracolelor, la 100 m de hotel.

despre SERVICII

Am stat cam 20 de minute pentru check-in avand inca vreo 3 persoane in fata la receptie. Primirea destul de rece dar suficient de profesionista si cu informatii rezonabile despre locurile din jurul hotelului.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera single este destul de mica. Fereastra este spre o curte laterala asa ca nu a fost zgomot. Baia este suficient de maricica pentru un om normal. Aerul conditionat a facut fata celor 22 de grade de afara pe timpul noptii. Curatenia a fost OK nu am ce reprosa.

TV-ul si frigiderul au functionat bine. In camera exista birou, dulap de haine si noptiera. Patul este cam micut si destul de incomod.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Micul dejun continental avcut atat produse dulci cat si sarate. Cafeaua, ceaiul si sucul de portocale au fost cam de nota 8-9. Cascavalul si sunca au fost de calitate buna dar nu excelenta (adica nu erau produse DOP sau IGP ci doar premium, putin peste medie). Servirea la masa a fost in regula.

Se putea manca si afara in aer liber in conditii foarte bune.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Imprejurimile sunt foarte sigure. Cladirea hotelului se afla la 5 minute de plimbare de turnul din Pisa si la circa 7-8 minute de stazia de tren Stazione San Rossorio. La maxim 200 m gasiti magazine, restaurante si un supermercato foarte OK.

La intrarea in orasul vechi, circa 50 m de hotel, se afla o zona extinsa de casute cu suveniruri. Noaptea este cam slab iluminatul in zona.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Pentru cumparaturi in zona aveti de unde alege in mod sigur. Pentru vizitarea turnului este cel mai sigur sa rezervati biletul direct pe site cu alegerea orei de vizitare.

Trimis de ultrasro in 05.12.21 12:28:00
    Validat / Publicat: 05.12.21 13:13:53

VIZUALIZĂRI: 805 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ultrasro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P20 Vedere cu patul

[05.12.21 13:13:05]

Mutat în rubrica "Roma Srl Hotel, PISA" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

webmasterPHONE
    [05.12.21 14:07:19]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

elenaadinaPHONE
    [05.12.21 19:14:38]

O cazare decenta pentru prețul plătit.

„Fiind noapte tarziu, am preferat sa iau PisaMover-ul, statia fiind la 100 m in stanga cum se iese din terminal (PisaMover-un este un metrou usor pendular suspendat care merge fara mecanic la bord intre gara si aeroport) contra sumei de 5 euro, biletul fiind platit cu cardul inainte de a urca in cotetul umblator teleghidat. "

Lăudabil pentru italieni că au adoptat și ei acest mijloc de transport fără mecanic la bord!

Felicitări pentru destinație!

ultrasroAUTOR REVIEW
    [05.12.21 19:17:41]

@elenaadina: Pretul e putin ciudat pentru distanta parcursa... 2 euro era decent iar 5 euro e cam exagerat... mergea cam gol, am fost doar 3 pasageri...

elenaadina, ultrasro