ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2008
ÎNSCRIS: 30.08.08
JUN-2007
[?] AD. + 1 COPII

Ne-am simtit excelent

In ideea ca pot fi utile, unora, as vrea sa va redau amintirile mele despre sejurul petrecut anul trecut, in iunie, la acest complex, loc unde noi ne-am simtit excelent, probabil vom reveni.

O sa includ aici informatii despre drum, consider ca e o etapa importanta in reusita intregului concediu...

Traseul ales de noi Sibiu - Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Varna - Nessebar.

- Taxe : taxa de pod la Giurgiu ( ~ 24 de RON - nu mai retin exact), vigneta la bulgari pentru 7 zile - 5 Euro, taxa de pod la Bulgari (la intoarcere) - 6 Euro.

Alte taxe nu am platit.

- Drumul prin Bulgaria: in Ruse, ca dupa bombardament. In plus multe drumuri in lucru si indicatoarele aiurea. Ruse - Varna - Nessebar (Sunny Beach) - drumul bun spre foarte bun (cu cateva exceptii, pe portinui scurte). Indicatoare din belsug (la fiecare intersectie) atat in bulgara cat si cu caractere latine. Din acest punct de vedere - al indicatoarelor rutiere, adica - muult mai bine decat in Romania. Drumul european are marea calitate de a nu trece prin toate satele si catunele (intre Ruse si Varna, in aprox. 200 km, cred ca am trecut prin 4-5 localitati). Se circula mult mai bine decat la noi si drumurile sunt foarte libere (cam asa cum erau la noi in urma cu 10 ani). Politie nu am vazut decat un singur echipaj (undeva intre Ruse si Shumen), dar nu au avut treaba cu noi.

De la Giurgiu la Nessebar faceti 4 ore, mers relaxat si legal.

Restrictii de viteza din belsug. In prima faza m-am enervat, dar, dupa un timp m-am prins ca nu sunt puse complet aiurea.

Ca atare, restrictii de viteza gasiti asa:

- la intersectia drumului european cu drumuri fara prioritate (drumuri secundare)

- cand urmeaza curbe periculoase - daca, de exemplu, dai peste o restrictie la 30 km/h, poti fi sigur ca urmeaza o curba "ac de par".

- pe autostrada sunt o multime de restrictii la 90 respectiv 70 km/h DAR, ATENTIE, majoritatea se refera la situatiile de ploaie/ninsoare - recte carosabil alunecos.

- in zonele cu drum in lucru.

In Varna, nu am intrat prin oras ci am mers pe centura. Bine semnalizata, nu am avut probleme (desi eu imi scosesem harta cu traseul prin oras).

In concluzie, pe traseul amintit se circula foarte bine si prefer sa fac 300 km in Bulgaria decat in Romania (de ex., 300 km in Bulgaria, de la Ruse la Nessebar i-am facut in 4 ore, iar, in Romania, de la Sibiu la Giurgiu ~ 330 km mi-au luat 7 ore !). Benzina este la acelesi pret cu cea din Romania (am alimentat cu benzina FP de 95 de la o statie de-a lor - echivalentul Petromului de la noi ) - 1,95 Leva / litru.

Referitor la schimbul valutar. Cel mai bine este sa schimbati la banci. Cel mai curs l-am vazut la Alpha Bank - 1,95 leva/1 euro. La hotel schimbau cu 1,85 leva/ 1 euro, iar in orasul vechi, la o casa de schimb, am schimbat cu 1,91.

DESPRE HOTEL: in complex sunt 3 hoteluri, Bay, Palace, Mare. Fiecare hotel are piscina sa proprie + cele de la Kids Club cu toboganele aferente.

Sezlongurile pe plaja se platesc, dar nu stiu cat costa pentru ca de la piscina hotelului la plaja sunt 20 m. Am fost la plaja (de fapt, la o balaceala in mare) doar de 3 ori. In rest, am zacut la piscina...

Mancarea - foarte buna, nu stiu ce gusturi trebuie sa ai ca sa nu-ti placa. Gasesti de toate pentru toate gusturile. Cat despre bautura ... eu am consumat in special bere (la halba) - Ok si RECE, gin tonic (Ok), wisky local (Savoy parca - nu era rau) si vin (alb, rosu si rose - la butoi, dar OK). Sucuri erau tot la dozator, din gama Pepsi. OK si astea.

Fiecare dintre cele 3 hoteluri din complexul IFA are parcare proprie, prevazuta cu bariera si paza permanenta. Parcarea nu se plateste. Estimez undeva in jur de 50-60 locuri de parcare/hotel. In orice caz, in parcarile respective, gasesti numai masini cu nr. de Romania in respectivele parcari (si una-doua, ratacite, cu nr. de BG). Restul turistilor vin cu avionul pana in Burgas, deci nu au nevoie de locuri de parcare.

La capitolul DISTRACTIE: kid's clubul face toti banii - si este langa hotelul IFA Mare. Deasemenea, au terenuri de fotbal, volei (pe plaja - in sensul ca este cu nisip, nu situat pe plaja) si tenis (3 terenuri superbe cu instalatie de nocturna). Recomand aquaparcurile din apropiere, din Nessebar respectiv Sunny Beach (exista microbuze pentru fiecare in parte care te duc si te aduc gratuit). Statia de "dus" este la 10-20 m de hotelul "Bay" iar statia de "intors" este vis-avis de hotelul "Mare". Foarte frumos acolo, avantajul fata de Mamaia este ca aveau toate toboganele concentrate intr-un singur loc. In plus fata de Mamaia - piscina cu valuri si Tsunami ! La acesta din urma super senzatie! Ce mi-a placut foarte mult a fost faptul ca nu era deloc aglomerat si in consecinta nu stateai cate 30 de min. la coada la tobogane. Intrarea = 28 leva /zi pentru un adult sau 20 leva dupa ora 15:00. Preturile la mancare/bautura in parc nu le stiu, ca noi am fost dupa amiaza si eram satui... La intrare, iti dau un "ceas" (un fel de cartel magnetica). Cu asta "platesti" la baruri & stuff. Alimentezi "contul" la intrare, iar inainte de iesirea din parc, iti returneaza banii necheltuiti. Sau cel putin asa am inteles, dar, nefiind interesat nu pot sa-ti spun sigur. In orice caz, sunt niste fete dragute la intrare care stiu engleza si iti dau toate indicatiile necesare. Asa cum am precizat, este aprope de complexul IFA - la cca. 10 min. de mers pe jos (dar trebuie sa o iei oarecum peste camp, adica nu este drum asfaltat).

De asemenea merita o vizita in Nessebar-ul vechi (cca. 2-2,5 km de hotel). Exista autobuze (~0,80 leva/persoana) sau taxiurile hotelului (12 leva hotel- Old Nessebar).

Trimis de marr in 30.08.08 08:04:35

VIZUALIZĂRI: 8658 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marr); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

vicandi
    [07.05.09 23:48:54]

am o rugaminte. intr-o imagine de la hotel se vad niste turnulete galbene, am banuit eu ca sunt tobogane cu apa pentru copii. asa e? asta imi vine in minte acum dac o fi te mai deranjez cu vreo intrebare. ms

roxanaizb
    [11.06.09 23:23:53]

da, sunt topogane cu apa, vezi foto

mixeristu
    [23.06.09 11:12:19]

Din poze nu reusesc sa-mi dau seama, imi poti spune te rog daca este acelasi hotel de la aceasta adresa? click aici

Multumesc anticipat!

alinta77
    [05.08.09 10:57:20]

Multumesc pentru acest review foarte util!

magdalena
    [15.02.10 08:20:38]

Mi-a placut review-ul tau, as vrea insa amanunte. Ai spus de niste aquapark-uri in Sunny Beach si in acelasi context spui ca ajungi in 10 min. pe jos de la hotel....

Din cate stiu, faci mai mult pana in statiune, cum e?

acioloca
    [13.04.10 11:00:35]

Foarte util si la obiect post-ul.

Amanunte utile atat la drum cat si la hotel si imprejurimi.

Sunt interesat sa merg si eu acolo cu familia.

Pentru marr: contacteaza-ma la acioloca-at-yahoo-.-com si poate mergem impreuna daca suntei interesati. Apropo suntem tot din Sibiu.

[13.04.10 11:48:43]

ajustat un pic adresa de mail de mai sus astfel incat sa fie lizibila unui om si mai putin folosibila de robotii care aduna astfel de adrese de pe net (si le includ in baze de date care apoi sunt vandute spammerilor!!). Nu e recomandat sa va lasati adresele de mail in clar pe internet. V-o spune un om patit!

turist_calatorescu*
    [13.04.10 22:59:57]

De 1 mai mergem la Sol Nessebar Bay si nici nu sti cat de bine a picat reviewul tau in momentul asta, atat in privinta locatiei dar mai ales a rutei de ales. Asa sa scrii mereu ca asta vreau de la site-ul asta. Bravo! Si un vot meritat!

turist_calatorescu*
    [16.05.10 17:57:37]

Parcarea nu mai este gratuita, este 5 euro pe zi si are o capacitate de cca 30% din nr camerelor hotelului. In mai 2010 nu era nici macar un turist venit cu avionul ci numai romani veniti cu masina si din cele 70% de masini parcate pe strada si in santierul de vile de peste drum, in prima seara au fost furate doua.

alinta77, magdalena, mixeristu, roxanaizb, turist_calatorescu*, vicandi
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Nessebar Bay Resort & Aquapark: