ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.11.2021
JUL-2021
Cuplu
BUN

Xi, vacanța rurală

Kefalonia nu a fost niciodată o dorință, mai cu seamă în vreme de pandemie.

Însă am acceptat acest compromis scump de dragul prietenilor. Timp de câteva luni am căutat toți o cazare pentru zece familii, n-am găsit decât pe plaja Xi, 3 familii la un hotel de 4 stele, o alta la 2 stele, restul la XI Village-3 stele, niște viluțe drăguțe așezate la 2 minute de plaja Xi.

Proprietarul vilelor nu colaborează cu niciun turist, noi am trimis un avans către o agenție agreată de el, prețul unei nopți de cazare, restul banilor au fost trimiși în contul agenției grecești cu 30 zile înainte de sejur. Cred că se poate rezerva și pe Booking, în momentul acela nu erau camere disponibile.

După Meteora - vezi impresii și Nidri - vezi impresii ne-am îmbarcat pe ferry spre Fiskardo, Kefalonia.

Cu mari emoții și obosită după un an extrem de prost, am coborât în fermecătorul Fiskardo și ne-am îndreptat către peninsula insulei, cătunul XI, vreo 60 km, am urmat coasta dreaptă a insulei, drumul era în lucru, unele porțiuni erau închise și se circula pe o bandă, pe ambele sensuri.

Cătunul XI. Da, așa l-am botezat eu :), are doar câteva case răsfirate, un hotel, câteva taverne, o plaja îngusta și lungă, niciun magazin.

La 8 km de mers pe coclauri este portul Lixouri, o piticanie frumoasă, cu o faleza plină cu taverne, cu un micuț port, cu un centru vechi drăguț, cu magazine, cofetarii și baruri, adică trăia, avea viață.

despre SERVICII

Personalul vilelor era compus din două cameriste foarte harnice, o tanti care ne pregătea MD și ne zâmbea tot timpul, un nene care curăța piscina și apărea doar dimineața când necheza calul vecinilor și lătra un câine nervos pe cal :)

Proprietarul era distant, foarte atent la tot ceea ce se întâmplă in jur, gata oricând sa facă reclamație… cailor, câinilor și muzicii=)) Nu ne-am deranjat reciproc, de fapt ne-am ignorat în toate cele zece zile, fiecare cu treaba lui.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Xi este pentru oameni liniștiti, e la țară, e liniște și pace, deloc pentru gustul meu, pace voi avea pe lumea aialaltă, mie îmi place viața.

Din tot grupul, nimeni nu s-a arătat încântat de acest cătun, doar copiii (adolescenți toți) erau fericiți că se întâlneau, noi încercam să ne acomodăm. Pentru prima dată-n viață nu îmi plăcea nimic:(, nu ne plăcea nimic, nici măcar plaja și marea.

Norocul meu că mă acomodez repede, prietenii mi-au fost alături, la final ne părea tuturor rău că părăsim satul XI.

Așadar, cazarea e scumpă dar draguță, vilele Xi sunt renovate, moderne, camerele micuțe dar confortabile.

Camera mea a fost frumușică, albă, nu foarte spațioasă, avea un aer modern, patul era mare și bun, lenjeria albă, perne normale.

În stânga patului aveam o noptieră și o veioză, în dreapta un șifonier doar cu umerașe. Ca parte din mobilier era și o comodă cu oglindă și sertar.

Aveam un tv slim, micuț și cocoțat, aveam A. C. , wi-fi funcționa bine dar aveam și semnal la telefon, nici nu mă așteptam să am net în acel cătun mut.

Pentru o valiză aveam un suport portabil, o masă din sticlă și două scaune completau mobila din tentativa de chicinetă încropită la intrare, lângă frigider și dulăpiorul de bucatarie. În interior am găsit două pahare, doua căni, câteva tacâmuri si o cană de încălzit apa.

Am avut vedere parțială la mare si vedere la grădina, din balcon vedeam marea, de pe terasă zăream locul în care mâncam în fiecare dimineață.

Terasa uriașă era mobilată cu scaune și masă, aveam și suport pentru uscat prosoape.

Baia avea ușă din sticlă, încăperea era micuță, strălucea de curățenie, consumabile: hârtie igienica și șamponele.

Prosoapele erau albe, se schimbau zilnic, pentru piscină aveam separat prosoape, din partea casei.

Uscătorul de păr era fixat pe peretele din baie, pentru aerisire aveam un geam. Apa nu avea mereu presiune, întreaga insula era în criză de apă, am încercat timp de zece zile să spălam mașina (cu bani) și trebuia făcută programare, ca la coafor :)

Pardoseala camerei era acoperită cu gresie, geamurile aveau perdele dantelate, obloane și plase pentru insecte.

Piscina și zona aferentă erau dragute, existau șezlonguri și baldachine.

In grădină era amenajată o terasă superbă, acolo mâncam la micul dejun, era o zona de relaxare unde am zărit și o masa de ping-pong.

Vilele XI se întind pe o suprafața generoasa, erau trei corpuri de clădire care adăposteau duble, triple, apartamente, garsoniere. Am pozat și o garsoniera, tot înghesuit era și acolo, au fost cam zgarciti cu spațiul pentru camere.

Într-un corp de clădire erau două apartamente frumoase, bune pentru familiile cu doi copii. Am uitat sa fac poze și acolo dar vă spun ce-am văzut în interior, pentru cei interesați: un hol, un dormitor cu pat matrimonial, cu tv și A. C., cu ușă, un alt dormitor pe post de living, fără ușa, cu doua paturi, cu AC, tv, frigi, masă, ieșire pe terasa uriașă care era mobilată cu șezlonguri.

MD era același, zilnic, mie mi-a plăcut, mulți au fost nemulțumiți de “repetiție” : ouă fierte, ceai, lapte, cafea excelentă, cereale, gem, miere, cașcaval, șuncă, dulciuri, sucuri la cutie, apă, fructe, chifle calde, placintă dulce dar și sărată, legume. Era bufet, nu era restricționat, ne alegeam singuri haleala între 8-10 dimineața.

În incinta recepției era amenajat un micuț magazin cu câteva produse: sucuri, apă, bere, înghețată, articole de plaja, cronțănele, magneți, gablonțuri și alte prostioare. V-am spus că în cătun nu sunt magazine :D

Parcarea e mare și gratuită (intră în prețul camerei), plină de praf ca peste tot în Kefalonia.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Terasa pentru MD e superbă, curățenia domnea peste tot, doamna care ne pregătea micul dejun era foarte simpatică, zâmbea tot timpul, era amabilă și serviabilă.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

In curtea vilelor era un duș, bun pentru dezlipit de pe picioare nisipul roșu al plajei Xi.

Vis-a-vis de vilă aveam o tavernă superbă, cea mai bună din zonă. De parcă aveam de ales=)), erau trei, mari și late:(

Plaja Xi era la două minute de mers pe jos din camera mea, după ce am colindat pe insulă am constatat că pentru grupul nostru de 29 de persoane, cea mai bună era Xi, se încadra în cerintele noastre, ale tuturor: apa curata, plaja îngusta, o taverna cu dj pe malul înalt și alb al plajei, intrarea în mare lină, nisip în apă și pe plajă, apa nu se adâncea brusc dar nici nu mergeai mult până ajungeai la o adâncime bună de înotat.

Având in vedere cele enumerate mai sus, da, recomand vilele Xi, nu sunt de lepădat dacă preferați liniștea de la țară și camere micuțe dar curate.

Alegeri inspirate vă doresc!

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Piscina ok, plaja drăguță, fără șopingăreală în cătun, fără animatori și distracție, ne trezea dimi un cal de la o casă vecină, un câine recalcitrant era pe post de cocoș, XI e la tară, e doar pentru pace.

Trimis de krisstinna in 03.11.21 10:17:52
Validat / Publicat: 03.11.21 11:12:25

VIZUALIZĂRI: 1119 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Spre cătunul nostru

[03.11.21 11:10:53]

Mutat în rubrica "Xi Village, LIXOURI" (nou-creată pe sait)

Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici. Ne poţi spune dacă-i ok? (măreşte zoom-ul de pe hartă cât e necesar, până la afişarea poziţionării / încadrării la nivel de stradă etc)

elenaadinaPHONE
[03.11.21 12:14:14]

Felicitări pentru Vacanta reușită! ????

[03.11.21 12:46:14]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

krisstinnaPHONEAUTOR REVIEW
[04.11.21 07:07:14]

@elenaadina: Mulțumesc frumos!

krisstinnaPHONEAUTOR REVIEW
[04.11.21 07:08:22]

@webmaster: Mulțumesc, e ok pozitionarea pe hartă

elenaadina