ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.11.2021
SEP-2021
Cuplu
REZONABIL

Un SPA mai... ca la ei

Prima zi din sejurul nostru de anul ăsta în Grecia se anunța ploioasă și mohorâtă. Dar cam știam asta dinaintea plecării, drept urmare căutasem ceva „atracții” adecvate și unei astfel de evoluții a vremii.

Mă documentasem oarecum și despre tarife și oferta de servicii, dar sincer, nu am priceput nimic. Sau, mai bine zis, am priceput că de 6 € ai acces doar 30' la piscine (una interioară și una exterioară).

Sincer, aș fi stat ceva mai mult, dar...

În fine, hai să încerc să spun povestea mai cu cap și coadă...

Am plecat de la vila unde eram cazați în Possidi aproape de amiază și am ajuns destul de repede, în ciuda drumului ud și a ploii care ne-a picurat pe parbriz stropii ei rari și mărunți. Am găsit foarte ușor SPA-ul - e chiar la intrarea pe drumul spre Loutra. Parcarea nu e chiar mare, cred că într-o zi mai frumoasă, în sezon, ar fi o problemă să găsești un loc acolo.

Am luat „echipamentul” din portbagaj și am sărit peste băltoace până la recepție. Aici, era puțină coadă, lumea respecta cât de cât o oarece distanță, se purta mască, erau afișe în vreo trei limbi despre cum să ne ferim de boală... Ajungem la casă, recepționera ne dă pe repede înainte ceva explicații din care am priceput cam același lucru, că avem voie juma' de oră în bazine pentru 6 €. Am întrebat dacă putem sta mai mult (la alt tarif, desigur) - nu m-a lămurit, așa că am rămas la acest „pachet” (halkidikispa.com/offers-prices).

Intrăm, și imediat după asta eram cam ca într-o adevărată tragedie greacă: la vestiare... cam nasol. Dulapurile fără încuietori, nu prea era niciun fel de intimitate, nu există cabine de schimb, putea să intre oricine de colo-colo... Ce să mai o lungim - dacă aveți ceva de valoare, mai bine ori lăsați la mașină, ori vedeți dacă se poate lăsa la recepție. Prosoape - se pot primi, dar contra cost. Am adus ale noastre, și halate.

Să vă trag de atenție și asupra mirosului - fix ca la Herculane. E o apă puternic sulfuroasă și aromele sale se simt încă din afara clădirii. Pentru cei care știu că face bine la oase, nu e o problemă; pentru cei ce vin doar la bălăceală, poate fi un inconvenient major. Mirosul rămâne în piele și în păr o vreme, chiar și după ce vă spălați bine.

Am mers și am făcut baie și în bazinul de afară, și în cel interior. Au cam 120-140 cm adâncime, apa e caldă (cam la 34 de grade C). Mă gândesc cum o fi acolo când e lume multă, nu cum era când am fost noi... Bazinele nu sunt foarte mari, parcă era mai mare cel interior. Mare atenție: să nu aveți obiecte / bijuterii metalice (în special de argint) ! Sărurile din apă le vor înnegri.

O angajată vine periodic și se asigură că nu depășește nimeni timpul alocat. Oricum, se spune că nici măcar nu e sănătos să stai mai mult de juma' de oră în apa asta.

Ce e frumos aici? peisajul. Complexul e amplasat pe vârful unei faleze stâncoase, iar dincolo de marginea împrejmuirii se vede marea. Are program până noaptea, deci eu cred că cel mai fain ar fi să fie vizitat cam pe la vremea apusului, pentru o experiență cu adevărat unică.

Există desigur și hamam, masaj, saună... Dar pentru că nu le-am testat, nu vă pot povesti cum e acolo. Pot doar să spun că recepționera ne-a adus la cunoștință că dacă dorim vreun masaj, să facem programare online ca să prindem un loc...

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Cum ziceam, locația e superbă, merită să veniți aici chiar dacă nu intrați. E un punct de belvedere peste o vale pe versantul opus; am fost în altă zi acolo și am admirat apusul de soare (vezi pozele).

Se vede cum de undeva, din peretele stâncos de sub complex, izvorăște un șuvoi de apă termală ce se revarsă în cascadă spre mare, formând pe locul pe unde zburdă formațiuni de săruri depuse pe pietre și pe vegetație foarte frumoase.

Jos, la poalele falezei e o mică plajă, la care se poate ajunge coborând pe o cărare ce se desprinde din drumul asfaltat.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Nu e chiar un loc de relaxare, ci de tratament. Nu a fost deloc wow, dar pentru cei ce chiar au nevoie de o cură - e bun.

Trimis de Dragoș_MD in 02.11.21 23:52:49
Validat / Publicat: 03.11.21 08:12:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2956 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Thermal Spa Agia Paraskevi (Loutra) - la apus

webmasterX [03.11.21 08:11:00] »

Mutat în rubrica "Thermal Spa Agia Paraskevi, LOUTRA [Kassandra]" (nou-creată pe sait)

webmaster [03.11.21 08:50:37] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Dragoș_MDscris / TELEFON [03.11.21 10:31:19] »

@webmasterX: confirm - marker-ul e chiar la ușa de intrare.

• SOCIALs