ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.10.2021
Solo
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Micul Golf

Micul Golf se află în 2 Mai, în golful mic. Adică în partea de sud a localității e o stradă ce coboară lin spre mare și la capătul ei dai de micul golf, pe strada Falezei 26.

Plaja din 2 Mai e mică, îngustă și destul de exclusivistă. La nord și la sud e faleză înaltă. Chiar și plaja îngustă din nordul micului golf are faleză în spate, e drept, nu prea înaltă. Numai în zona cu clădirea Micului Golf e întreruptă faleza pe distanță mică și fix acolo coboară drumul ce vine din sat. Acum drumul este asfaltat, când am fost eu prima dată, nu era.

Când cobori pe drum, prima dată dai de parcare. Este destul de mare și, evident, pe nisip.

Pe dreapta e recepția și e prima ușă a clădirii – evident, rustică.

Micul golf are spații de cazare pe două etaje și restaurant la parter căruia îi spune și Pescăria 2 Mai. N-am încercat peștele la ei că deja îmi ieșise pe nas peștele prin Mangalia, deși nu am mâncat mult, m-am săturat repede. Berea, însă, a fost super bună, în susur de valuri și sub briza mării. Plus atmosfera aia...

Era destul de pustiu când am fost și vânt destul de puternic. Erau ceva mese ocupate, poate două – trei plus că era și mijlocul săptămânii. În weekend e ceva mai aglomerat.

E deschis din mai până în septembrie. E așa, o atmosferă de prieteneală cum se obișnuiește la sud de Mangalia.

Pe nisipul din fața clădirii e loc de campare și sunt și niște căsuțe albe, frumoase.

Evident, peisajul face toți banii. Plus muzica bine selectată face o atmosferă unică. E deja o comunitate ce revine an de an, unii se cunosc personal, alții sunt din gașcă chiar dacă nu se știu.

Sincer, e un loc pe sufletul meu. Mereu m-am simțit bine la ei și-am căzut în extaz de prima oară de când am fost.

Toamna asta ne-am revăzut după mulți ani. Micul Golf arată mult mai bine și mai prosper decât îl știam, total schimbat. Dar specificul tot se păstrează. Mesele sunt mai multe și mai noi. Au amenajat totul pe nuanțe de albastru deschis, frumos.

În fața restaurantului, după mese, sunt parâme albe, noi (par de plastic și cred că sunt făcute special pentru decor) și niște stabilopozi mai mici, stilizați, tot albi. Nu e prea multă coloratură, au un stil elegant, uni.

despre SERVICII

E o fată foarte mobilă care se mișcă tot timpul pe acolo chiar dacă nu o vezi. Evident, prietenoasă și profi, cum e specificul locului.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Se mănâncă foarte bine, proaspăt. Mereu a fost așa, încă de când s-a inventat 2 Mai.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Pfhoaaai de capul și de zilele mele... Ăsta este locul unde aș trăi și aș muri. După ce mor, pe-aici o să bântui. Mare, valuri, susur, noapte, lună, soare, răsărit, apus, cafea (nu mai că m-am lăsat de astea), bere (și de asta m-am lăsat, mai nou), vin (of)...

Numai să stai și atât. Nu-ți mai trebuie nimic altceva.

Trimis de Mioritik in 18.10.21 17:52:24
Validat / Publicat: 18.10.21 19:11:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VAMA VECHE / 2 MAI.

VIZUALIZĂRI: 1109 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P45 Micul Golf, 2 Mai

crismisscris / TELEFON [19.10.21 10:05:42] »

Bine, de bere și vin înțeleg să te lași, dar de cafea?! Cafeaua e bună!

Mioritikscris / TELEFON [19.10.21 10:40:22] »

@crismis: Am fost anul trecut în octombrie la un workshop despre sănătate. Ei numai vorbeau cum să facă să se simtă mai bine, atât. Am ajuns acasă, am adormit (că workshop ul era seara) și-am zăcut 3 zile. După aia n-am mai putut bea cafea. Cred că aia era pentru mine "mai bine". Pur și simplu nu mai puteam bea. Nu puteam înghiți.

După ceva săptămâni mi-am reluat obiceiul, ușurel, mai puțină, e drept, maxim o ceașcă, nu 2 - 3, cum făceam înainte. Îmi plăcea gustul și fița.

Anul ăsta, iar: octombrie, zăcut, fără workshop, fără nimic. Mă dureau oasele - destul de rău, în special articulații: lombar, genunchi, glezne, oase lungi, tot de la mijloc în jos.

Eu sunt destul de mistică din fire. După 3 zile, din disperare de cauză, am adresat o întrebare spre Dumnezeu:

- Doamne, ce să fac să nu mă mai doară?

Răspunsul a venit instant, morocănos și oarecum iritat:

- Ia, naibii niște calciu!

M-am luminat brusc. Era elementar, la mintea cocoșului. Am luat un calcidin (box) și începând din ziua aia am dormit ca un prunc. Dar nici cafea n-am mai băut. Când mi-am luat rețetă de la tatăl nostru care ești în ceruri mi-am amintit și de faptul că (virgulă) cafeaua consumă calciul din oase când nu mai găsește în altă parte.

Și am trăit fericită până la adânci bătrâneți. + că sunt mai blajină și mai puțin critică cu ceilalți (parcă).

Același lucru mi l-ai fi recomandat și tu, știu. Nu aveam, însă, programată o excursie pe Dunăre.

????

crismisscris / TELEFON [19.10.21 10:57:03] »

@Mioritica: ????! Și wow! Și iar ????!

Mioritikscris / TELEFON [19.10.21 11:08:19] »

@crismis: ????

crismis, Mioritik