ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.10.2021
ÎNSCRIS: 29.08.12
SEP-2021
Familie
EXCELENT

Voiam sa merg la Aqua Fantasy dar nu s-a mai putut!

Ultima etapa a concediului a fost sub aceleasi auspicii: trebuie tobogane. Normal cand zici tobogane in zona Kusadasi gandul te duce la Aqua Fantasy. Spre surpriza mea si acest hotel a avut anul acesta un pret bun, de obicei costa in jur de 180-200 euro, anul acesta a fost 134 euro.

Cand am vazut nu am mai cercetat mult, plaja o stiam deja pentru ca am fost in zona, aqua parkul l-am vizitat inca de la primul concediu petrecut in Turcia, mai ramanea sa vad cum este cu camerele care pareau a fi problema resortului (vechi, cu miros de mucegai, scria in comentarii). La fel ca la precedentul hotel am zis ca nu este un impediment acest lucru pentru ca vor fi 4-5 zile in care le vom folosi.

Initial voiam 4 nopti, pentru a avea 3 zile la intoarcere sa mai vizitam prin Turcia. Am incercat la o agentie care a zis ca nu merg 4 zile ci numai 5, altii au zis ok, le-am trimis banii, i-au alocat gresit unei alte comenzi, apoi au anulat comanda!

Urma sa plecam in 6 zile cand am vazut asta, am apelat apoi la primii am prelungit sejurul cu o zi si am asteptat vaucherul cu ingrijorare. Vaucherul a venit, iar pentru banii de la agentia neserioasa m-am cam certat cu ei, aparand in cont abia cand eram deja in Turcia.

In fine, am terminat sejurul la Atlantique (vezi impresii) iar Printesa care nu stia de Aqua Fantasy era foarte uimita ca nu ne grabim sa plecam stand la cafea. Cand a vazut surpriza, culmea desi nu stia ca vom ajunge aici la ducere vazand reclamele de pe marginea drumului zicea „uite un hotel frumos” , a izbucnit in urale.

Si eu am fost uimit cand am ajuns: desi cumparasem o cazare la Aqua Fantasy am ajuns pana la urma la TUI BLUE EPHESUS.

Cum am spus problema resortului o reprezentau camerele. Din pacate nicaieri pe siteurile agentiilor romanesti nu am gasit o informatie importanta, dupa gandirea mea, : in 2019 hotelul a fost preluat de TUI si renovat! Informatia nu era foarte vizibila nici pe siteul turcesc al hotelului, era un mic baner in turca care aparea cand deschideai siteul dar am trecut peste el repede=)).

Ajunsi in receptie am rezolvat repede cazarea si apoi transportul cu masinuta electrica pana la intrarea in corpul de cladire in care am fost repartizati.

Resortul este format din mai multe corpuri inconjurate de multa, foarte multa verdeata, o gradina superba de intretinerea careia se ocupau multi angajati.

despre SERVICII

Personalul intalnit m-a facut sa inteleg ce inseamna servicii TUI. Absolut toti cei intalniti vorbeau engleza bine sau foarte bine, animatorii se adresau intai in engleza, apoi in turca sau germana. Orice cereai ei incercau sa rezolve, bine noi nu vrem lucruri adacadabrante gen personal care sa ne faca vant cu frunza de palmier pentru a ne racori pe sezlong =)).

despre CAMERE & COND. CAZARE

Cand am deschis usa de la camera am ramas din nou uimit — la Atlantique am fost uimit de dimensiunea camerei=)). Ma lamurisem deja ca sunt la TUI dar nu stiam de renovare, astfel ca nu am fost izbit de mirosul de inchis ci am vazut o camera noua :)).

Camera larga, cu un pat dublu si unul single, un balcon generos care avea in fata un superb mandarin plin de fructe. In camera ai tot ce trebuie: noptiere, racitor, televizor LCD, prize USB pentru incarcat telefoanele, dulap cu multe rafturi si senzor care aprindea lumina in el cand deschideai usile.

Bineinteles ca exista seif gratuit (se pare ca a devenit o obisnuinta in Turcia) dar nici acesta nu avea instructiuni iar modelul era ceva mai deosebit astfel incat a trebuit sa vina cineva de la tehnic sa ne instruiasca, a fost la usa in 2 minute dupa ce am sunat la receptie.

Wi-fi era bun in resort, dar slabut pe plaja si inexistent la aqua park.

Lumina in camera buna, existau lampi pentru citit. Baia mare dotata cu consumabile bune care se completau, prosoapele s-au schimbat zilnic chiar daca nu am cerut asta. Pe balcon exista un uscator de rufe, lucru excelent la mare dar care nu prea il gasesti. Minibarul plin cu sucuri si apa dar nu se completa decat contra cost, in schimb apa si pliculetele de cafea solubila se completau zilnic. Curatenie s-a facut zilnic. Pe scurt toate temerile privind cazarea au fost spulberate rapid.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Despre mancare nu pot spune decat: nu foarte diversificata dar excelenta. Sa incepem cu servirea: complet asistata, nu te puteai apropia de vre-o tava pentru ca toate erau in spatele geamurilor, nu intrai in sala de mese fara masca, iar pe fiecare masa era un recipient cu dezinfectant. Cum am spus nu era abundenta de feluri de la Maxeria, dar au fost toate produsele necesare, gen branzeturi, oua si altele dimineata.

La pranz nu am prea fost dar in ziua cand am ajuns era prepelita in sos, in alta zi a fost iepure, iar alta data o musaca bestiala. Seara gratare, doua tipuri de peste, uneori fructe de mare, la seara mexicana au fost cateva specialitati. Servirea excelenta, cand te asezai la masa ti se ura bunvenit, mesele erau debarasate foarte repede si apoi dezinfectate. Am avut un chelner, in zona lui ne-am asezat la primul pranz, care in fiecare dimineata ne intreba cum ne simtim si ii oferea Printesei cate un balon pentru distractie. Bauturile erau servite la masa, dar uneori seara intarziau fiind foarte aglomerat.

Dimineata era fresh cu plata (desi era la fel ca la Atlantique aici era 18 TL si nu era semnalizata existenta lui astfel ca l-am descoperit abia in penultima zi :)).

Un mare plus este faptul ca poti rezerva de cate ori vrei la a la carte. Noi am fost doar o data la restaurantul turcesc. Aici servirea a fost exceptionala, spre deosebire de dezamagirea de la Maxeria. Cum am ajuns am fost preluati si dusi la masa, imediat am primit meniuri si s-au adus meze foarte gustoase. Apoi felurile principale au venit fierbinti si frumos prezentate alaturi de niste pitusti, de vis, calde. La cateva minute venea cineva sa ne intrebe ce mai vrem si daca e totul ok. Ce mai, ca la restaurantele de clasa.

La pranz mai puteai manca in apropierea plajei, la barul de la piscina unde erau doua zone: o zona unde iti puteai prepara sala cu ingredientele dorite si o alta zona unde puteai comanda a la carte dintr-un meniu zilnic, iar comanda o primeai la masa. Produsele erau gen fast food: burgeri, fish and chips, noodles sau sandwich cu ton. De asemenea tot aici gaseai platouri cu fructe si wafe. De la 17 timp de o ora erau ceva produse de patiserie. Inghetata era de la 12.30 la 16.30 si in timpul cinei.

Cateva cuvinte despre barurile din complex. In apropierea receptiei este The BAR, deschis non stop si plin de bauturi de import. In conceptul primit scrie ca bauturile premium sunt cu plata, in schimb la oricare din baruri exista Ballantines, J&B, Smirnoff puse la vedere. Un alt bar este la piscina din apropierea aqua parkului deschis 10-18. Barul de la piscina principala este deschis 10-23, iar barul de pe plaja este deschis 9-24.

La toate barurile am spus ca se gaseau bauturi de import, bere draft Tuborg sau Carlsberg. Sucurile sunt din gama Coca cola, dar cele neacidulate surprinzator sunt groaznice cu puternic gust de chimicale. Cafea turceasca este la The Bar si la barul de pe plaja. Apa o gasesti la fiecare bar in niste cuve cu gheata.

La aqua park nu poti consuma nimic gratis, iar preturile sunt foarte mari. La banii dati mancarea si bauturile au fost peste ce asteptam, poate cu exceptia sucurilor neacidulate.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja o stiam de mult, am stat si in stanga la Surmeli Efes si in dreapta la Ephesus Princess astfel ca m-am plimbat de multe ori pe acolo.

M-a bucurat faptul ca in sfarsit am gasit umbra pe plaja. Erau si copertine si palmieri, existau si cateva umbrele. Plaja fiind foarte mare pareau ca sunt putine sezlonguri, dar la orice ora gaseai sezlong liber. Prosoapele pentru plaja le-am gasit in camera si se schimbau de cate ori voiai la centrul spa. Nisipul este mai ciudat, malos, dar fin, intrarea in apa lina si fara ostacole. Am avut parte si de valuri.

Pentru amatorii de piscine pot spune ca sunt locuri suficiente, exista 2 piscine mari si 2 mai micute destinate exclusiv celor mici, una chiar acoperita cu o copertina. In piscina dinspre aqua park exista un jacuzzi maricel cu jeturi puternice. Complexul are si piscina acoperita, cam micuta mi s-a parut.

Noi am stat mult timp la aqua park. Aici gasiti tobogane variate, de la cele pentru copii la tobogane extreme pe care putini aveau curajul sa se dea. Pentru noi puncul de atractie a fost piscina cu valuri, care chiar functiona, si lazy riverul pe care pluteam linistiti in bataia soarelui. Bineinteles Printesa a testat toboganele, mai putin cele extreme pentru care a zis ca nu este pregatita.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Despre distractie citisem ca la 21 trebuie sa mergi in camera pentru ca nu mai ai ce face :)). Desi comentariul era scris anul acesta probabil ca respectivul fusese cazat la alt hotel sau la 21 dormea si voia sa danseze la ora 2-3 noaptea=)).

Noi am avut parte de distractie suficienta seara. Au fost 2 seri cu muzica live pe plaja probabil pt a nu deranja pe cei ce vor sa doarma mai devreme. Au fost si 3 spectacole la amfiteatru (doua le vazusem deja la Atlantique :)) ) urmate de disco pe plaja unde DJul a reusit sa faca oamenii sa danseze. Pentru copii celebra minidisco era inlocuita cu niste jocuri interactive combinate cu dans, interesanta ideea. In timpul zilei animatorii mai organizau cate ceva la piscina sau volei pe plaja, care avea mare succes.

Existau 2 terenuri de volei din care pe unul se juca aproape toata dupa amiaza. In timpul zilei in afara de distractia de la aqua park noi am facut plimbari lungi pe plaja pana dincolo de Korumar, plaja pretandu-se la asa ceva.

O concluzie: la pretul de anul acesta resortul este foarte bun, la 180-200 euro se gasesc locuri mult mai bune.

Ca incheiere nu am ajuns la vechiul Aqua Fantasy pentru ca acum este TUI BLUE renovat.

Trimis de nrs † in 17.10.21 13:46:26
Validat / Publicat: 17.10.21 18:52:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1715 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nrs †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.10.21 19:10:04]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[17.10.21 19:52:37]

@webmaster:

multumesc!

M'LiviuPHONE
[20.10.21 00:52:46]

Salutare. Felicitări pentru vacanta reușită. Anul acesta te ai îndrăgostit de Kusadasi... 10 nopți...

Părerea mea ca sunteți norocoși. Faptul ca Aqua fantasy a fost achiziționat de lanțul Tui este un mare plus. În ultimul timp cam decazuse la servicii și preturile erau tot sus. Mai multe resorturi din Turcia au fost preluate de către lanțul Tui. Atâta timp cât cresc serviciile și vor sa reînvie anumite resorturi sau sa le aducă la alte standarde bravo lor! Toate cele bune și vacante frumoase în continuare!

[20.10.21 06:58:34]

a fost anul in care am "vanat " tobogane! din fericire am gasit preturi rezonabile pentru ca si TUI si Atlantique aveau preturi cam mari in anii trecuti

michaela_1961PHONE
[20.10.21 15:48:42]

@nrs: Minunat hotel care ni s ar potrivi și noua. Mai ales pentru plaja, verdeață, camere renovate (sper ca toate) și zona pe care și noi o cunoaștem și ne a plăcut. Mulțumim de info, chiar nu mai știam ce sa alegem în Kusadasi. Pentru ca am vrea și Bodrum și este știut ca nu au plajele cum ne plac noua, am putea continua concediul cu un hotel gen TUI, este o idee buna, mulțumesc!

[20.10.21 20:04:08]

plaja o stii deja, e totusi putin mai maloasa decat la Korumar si uneori se mai aduna alge in coltul acelui golfulet. camerele cred ca sunt toate renovate, unde am gasit informatia scria ca hotelul a fost renovat in 2019 (nimic despre partial ). iar verdeata este din plin si noua ne plac astfel de cazari cu verdeata multa

michaela_1961PHONE
[20.10.21 20:26:28]

@nrs: Aaaa, oky, chiar vroiam sa te întreb ce e cu plaja maloasa ca eu la Korumar nu am văzut asa ceva, era un nisip superb. Deci e cumva e altfel nisipul, ufff, păcat. Ma mai gândesc, vad ca totuși e lata și frumoasa...

[21.10.21 06:58:00]

pe plaja nisipul este la fel, la intrarea in apa este diferit, altfel plaja este la fel de lata si era chiar foarte aerisita

M'Liviu, michaela_1961