ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.10.2021
JUN-2021
Cuplu
EXCELENT

Inspirată alegere

Imaginea pe care o am în minte atunci când mă gândesc la Sarande reprezintă un amalgam compus din kilometri de blocuri și hoteluri albe întinse la malul mării, o seară tihnită stând la o patiserie cu vedere la mare savurând deliciile produse chiar acolo și plimbarea pe faleză cam ca la Eforie Nord.

Oficialitățile promovează insistent stațiunea pentru a atrage străinii, însă deocamdată eforturile lor sunt doar parțial răsplătite. Cred că au fost stimulați localnicii să investească aici numai că, plimbându-te agale, poți observa destule construcții începute a fi ridicate și abandonate, semn al unui regres economic sau al unei crize.

Din puzderia de hoteluri albe, noi am ales pentru cazare Hotelul BlueSky, situat în sudul stațiunii.

Unul din avantajele poziționării acestuia îl reprezintă strada principală, ceea ce oferă acces facil la parcarea situată în spatele clădirii, o parcare largă și încăpătoare, săpată în stâncă. Nu multe hoteluri au parcări proprii. Dar acest avantaj devine un bumerang seara, când începe agitația.

De cum urci spre recepție, treci printr-o terasă elegantă și răcoroasă, cu mese și fotolii confortabile pentru a lenevi la o cafea, un fresh sau o bere la umbră.

La recepție am dat peste o angajată tare amabilă și un ucenic atent, ochi și urechi, să deprindă tainele meseriei.

Recepționera ne-a explicat câteva din regulile casei apoi a urcat cu noi să ne predea personal ce rezervasem. Camerele hotelului sunt dispuse astfel încât unele dau spre parcare și peretele de piatră iar altele către drumul principal și, cu oarecare noroc, prinzi chiar cu vedere spre mare.

Observând nemulțumirea noastră în momentul în care constatăm că pe geam se iscă doar imagini cu pietroaie mari și maronii, domnișoara ne propune schimbarea camerei, însă are doar o triplă cu vedere în partea opusă. Iar dacă suntem de acord, ne-o schimbă, fără a plăti vrreun supliment.

Acordul nostru este exprimat de îndată, mai ales că ne alegem și cu marea pe fundalul imaginii din balcon.

Hotelul este elegant, foarte curat și liniștit, decorat simplist dar cu bun gust. Nimic care să ofere încărcătură vizuală ce ar tinde să devină obositoare sau țipătoare.

Internetul a funcționat ireproșabil iar angajații vorbeau fluent limba engleză.

Camera este mare și spațioasă, cu lenjerii apretate și o saltea foarte confortabilă. Aparatul de aer condiționat nu funcționa sub 22 de grade sau nu știam noi să îl reglăm ori, constat acum când scriu, nu avusesem destulă răbdare să îl lăsăm să-și facă ciclul de răcire.

Baia, pe nuanțe de gri, am găsit-o foarte curată, având obiecte sanitare de un alb impecabil, cu o cabină de duș încăpătoare și articolele igienice necesare în dotare, inclusiv uscător de păr.

La geamul de la baie își făcuseră cuib niște rândunici foarte gureșe, astfel că trilurile lor ne-au acompaniat cât a fost ziua de lungă iar noi ne aflam prin cameră.

Noaptea tăceau, se odihneau. Însă intra gălăgia pe geamul de la balconul camerei.

Nu știu programul de lucru al albanezilor din zonă, dar lucrau oamenii ăia la amenajarea plajei noaptea mai abitir ca ziua. Excavatoare, bascule, buldozere se agitau, claxonau, descărcau, dădeau cu spatele și cine știe ce alte activități mai erau cuprinse în nomenclatorul lor, dar până după ora 1 noaptea zici că au fost injectați cu vaccinul muncii bine făcute.

În restul zilei, nu mișca unul prin zonă...

Acest aspect reprezintă dezavantajul camerei cu vedere la mare.

Pentru plajă, hotelul oferă fiecărui client facilitățile Santa Quaranta Premium Resort, situat la 550 metri distanță. În baza unui voucher primit la recepție ai acces gratuit pe plaja privată a resortului, la șezlongurile și umbrelele acesteia.

La micul dejun ești întrebat ce alegi între trei oferte iar noi optăm pentru cel continental. Ți se servește adus la masă de chelner, păstrându-se regulile de distanțare socială. De servirea noastră se ocupă Suen, un tânăr de 17 ani pe care îl îndrăgim rapid.

Foarte săritor și amabil, cu explicații pertinente la întrebări sai solicitări de-ale noastre, Suen a absolvit o școală de frizeri iar vara aceasta lucrează la mare ca chelner, la hotelul unchiului său.

Dovedind o înțelegere a vieții sociale și politice mult peste nivelul vârstei sale, acesta își exprimă nemulțumirile cauzate de politica albaneză precum și dorința de a ajunge în Marea Britanie pentru a lucra acolo. Iar apoi să călătorească. Se pare că năzuințele generațiilor din Balcani sunt asemănătoare.

Foarte agreabil, cu o engleză neașteptat de bună, Suen a fost crescut de bunica sa, căreia îi poartă un respect deosebit. Numele lui înseamnă în suedeză” vis” . Îi dorim să și le realizeze.

La un moment dat îmi trecuse prin cap să îl invit să stea la noi o perioadă, oferindu-i prilejul să viziteze parte din țara noastră. Îți devin simpatici asemenea tineri. Iar cunoașterea lor, ca și a altor persoane din diverse locuri prin care trecem, a interacțiunii cu aceștia reprezintă un aspect pozitiv al călătoriilor.

Unul dintre beneficiile umblatului. Indiferent de bogăția sau sărăcia destinației în care ajungi.

Trimis de Marius 72 in 16.10.21 14:47:11
Validat / Publicat: 16.10.21 21:13:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ALBANIA

VIZUALIZĂRI: 5004 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P18 Micul dejun continental
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22.00 EUR pe cameră

[16.10.21 21:12:23]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Blue Sky Hotel, SARANDE" (nou-creată pe sait)

webmasterPHONE
    [17.10.21 08:24:58]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

elenaadinaPHONE
    [17.10.21 09:53:24]

Mi-a plăcut cazarea și prețul e foarte bun!

Mi-ar fi plăcut sa vad o poză și cu Suen! ????

Marius 72PHONEAUTOR REVIEW
    [17.10.21 11:26:55]

@elenaadina: Nu puteam încărca, e și minor...

Marius 72PHONEAUTOR REVIEW
    [17.10.21 11:35:32]

@webmasterX: E corect poziționat.

elenaadina, Marius 72

• pagină generată în 0.047486782073975 sec