ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.10.2021
Prieteni
BUN

Hotel Scandic Skärholmen Stockholm

Oxholmsgränd 2,127 48 Stockholm- Skärholmen

Hotel amplasat in zona de periferie a orasului Stockholm, zona locuita acum de emigranti.

In cele trei tari Suedia, Norvegia si Danemarca am fost cazati in hotelurile lantului Scandic, hoteluri de 3 si 4 stele, In acest hotel am petrecut doua nopti, un hotel confortabil, elegant. Doua paturi twin, cu veioze si spoturi de citit de-o parte si de alta a paturilor, un TV led mare in fata patului, o masa si un scaun tapitat, si frumusetea camerei este data de un tapet mare la capatul paturilor, cu un fond albastru verzui si tot felul de simboluri, o masina de epoca, un crab, o dropie, plante, un domn cu monoclu si o brosa regala, o fi un personaj din casa regala de la inceputul secolului xx? Pe tavan pe diagonala e o bara cu 4 spoturi.

In holul de la intrare e un cuier metalic lung de vreo 2 m cu o oglinda la mijloc, o masa de calcat si un fier de calcat, un ventilator, camera nu are AC doar un ventilator, e si normal, in aceasta zona nu sunt temperaturi ca in Grecia… si ce a fost culmea, caloriferul era fierbinte! astia sufera de frig, nu de canicula. L-am închis repede ca simteam ca ma sufoc. Pe cuier este agatata o harta cu tarile nordice, harta ce o vom gasi in toate hotelurile Scandic. Sub harta e o bancheta al carui capac se ridica si gasim o pilota si o perna în plus.

Fara minifrigider, fara covorase pe jos, doar un parchet bine întretinut.

Lenjeria ok, prosoapele de la baie usor uzate. Baie curata, cu dus si recipiente cu sapun, gel de dus.

Fereastra camerei are vedere spre breteaua suspendata de iesire a traficului de pe pod.

În holul de la intrare, în dreapta e o masa de joc si o canapea, în fata e barul, treci pe lânga bar si ajungi în zona unde se seveste micul dejun, gen bufet.

În aceasta dimineata ne-am reunit tot grupul, aseara au sosit la hotel restul de turisti care au venit cu avionul, si tot cu avionul se vor întoarce din Copenhaga, iar noi cei 13 ne vom continua drumul spre Berlin.

Zona de mese este delimitata de restul holului printr-un raft de lemn pe care erau rasfirate câteva carti pentru doritori. Prin ferestrele mari se vede terasa cu câteva mese unde fumatorii îsi satisfaceau viciul. Ca decor pe la ferestre sunt pasari flamingo si câteva plante ici-colo.

Hotelul este prezentabil, doar zona e un pic mai altfel, seara nu recomand plimbari prin zona dupa lasarea întunericului, reamintesc ca zona a fost ocupata de emigranti.

La revedere pâna la urmatorul review.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Curatenie in camera si baie, fara balcon.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mic dejun destul de bogat, am selectat omleta, crenvusti, cascaval, legume, sunca prajita, muschi file, un ou, salam de pui, vreo doua chiftelute, patiserie, suc orange si cafea. Un mic dejun satios pentru ca urma o zi plina de umblat de la ora 9 dimineata pâna la ora 19!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Zona nu o consider ca fiind sigura. Totusi recomand acest hotel doar pentru cazare.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Orasul Stockholm se intinde pe 14 insule, autocarul ne-a dus in centru de unde am început turul obiectivelor cu ghid si apoi un tur personal cu harta în mâna.

Trimis de Yolanda in 16.10.21 14:42:15
Validat / Publicat: 16.10.21 21:08:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ȚĂRILE SCANDINAVE

VIZUALIZĂRI: 763 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 mic dejun satios

[16.10.21 21:08:07]

Mutat în rubrica "Scandic Skarholmen Hotel [Skarholmen], STOCKHOLM" (nou-creată pe sait)

webmasterPHONE
[17.10.21 08:23:47]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

YolandaAUTOR REVIEW
[17.10.21 10:50:37]

@webmasterX: este OK, web.

Multumesc.

Yolanda