ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.10.2021
Cuplu
EXCELENT

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 6 MIN

O zi de august in Taormina

A doua zi din această scurtă vacanță, am dedicat-o vizitării unuia dintre cele mai frumoase orașe din Sicilia, după alții chiar cel mai frumos, și anume – Taormina.

Taormina se află la o distanță de aproximativ 55 km față de Catania, noi acolo având baza de explorare (vezi impresii). După o mică căutare, am văzut că există 2 posibilități de a ajunge din Catania în Taormina folosind transportul în comun – cu bus-ul sau cu trenul. Din ce am observat, varianta bus-ului e cea mai convenabilă, orarul fiind foarte flexibil, cursele sunt din 30 în 30 de minute în prima parte a zilei și din oră în oră în a doua parte a zilei.

Pentru a lua bus-ul din Catania, am folosit terminalul central de bus-uri, acesta fiind chiar lângă gară. Compania care efectuează aceste curse se numește Interbus, îi găsiți și online cu orarul bus-urilor și chiar se pot achiziționa și bilete. Noi am achiziționat biletele direct din autogară, au un birou pe care scrie mare Interbus și de unde puteți lua bilete. Pentru 2 persoane, dus-întors am plătit suma de 18 euro. Stația de bus se află la aproximativ 100 metri de locul unde se iau biletele, într-un terminal separat.

Cu biletele luate, la ora 8.00 am plecat din Catania și după aproximativ o oră, în care nu ne săturam să admirăm Muntele Etna în partea dreaptă am ajuns în Taormina. Încă de la intrarea în oraș, spectacolul începe când bus-ul care pare imens pentru acele străduțe, o ia printre serpentine și cu greu își face loc printre mașinile care coboară, urcând practic pe o stâncă cu marea alături.

Ne-au fost de mare ajutor impresiile publicate despre această locație, făcând un itinerariu pe baza lor, în special cele mai recente scrise de @crismis și @irinad, cărora le mulțumesc pe această cale. În aceste impresii sunt extrem de bine detaliate toate obiectivele turistice, recomand cu tot dragul să le citiți, așa că o să mă concentrez mai mult pe partea de organizare și să vă spun cum a trecut ziua noastră în acest loc.

Începutul lui august a adus temperaturi toride în toată Sicilia, incendiile de pădure făcând ravagii pe această insulă și ne-am pregătit mental pentru a vizita orașul pe temperaturi care depășeau 35 C. După ce ne-a lăsat bus-ul în terminalul Intrebus, am luat-o la pas după toată gloata de turiști care coborau, cu gândul că sigur mergem spre centrul orașului. Ne-am pregătit mental pentru o zi toridă ce avea să urmeze, dar parcă aerul nu se simțea chiar așa sufocant cum ne gândeam.

Primul drum a fost să mergem la Biroul de Informare Turistică, aflat la parterul Palazzo Corvaja, să cerem câteva informații suplimentare și poate o hartă care ar fi fost mai comodă pe suport fizic, decât cea de pe telefon. Însă datorită condițiilor actuale, era închis atât biroul cât și clădirea, astfel că ne-am îndreptat pașii spre următorul obiectiv pe care doream să îl atingem: Teatro Antico di Taormina.

Obiectivele sunt toate aproape, de la Palazzo Corvaja am făcut câteva minute până la poarta de intrare a Teatrului Antic, și aici surpriză… o coadă de cel puțin o sută de persoane, chiar dacă era destul de devreme. Stând la coadă am văzut și un mic afiș pe care era trecută adresa website-ului teatrului și faptul că se pot cumpăra bilete online. În câteva minute le-am achiziționat, 27 euro/2 persoane și am trecut frumos pe lângă coada imensă, ne-am scanat biletele și am intrat.

Teatrul Antic e absolut necesar să îl vizitați dacă sunteți în Taormina, fie că există atracție pentru istorie sau nu. Priveliștea e absolut minunată, cu marea și Muntele Etna în același plan, e ceva absolut senzațional. De menționat că încă își păstrează menirea de teatru, o parte este recondiționat și asta mi se pare absolut senzațional, un astfel de edificiu să își păstreze menirea chiar și după 2 milenii. Chiar în seara respectivă era programat un eveniment.

Temperatura devenea tot mai mare, mai căutam câte un petec de umbră și după aproximativ 2 ore de hoinărit și pozat prin aceste vestigii am luat iarăși la pas străzile, mai exact strada Corso Umberto, artera pietonală principală a orașului vechi, plină de terase, restaurante, gelaterii. De menționat pe această arteră, Piazza IX Aprilie și Piazza Duomo, piețele principale ale orașului vechi. Într-una dintre ele am găsit și o fântână publică, cu apă rece unde ne-am refăcut proviziile.

Planul a fost să ajungem la o cofetărie cotată cu rating maxim pe tripadvisor pentru a savura un cannoli pe numele La Pignolata Guinnes Canoli, dar am avut ghinionul să fie închisă în acea zi. Așa că ne-am mulțumit cu o înghețată de la numeroasele gelaterii de pe Corso Umberto.

Pentru masa de amiaz ne-am făcut o rezervare în prealabil la un restaurant pe nume Ristorante Al Giardino, aflat în apropierea parcului Villa Comunale di Taormina. După o masă copioasă care ne-a costat în jur de 60 euro, am luat-o un pic la pas prin parc, atrași de umbra deasă și răcoroasă.

Deja caldura era tot mai mare, și planul a fost să mergem spre zona de plajă, Isola Bella. După câteva poze făcute de sus, înainte de coborârea lungă, am luat-o la pas, pe niște cărări pietonale, coborând sute de scări și în sfârșit ajungând spre plajă. Ne-am oprit doar la un magazin să ne luăm 2 beri, să avem ce savura pe malul mării.

Plaja plină până la refuz, o bună parte fiind privată și înghesuită de șezlonguri, iar partea publică prosop lângă prosop. Am găsit și noi un petec mic de pietriș, căci nisip nu prea găsești, și am intrat la o binemeritată baie în mare, căci aveam puse cu noi costumele de bălăceală. Priveliștea foarte frumoasă, cu frumoasa insulă în spate, apă calmă, căci e un mic golfuleț, și temperatura apei la început de august mai mult decât perfectă.

Ca și destinație de plajă, nu cred că mi-ar plăcea să stau mai mult de câteva ore, fiind extrem – extrem de aglomerată, spațiul destul de mic, însă peisajul bate orice inconvenient. De asemenea, plaja e lipsită de nisip, fiind o zonă pietroasă. Pe Isola Bella am mers pe un mic istm, însă doar până pe marginea ei, nu am și vizitat-o. Din ce țin minte, accesul costă 5 euro/persoană.

După vreo 2 ore de bălăceală în apă și fiind mai răcoriți, am decis să mai dăm o tură prin oraș înainte de a lua ultimul bus spre Catania. Nu am mai dorit să urcăm sutele de scări, căci energia era pe terminate, așa că am luat telecabina până sus. Aceasta conectează zona de plajă cu partea de sus a localității, în apropiere de Poarta Messina. A costat 3 euro/persoană/sens. Biletele se achiziționează de la niște automate și se scanează la intrare.

Am mai dat o tură pe Corso Umberto, am mai mâncat o înghețată, am făcut o mică oprire la o cafenea pentru un espresso Italian și ne-am luat o sticlă de prosseco pentru acasă, iar cu asta am încheiat ziua noastră plină din Taormina.

Bus-ul l-am luat din același loc, călătoria era deja pe noapte, așa că nu prea am mai avut ce admira, în schimb am fost împliniți după o zi așa plină cu de toate: obiective istorice, mâncare delicioasă, priveliști minunate ce îți taie răsuflarea și o baie în mare binemeritată.

Trimis de cata2106 in 13.10.21 10:14:57
    Validat / Publicat: 13.10.21 11:16:39
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 6265 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cata2106); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P18 Teatrul Antic

elenaadinascris / TELEFON [13.10.21 11:51:20] »

Frumoasa zi ați avut în Taormina!

Am fost și noi în 2013 și am avut aceleași impresii ca și voi... mai puțin cazarea ????...

Taormina e o destinație care nu trebuie ratată!

webmasterscris / TELEFON [13.10.21 12:53:13] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

cata2106 [13.10.21 15:06:33] »

@elenaadina: Intradevar, Taormina e un oras care nu ar trebuie sa lipseasca de pe lista daca faci o excursie in Sicilia. Sa inteleg ca nu v-a incantat cazarea Mie mi-ar fi placut sa petrec si o seara in Taormina, poate data viitoare

irinad [13.10.21 20:20:30] »

Şi eu îmi amintesc cu drag de frumoasa Taormina, de fapt articolul tău mi-a stârnit amintirile. Sincer, Taormina mi s-a părut cel mai frumos şi cel mai stilat loc din Sicilia, e drept nu am vizitat chiar întreaga insulă, dar mare parte din aceasta, da. Tot din Catania am pormit şi noi, tot cu autobuzul, rămânând acolo toată ziua, bătând-o cu pasul pe unde ne-au purtat picioarele. Doar plajă şi baie n-am făcut.

Felicitări pentru excursie şi articol!

cata2106scris / TELEFON [13.10.21 20:53:57] »

Mulțumesc mult!

Pe bună dreptate e considerat de mulți drept "Perla Mediteranie". Are un farmec special acest loc.

Aurici [14.10.21 10:24:58] »

Sicilia a fost una din vacanțele ratate anul trecut. Ne luasem 7 nopți în Catania după lungi dezbateri dacă Palermo sau Catania la drumul acela. Acu încercăm să o relansăm dar am reluat și dezbaterile. Ar fi ideal o perioadă mai lungă să le împăcăm pe amândouă, dar momentan facem de zor simulări la 1+1 gratis, 30% reducere...

Ca și perioadă noi ne gândim la sfârșitul lui martie, începutul lui aprilie. O fi mai riscant dpdv al precipitațiilor dar parcă m-aș împaca mai bine cu ploaia decât cu căldura excesivă. Deh... vârsta .

Până s-o concretiza și în cazul nostru citesc și mă actualizez cu ce mai apare despre Sicilia, așa că mi-au prins bine articolele tale, mulțumim. Îmi place Taormina și abia aștept să mă pierd și eu pe străduțele ei.

Numai bine, călătorii frumoase în continuare!

cata2106 [14.10.21 11:16:20] »

@Aurici: Noi nu am mai planuit nimic in ultima vreme, toate au cam fost pe last-minute. Am avut cateva planuite si nu s-au concretizat asa ca deocamdata mi-a fost frica sa imi mai fac planuri pe termen lung.

Daca nu esti prieten cu caldura mare, de evitat vara caci temepraturile ajung la cote mari.

Daca reusiti sa ajungeti in Sicilia, clar nu o sa regretati!

Calatorii cu spor si voie buna!

Aurici, cata2106, elenaadina, irinad
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Taormina: