ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2021
AUG-2021
Cuplu
BUN

Ibiza Town si Santa Eulalia 2021. Sper sa le revad anul viitor

Am revenit in Ibiza in august 2021 si am stat 11 zile. M-am cazat in Santa Eulalia si am regasit-o la fel de frumoasa, curata, vesela si primitoare.

N-am mai inchiriat masina, de la aeroport am luat un taxi pana la Santa Eulalia (38 eu), iar restul drumurilor le-am facut cu busul sau taxi. Inchirierea unei masini pentru 11 zile ar fi insemnat vreo 400 eu, la care se adauga parcarea, grija ei etc. Cu taxi si busul am cheltiut cam 150 eu si am fost cam peste tot. Daca totusi inchiriati masina, faceti-o cat mai devreme, cu o luna sau doua inainte de plecare preturile sunt foarte mari, mai mult decat dublu.

Am fost pentru a doua oara in Santa Eulalia si imi place din ce in ce mai mult. Este un oras de vacanta, cu un aer tineresc si viu, are staif, mancarea este foarte buna, iar plaja, mare si si oarecum libera, are un nisip auriu si fin.

Temperatura Mediteranei este una ridicata, apa e mai calda decat in Costa del Sol. Mie mi s-a parut prea calda. Privelistea generala este superba, din balcon vedeam in stanga muntele impadurit iar in dreapta, Mediterana.

Paralel cu strada principala din centrul orasului se afla o alta, unde sunt numai restaurante. Acestea se deschid dupa-amiaza. Preturile sunt mai mari, cam 30 eu. costa felul principal, dar mancarea este cu adevarat remarcabila. De asemenea, recomand sustinut mancarea de la magazinele takeaway.

In timp ce in Romania destul de greu gasesti un restaurant unde se mananca cu adevarat gustos, in Santa Eulalia acest lucru e normal, oarecum banal. Aceeasi parere o am, in general, despre toate restaurantele din zona turistica a Spaniei.

O zi am petrecut-o vizitand San Antonio. Nu-mi pare rau ca am fost, dar nu ma mai intorc acolo. E un orasel tern, fara obiective turistice si cam saracacios.

Santa Eulalia are un transport in comun foarte bun, statia de bus, catre toate destinatiile, fiind in spatele primariei.

Am fost de mai multe ori in Ibiza Town (capitala insulei) cu busul (1,5 eu/pers.) De acolo am luat un taxi (cam 8 eu) pana in varful colinei, unde este catedrala. Privelistea este splendida, se vede toata zona, orasul vechi, portul, forfota vaselor de toate felurile, albastrul superb al marii etc. Drumul catre oras l-am facut pe jos (cam 20 min.) si serpuieste printre stradutele pietruite si cladirile ridicate de romani si mauri. Totul a fost foarte frumos si interesant.

Opriti-va cateva minute si in piata Spaniei, care este cam la jumatatea drumului. Atunci am inteles de ce Jimmy mi-a recomandat sa nu ma cazez acolo, intrucat este o zona colinara, cu stradute inguste, aprope fara magazine, iar parcare este aproape imposibil de gasit.

Restaurantele (foarte putine) incep sa apara in a doua jumatate a drumului, pe masura ce te apropii de oras.

Va sfatuiesc sa nu ratati acest traseu.

Trimis de câinele roşu in 28.09.21 12:33:16
Validat / Publicat: 28.09.21 13:06:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Am fost in toata zona turistica a Spaniei

VIZUALIZĂRI: 5609 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (câinele roşu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [28.09.21 13:06:21] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vacanța în Ibiza, IBIZA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Drumul spre / dinspre Ibiza - avion, ferry, auto etc]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 105559&hid=1738.

webmaster [29.09.21 08:40:35] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Ibiza: