ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2021
SEP-2021
Familie
3 AD. + 1 COPII
EXCELENT

Ne-am dat cu bobul la Kalinderu

INTRO

Salut prieteni.

Revin către voi cu o nouă atracție testată de noi. Nouă pentru noi, pentru că abia acum am reușit să descoperim tainele bobului.

Scrolând pe facebook acum cateva săptămâni, urmăream cu drag traseul unui amic care se afla în concediu. Printre numeroasele atracții vizitate, parcurge și 3 piste de bob. Urcă video-uri și poze. Mi s-a pătut demențial! Așa ceva nu mai încercasem până acum. Era o singură problemă. Cam toate pistele erau prin județul Harghita. Le voi enumera și aici cu rol informativ pentru cei interesați de acest sport, ca să zic așa:

-pista de bob de vară de la Borsec

-pista de bob de la Toplița

-pista de bob de la Lunca de Sus (Ski Gyimes)

Toate costă undeva la 12-20 lei tura/adult. Oftica mare este că am trecut de muuuulte ori prin zonele astea și nu am știut. Torn cenușă pe cap și recuperez cu prima ocazie pe care o am. ????

____

BOB KALINDERU

Revenind la oile noastre. Dorind să-mi satisfac curiozitatea referitoare la aceste boburi și de a stinge puțin nevoie de adrenalină creată, am căutat pe internet piste de bob de pe la noi. Nu prea sunt multe ce-i drept. Cele 3 de sus, încă una pe la Durău Park, deci tot departe de capitală șiiiii una la... BUȘTENI. Mai exact la baza pârtiei Kalinderu. Zis și făcut. În primul weekend am dat o fugă pe Valea Prahovei iar una dintre opriri a fost la Kalinderu.

Am ajuns undeva spre sfârșitul programului. Telescaunul se închidea la 17:00 la fel și pista de bob. Apropo, ei îi zic "roller coaster", nu "bob". Deși cred că terminologia corectă este cea de bob, pentru că roller coaster-ul este ceva necontrolabil. Aici TU deții controlul vitezei. Vrei să mergi încet, mergi încet, vrei să mergi repede, mergi repede.

Mergem spre casa de bilete unde doamna de acolo ne sfătuiește să procurăm acum toate turele pentru că urmează să închidă. Costul este de 7 lei/tură/persoană. Fiecare bob are 2 locuri. Asta înseamnă că dacă vă dați cu cineva împreună (soț, soție, copil) veți achita 14 lei / bob.

Am achiziționat aproape 10 ture și ne-am dat în diferite combinații... separați, împreună, etc.

Pista de bob este foarte scurtă, din verificările mele pare cea mai scurtă din toate dar este ok pentru antrenamente sau pentru cei mici. De aici și prețul de doar 7 lei față de 13-15-20 la pistele menționate mai sus care au trasee de 1,5-2 km.

Durata traseului depinde de viteza pe care o prindeți și de cât de des acționați frâna. Prima parte a traseului constă în urcarea dealului pentru a prinde avântul necesar. Apoi depinde doar de voi. Dacă mergeți cu viteză, totul se termină în 1,5-2 minute. Dacă mergeți mai greu, 3-4-5 minute. Atenție și la ceilalți participanți. Trebuie păstrată o distanță de siguranță de 50 metri între boburi, pentru a evita accidentele.

____

CONCLUZII

Ne-a plăcut foarte mult această pistă de bob, fiind și prima oară am rămas încântați. Deși costă doar 7 lei, se adună dacă începi să te dai, mai ales cu familia, de câteva ori. Dar merită din plin. Este o senzație foarte unică și plină de adrenalină. Cred că această pistă este deschisă inclusiv iarna. Sper că v-am stârnit interesul. Ne vedem pe pista de bob!

Trimis de ⭐ValentinB_88⭐ in 28.09.21 08:45:31
Validat / Publicat: 28.09.21 09:40:17
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BUȘTENI

VIZUALIZĂRI: 14984 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Pista de bob Kalinderu

[28.09.21 09:40:06]

Mutat în rubrica "Fun Park Kalinderu, BUȘTENI" (nou-creată pe sait)

webmasterPHONE
[28.09.21 10:17:50]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

crismisPHONE
[28.09.21 10:27:33]

Știu ce zici! Am nimerit și noi, aproape din întâmplare, cam acum un an, la Sky Ghimeș. Ne-am dat o singură dată, era o coadă infernală și programul nu ne permitea să rămânem mai mult în zonă! Dar ne-a plăcut la nebunie și abia aștept să repetăm experiența!

⭐ValentinB_88⭐AUTOR REVIEW
[28.09.21 11:14:05]

@crismis: La ski am vazut din video despre ce este vorba. Traseul este demential! Abia astept sa ajungem prin zona sa experimentam si noi.

crismis, ⭐ValentinB_88⭐