ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2021
Business
REZONABIL

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Anker

Un alt restaurant vizitat de noi în timpul scurtei șederi în Germania se numește Anker. Se află la două minute de mers pe jos de la locul de cazare Gästehaus Stütz. Am avut ocazia să mâncăm de 2 ori aici și o dată să luăm la pachet.

Despre Anker

Restaurantul este unul cu specific german, proprietar este însă un fost cetățean dintr-una din țările ex-iugoslave. Denumera Anker se traduce în ancoră.

Interesantă este clădirea restaurantului de fapt fosta gară. Stația există, trenurile trec doar că în era noastră digitală nu mai este nevoie de casă de bilete. Pe partea dinspre stradă scrie Anker, lateral și spre șine scrie Unterkochen. Eventualii pasageri au la dispoziție bănci și un acoperiș în caz de ploaie. Mai mult spațiu au la dispoziție în schimb oaspeții localului, o terasă și loc de servire interior, bar, toaletă.

Interiorul este un loc plăcut intim decorat cu specific marin dar și poze de epocă cu Aalen și Unterkochen.

Orarul de funcționare

10.00-21.00 din care bucătăria (orele la care se poate comanda mâncare gătită) 11.30-. 14.00 / 17.00-20.30. În ziua de luni este închis

Meniul

Salatele: 3 eur-8,20 eur acesta din urmă fiind Balcan Salat

Pizza: 7 euro-9,5 eur câteva sortimente de enumerat sînt Amore, A la Giovanni, Istriana, Anker

Grătar: 10.5-17.50 Cevapcici, Pljeskavica, Pola pola, Raznjici (aceste rețete probabil le-a adus proprietarul de acasă) platou grill, cotlet de miel, Rumpsteak, Balkan Platte (platou balcanic) pt 2 (29 eur) sau 4 persoane (58 eur)

Șnițele cu garnituri 11-12,5 eur

Pentru copii:3-6,3 eur Donald Duck, Nemo, Speedy Gonzales, platou Aladin.

Desert: înghețată 1-5 eur

Răcoritoare: 2-3 eur (cola, fanta, apă, limonadă)

Cafea/ceai-2,5-3 eur

Ce am mâncat?

1. zi: Platou grill: 14,5 eur bere hefeweizen 2x 2,9 eur

2. zi: Rumpsteak: 17,5 eur bere hefeweizen 2x2,9 eur

3. zi: Pizza Istriana 9 eur

La orice mâncare gătită garniturile și salata este la alegere și inclusă în preț. Astfel nu am ratat salata lor dar nici garniturile care se potriveau la meniul ales. Porțiile erau mari nu am reușit cu nici una s-o mănânc integral.

Personalul

Este capitolul unde o să dau nota minimă. De ce oare? Rar mi se întâmplă. În prima seară am stat ceva vreme și din cauză că am așteptat mult timp comanda dar și pentru că ne-am simțit bine. Văzând că în jurul orei 20.30 toți clienții au plecat deja iar ospătărița cam grăbită să închidă știind programul localului (21.00) am dorit să fiu politicos și i-am zis că în 30 minute plecăm. Aveam încă băuturi în pahare dar deja a adus nota cândva după ora 21.00 a stins lumina am rămas în beznă. Ieșind aud vocea ospătăriței dacă totul este în regulă... I-am zis că nu, nu este în regulă deloc... mă rog... punctualitatea germană dusă la extrem.

Nu am dorit să mai vin deloc dar mesele noastre au fost plătite deja. A doua seară ospătărița a venit și și-a cerut scuze că avea ceva probleme și se grăbea. Nu am mai zis nimic am comandat. A treia zi am comandat pizza la pachet. Nu am mai găsit ospătărița la lucru m-a servit patronul și a fost foarte politicos.

Din punct de vedere culinar recomand localul, din punct de vedere ospitalitate poate nu.

Trimis de AZE in 24.09.21 22:29:02
Validat / Publicat: 25.09.21 08:00:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 151 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Platou grill

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Aalen?:
    • Sep.2021 [Aladin Kebap [Unterkochen]] Aladin Kebap — scris în 21.09.21 de AZE din SIBIU - RECOMANDĂ