ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2021
SEP-2021
Prieteni
BUN

Aladin Kebap

Doi poliţişti germani opresc şi legitimează un conducător auto. Având anumite neclarităţi, unul dintre agenți îl întreabă pe celălalt:

– Măi Mustafa!

– Da, Youssouf, ce e?

– Eşti sigur că Helmuth este nume german?

Despre Aladin Kebap

În prima seară de cazare la Unterkochen - vezi impresii - ne-am căutat un loc de servit masa, o mâncătorie apropiată. Am și găsit la parterul locului de cazare un restaurant pe numele Aladin Kebap cu specific oriental, cu proprietar turc și prețuri prietenoase cu portofelul. Adresa exactă este Unterkochen Heidenheimerstr nr 1.

Programul de funcționare Lu-Sa 11.00-22.00 Du-sărbători 12.00-22.00. În general vecinii culinari au închis luni. Aladin Kebap nu.

Locul deține spațiu interior și spațiu exterior pentru a putea mânca afară și eventual fuma. Se prepară și pentru acasă dovada clienții pe care i-am văzut ridicând mâncarea. Nu este un loc cu staif pur și simplu intri, mânânci și pleci.

Intrând există două variante, fie iei loc la masă fie studiezi meniul la tejghea și comanzi. Deasupra se află 4 ecrane tv nepornite la vizita noastră, acolo se vedeau meniurile. Aproape de intrare se află 2 frigidere tip vitrină de unde se iau băuturile dorite.

Personalul este prietenos, glumește, rupe bine cuvintele în germană dar în rest între ei vorbesc turca.

Meniu

Meniul este fără carne de porc și fără alcool, în rest discutăm despre un meniu destul de bogat.

Kebap de pui găsim cu cartofi prăjiți sau salată și orez. Ambele costă 9 eur. Un lahmacum cu carne de pui ne scoate 5,5 eur din buzunare, unul mai simplu cu brânză de oaie sau salată 4 eur. Specialitățile Dürüm fie cu pui, brânză de oaie costă 5-5,5 eur. Lipie cu diferite umpluturi ingrediente costă 3,5-7 euro.

Bogatul sortiment de pizza începe de la 5 euro și se termină la 8. Diferența între pizza mică-mare este 1-1,5 euro. Astfel discutăm despre Margherita, Salami, Șuncă, Șuncă-ciuperci, 4 anoptimpuri, Hawai, Tonno, Mafiosi, vegetarian, Turka, Amore, Fructe de mare, Spanac, Kebap, Aladin, Istanbul, Sardele, Regina și cu ingrediente la alegere.

Pentru vegetarieni am văzut Falafel 4 sortimente, Lahmacum vegetarian (4,5-9 euro)

Pastele cu carne bineînțeles sînt 7-8 euro (de ex Rigatoni Orient). Salatele 4,5-6 euro. Alte specialități de panificație pide de ex cu diferite ingrediente cum ar fi spanac sau carne tocată costă 4,5-8 euro.

Băuturile așa cum am povestit mai sus sînt non-alcoolice găsim cola, sprite, apă, ayran, limonadă toate în jur de 1-2 euro.

Personal am consumat într-o zi kebap cu pui și cartofi prăjiți. Pentru mine porția era foarte mare abia am reușit s-o biruiesc, mi-au plăcut și sosurile folosite. La acesta am poză atașată. Împreună cu cola m-a costat 11 euro.

În altă zi am consumat o pizza mare cu șuncă și ciuperci. Împreună cu limonada m-a costat 10 euro. La pizza am uitat să-i fac poză dar pe pariu că toată lumea știe cum arată. A mea a fost bine-crescută și la fel am biruit-o destul de dificil. Deci nu glumesc ăștia cu porțiile în principiu recomand localul. Poftă bună

Trimis de AZE in 21.09.21 22:50:27
Validat / Publicat: 22.09.21 07:17:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 168 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Interior Aladin Kebap

[22.09.21 07:16:35]

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în zona Aalen?, [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

[22.09.21 07:49:17]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Aalen?:
    • Sep.2021 [Gaststatte Anker-Stuben] Anker — scris în 24.09.21 de AZE din SIBIU - RECOMANDĂ

• pagină generată în 0.042454957962036 sec