ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2021
SEP-2021
Prieteni
EXCELENT

Un loc unde as mai vrea sa ajung - Pensiunea Chez Marie

Cautand o pensiune intr-o zona de munte daca se poate cat mai departe de soselele aglomerate dar totodata nici foarte departe de localitatea de domiciliu Tulcea (gen Ardeal) si care sa ofere si servicii de acces la piscina interioara, sauna, la o cautare pe google mi-a atras atentia aceasta pensiune mai ales datorita locatiei.

Apoi am vazut pe youtube si un filmulet cu ea si asa ne-am hotarat sa contactam proprietarul ca sa aflam si daca primeste vaucere. Am gasit o doamna foate draguta care ne-a oferit toate detaliile inclusiv plata direct la pensiune cu vaucer tip card fara avans doar o confirmare pe watap. Abia asteptam sa ajungem mai ales ca pensiunea Chez Marie indeplinea toate cerintele mele.

Am plecat pe 12 septembrie 2021 impreuna cu niste prieteni la 6 dimineata si dupa un drum destul de lung pentru noi am ajuns intai in comuna Tarcau de unde dupa vreo 600 m am facut stanga la intersectia spre Ardeluta.

Am strabatut o zona intre munti deosebita cu sate aliniate de-a lungul soselei pe valea raului Tarcau si dupa cativa kilometri se iveste pe o coama de munte pensiunea noastra.

Am fost intampinati de personalul binevoitor care ne-a facut imediat formalitatile de cazare. Si noi si perechea care a mers cu noi am fost sunati in prealabil si in ziua respectiva pentru confirmare.

Am ales sa platim cazarea cu mic dejun la inceput si apoi sa adaugam pe camera consumatia de la restaurant.

Un dezavantaj a fost ca nu avea frigifer in camera si inca mai aveam sendvisurile pe care nu le mancasem si alte produse dar receptionerul ne-a condus la un corp de casa care avea o bucatarie mare echipata complet unde ne-am pus produsele si pastilele de congelare la frigiderul comun.

Apoi ni s-a facut prezentarea pensiunii si ne-am deplasat spre restaurant.

despre SERVICII

Mi-a placut amabilitatea si promptitudinea personalului dar prietenii nostrii ar fi dorit si posibilitatea de a face gratar in curte. Ei au precizat pe site -ul pensiunii ca nu exista aceasta posibilitate dar ne gandisem ca poate facem un gratar pe malul raului.

Receptionerul s-a oferit sa ne dea el un gratar dar am refuzat pentru ca nu stiam daca se va concretiza lucrul asta stiind ca vom avea un program destul de incarcat.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Am fost cazati in corpul de casa cu una din receptii (mai erau inca 2 corpuri si din cate am vazut ulterior si o casuta sau 2).

M-a impresionat inca de la intrare aranjamentul cu bun gust, tablouri pe pereti cu goblenuri si aranjamentele de pe scara inclusiv corpurile de iluminat. Am intrat in cele 2 camere oferite, eu alegand-o pe cea cu balconul mai mare avand in vedere ca sotul meu se misca mai greu cu piciorul si avea nevoie de mai mult spatiu. Ambele camere erau cam la fel, cealalta mai avea un fotoliu.

Cum am intrat in camera privelistea din balcon ne-a cucerit si pe mine si pe sotul meu care era foarte incantat pe langa peisaj si de camera si aranjamentul acesteia. Am vazut o mare atentie la detalii, un pat confortabil, cu covertura de buna calitate asortata cu draperiile si designul de pe pereti, lenjeria din bumbac satinat, veioza si prize la noptiere. Totul era curat si avea un miros proaspat.

Nu am observat aparat de aer conditionat dar cred ca nici nu era nevoie atata timp cat la temperatura din zona, ei aveau dat drumul la caldura la calorifere care se incalzeau noaptea cat sa fie o temperatura rezonabila si sa pot usca costumele de baie in baie. Aveam halate si prosoape brodate cu sigla pensiunii.

Am gasit ulterior in curte o casuta (probabil se puteau caza si aici) care semana cu casuta bunicii asa cum o stiam eu in copilarie cu cerga pe pat si covoare taranesti pe pereti si un foisor la acea casuta de unde aveai de vazut o priveliste nemaipomenita, M-a impresionat casuta care avea inclusiv wc in curte si am pus un filmulet cu ea. Rog moderatorul sa puna o muzica adecvata.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Am avut inclus in pretul de 250 lei camera cazare cu mic dejun si acces la facilitatile pensiunii pe care le voi detalia mai tarziu.

Micul dejun era bufet suedez desi in 2 zile din 4 aveau ocupate doar 4 camere din 18. Toate produsele earu aranjate frumos in tavi. Aveam omleta, cascaval afumat si neafumat, branza, branza topita, gem de 2 feluri natural cat si ambalat, unt, diverse mezeluri, kaizer, sunca presata, rosii, castraveti, 3 feluri de masline, crenvusti (in ultima zi), precum si produse de patiserie (cornuri si niste pateuri cu ciocolata), lapte, cafea si ceai de la bar incluse in mic dejun.

La prinz aveau o oferta de 4 ciorbe (am incercat 2, cea de gaina cu taitei era cea mai buna), meniuri cu carne, peste si deserturi precum si salate. In plus cineva din grup a cerut mamaliguta cu branza care nu era in meniu si i s-a servit fara probleme, chiar ornata frumos si cu ou ochi. Programul era afisat ultima comanda fiind la 19 dar am mai intarziat noi odata si nu a fost nici o problema.

Preturile erau intradevar cam mari la restaurant dar portiile mari (meniurile de felul 2 erau de la 35 lei in sus iar un platou gratar de 2 persoane era 100 lei), ciorbele cu totul inclus erau 20 lei si mamaliguta cu branza burduf si ou ochi 20 lei era cea mai ieftina. Papanasii erau 18 lei si erau foarte buni pentru ca erau facuti pe loc un pic crocanti pe deasupra si moi in interiori asa cum trebuie. Bucatar bun, nu am ce reprosa.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Locatia pensiunii era superba, era situata pe valea raului Tarcau de se auzea noaptea zgomotul molcom al raului, de jur imprejur ne strajuiau muntii semeti.

Toata curtea era aranjata frumos si peste tot in fiecare balcon erau masute cu fotolii de rachita sau scaune unde putea sa te relaxezi, dar piesele de rezistenta erau balansoarele unde puteai sa stai sa admiri privelistea minunata din jur.

De la pensiune puteai merge pe valea raului cu bicicletele pe care ti le puneau la dispozitie sau puteai sa mergi cu masina sa vezi manastirea Tarcau si schitul Sfantu Ilie. In rest celelalte obiective gen cheile Bicazului, Lacul Izvorul Muntelui, Piatra Neamt erau pana in 50 km distanta.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

In privinta facilitatilor pensiunii pot sa spun ca am fost foarte multumita, unele din ele nu am reusit sa le utilizez ca nu am avut timp.

Aveau piscina cu apa sarata cu sauna si jacuzzi (nu era functional ca au avut o tabara de copii inainte si au gasit pufarine in el), cu dusuri, vestiar si toalete in zona respectiva.

Aveau biciclete pentru inchiriat fara nici un cost, teren de baschet, tenis (jucau niste tineri cazati intr-o seara), biliard echipamente de fitness pe care nu le-am folosit pentru ca era mai frumos sa mergi cu bicicleta pe malul raului decat sa dai la pedale intr-o sala.

Daca doreai sa mergi sa-ti mai iei cate ceva puteai ajunge cu bicicleta sau pe jos pana la cel mai apropiat chiosc alimentar.

Trimis de aurora56 in 19.09.21 19:00:30
Validat / Publicat: 19.09.21 19:39:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BICAZ & IZVORU MUNTELUI

VIZUALIZĂRI: 2155 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aurora56); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Peisaj in spatele pensiunii Chez Marie

[19.09.21 19:38:14]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Pensiunea Chez Marie [Brateș], BICAZ & IZVORU MUNTELUI" (nou-creată pe sait)

[19.09.21 20:10:23]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

aurora56PHONEAUTOR REVIEW
[19.09.21 21:00:33]

Da e ok, cam acolo e, s-a deschis in August 2019

Zoazore
[23.09.21 21:53:40]

@aurora56: Se vede ca e noua pensiunea, si chiar si-au dat silinta sa fie placuta sederea la ei. Cu mult bun-gust, fara sa fie stridenta, camera chiar imbie la odihna. Aer conditionat? La munte? Nu cred ca si-ar fi gasit locul.

Pana la urma ati mai facut gratar?

La atata frumusete (in poze am admirat si eu peisajele) merita un SB.

Si cum sunt darnica, iaca, ai SB

aurora56PHONEAUTOR REVIEW
[23.09.21 22:36:25]

@Zoazore: Nu am mai făcut grătar pentru ca in ziua hotărâtă s-au adunat niște nori și pe la ora 19 a început sa ploua așa ca dacă ne deplasam pe malul râului sigur ne-ar fi plouat dar in seara aia am mâncat un delicios păstrăv ch legume cei drept cam scump la 40 lei dar nu mai conta la priveliștea ce o aveam in fata.

aurora56, Zoazore