ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2021
SEP-2021
Prieteni
BUN

Vacanță la Golem, Albania

După un drum de aproape 24 de ore, cu autocarul, cu un grup din Reșița, (am stat mult în vame), am ajuns la hotelul Mali I Robit din Golem, Albania.

Hotelul e micut, (avea 16 camere disponibile), dar foarte dragut si curat (e o afacere de familie), îngrijit cu multă atenție și respect pentru clienți, de familia proprietară a hotelului.

Camerele sunt dotate cu balcon (circa 2 metrii, dotat cu uscător de rufe, masa si scaune), care au vederea în fața sau spre spatele hotelului.

Hotelul e la aproximativ 200 metrii de mare, dar mulți din grupul cu care am venit, au facut mers la plaja unui hotel din apropiere, Prestige, cu intrare de 500 leka, aproximativ 4 euro, pentru curațenia si șezlongurile de acolo.

Intrarea in mare e foarte lină, în totalitate din nisip (nu are pietre), și deși eram la mijlocul lui septembrie, apa era încă caldă, dar cam agitată în ultimile zile de sejur.

Trebuie să precizez că hotelul, deși se află aproape de mare, nu are plajă proprie însă e foarte aproape de o plajă family, de circa 300 de leka.

Micul dejun l-am luat la hotel, destul de variat, de la foietaje pana la ouă fierte sau prăjite, preparate de proprietarele hotelului, cu ceai. Trebuie să specific că am plătit pentru cafea separat (100 leka, cafea cu lapte, expresso mare).

Prânzul sau cina, l-am servit la un restaurant din apropiere, unde proprietari erau niște albanezi care locuiau în strainătate, cea mai mare parte a anului. Nu aveau toate felurile din meniu, dar pe cele care le aveau, erau delicioase, dovadă că majoritatea persoanelor din grupul meu, mâncau acolo.

Prețurile din acel restaurant: un gulas cu pâine 250 leka (circa 2 euro), o supă cremă de pește sau pui -250 leka, cartofi prăjiți cu două bucăți de carne - 600 leka, un peste prăjit (eu am luat dorada), fără garnitură, cu pâine -600 leka. Berea la pahar pornea de la 100 leka.

Vremea a fost în general bună, (între 7 și 14 septembrie) și am călătorit la Tirana, Durres, Vlore.

La venire ne-am dus prin Macedonia și ne-am intors prin Muntenegru, prin munți (peisaje de vis).

despre SERVICII

Foarte amabili proprietarii hotelului.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Curat, fără probleme cu apa sau galagia. În camere se facea curat în fiecare zi.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

La micul dejun nu se servea cafea, deși a costat circa 3 euro.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Litoralul de la Golem e frumos!

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Fiind oarecum final de sezon, nu era mare lucru de făcut seara, în afară de plimbări sau mersul la restaurant.

Trimis de ipmina in 19.09.21 14:52:20
Validat / Publicat: 19.09.21 15:22:44
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ALBANIA

VIZUALIZĂRI: 6188 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ipmina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 la etajul hotelului Klajdi (se putea urca cu un lift exterior).

webmasterX [19.09.21 15:17:31] »

Bun revenit pe site cu impresii, după o lungă pauză

Mutat în rubrica "Hotel Camping Mali i Robit [Golem], DURRES" (nou-creată pe sait)

webmaster [19.09.21 17:18:50] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• SOCIALs