ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2021
SEP-2021
Business
REZONABIL

Gästehaus Stütz

Cum începe ziua pensionarul englez? Își bea ceaiul și pleacă la crichet

Cum începe ziua pensionarul francez? Își bea cafeaua și pleacă la prietena lui

Cum începe ziua pensionarul german? Își ia medicamentele și pleacă la muncă...

Precum în bancul de mai sus mi-am luat și eu pastilele și m-am dus la muncă. Locul meu de cazare s-a aflat în Unterkochen lângă Aalen regiunea Baden Würtemberg. nu au lipsit însă nici vizitele turistice din împrejurimi.

Unde se află

Din punct de vedere amplasare Unterkochen se află într-o vale (Valea Kocherului numele pârâului care curge pe aici) și este înconjurat de verdeață acestea fiind păduri de foioase dar și conifere.

Pensiunea în sine este amplasată în micul centru al localității lângă alte pensiuni, terase, restaurante și alte obiective turistice. Dacă ar fi s-o caracterizez din prima pot spune că este mare, gri și urâtă. Înăuntru însă găsești un anume grad de confort nu prea bogat însă, cum s-ar zice la nivel basic.

Locul de cazare s-a conceput pentru vizite în scop de muncă dar am observat și turiști cazați în acest loc. Adresa exactă este: Aalen-Unterkochen 73432 Heidenheimerstr. 3 link aici: gaestehaus-stuetz.de.

Prețuri

Prețurile încep de la 42 euro pentru o cameră single micuță ceva de genul ce se găsește în Paris în buricul târgului. Pentru o cameră single mare de 16 mp 52 euro este prețul. Plafonul este la 75 euro camere twin care încep la 62 euro. Eu am scris în caseta tehnică prețul care ar fi plătit un turist 5 nopți pentru această cameră, în cazul meu a plătit firma. Micul dejun este inclus în toate cazurile, au voie și animalele de companie. Nu se poate plăti cu cardul se plătește cash.

Camera mea

Am primit o cameră de 16 mp după ce am refuzat politicos pe cea mică de 9-10 mp. Neexistând prea multă populație a fost posibil.

Amenajarea este basic așa cum am povestit înainte. Aici am găsit un pat, o noptieră suspendată cu un corp de iluminat pe ea, un dulap cu sertar și oglindă, un birou încăpător, o lampă de birou, un televizor led cu ecran de 66 cm diagonală, un fotoliu confortabil, un scaun, un cuier, rulou de fereastră, WIFI funcțional.

Baia are 3 mp cu duș, wc, chiuvetă, consumabile având doar săpun lichid și hârtie igienică, pahare.

Prizele sînt suficiente atât în baie cât și în cameră. Pardoseala este acoperită cu mochetă, tavanul cu lambriuri, pe un perete am găsit mochetă ceea ce întunecă destul de mult camera, restul pereților alb. Încălzirea iarna se realizează cu ajutorul unor calorifere se află atât în cameră cât și în baie. Un senzor de fum îi va speria pe fumători. În cameră nu este voie fumatul. Nu este aer condiționat, nu este seif, nu este frigider.

Sala de mese

La parter acolo unde se află recepția se află sala de mese pentru servit micul dejun. Amenajarea este rustică, fiecare masă are corpul său de iluminat, punctul central este o sobă de teracotă cu un focar vizibil de șemineu, funcțional în zile friguroase. Locul este decorat cu diferite obiecte dar nu prea multe. Este basic și locul de mic dejun dar confortabil. Din boxe se aude în surdină o muzică ambientală. Între etaje se mai află câte un mic hol cu fotolii masă și birou. Locul de fumat este afară lângă intrare.

Micul dejun

Conținutul micului dejun era astfel: Cafea (un mic termos întreg), lapte, zahăr, miere, ceai, produse panificație (4 feluri) cașcaval 2 feluri, mezeluri 3 feluri, cereale, gemuri, iaurt fructe, unt. Sortimentul era bogat dar cantitățile mici, dar am putut cere de ex am mai cerut unt, marmeladă. În prima zi alături de micul dejun se află un formular pe care se află lista alimentelor descrise mai sus și mențiunea că dacă se dorește altceva să se completeze menționând numele și numărul camerei.

Prânzul și cina nu se mai poate mânca aici dar primim informații despre locurile din împrejurimi. Astfel Aladin Kebap restaurant se află în clădirea pensiunii cu intrare dinspre stradă, prețuri bune, mâncare bună.

Parcarea

În general există în Germania o problemă cu locurile de parcare. La pensiune există doar 3 locuri din care una era ocupată de mine. La nevoie mai pot parca încă 2 mașini blocând pe celelalte 3 deci total 5, cam atâta spațiu are pensiunea. La 10 metri de pensiune este o parcare liberă cu cca 16 locuri. Acestea se pot ocupa de la ora 17.00 până dimineața 7.00. După această oră nu mai este posibil este rezervat.

WIFI

Parola WIFI este afișată la recepție și pe hol. Semnalul este la fel în toată pensiunea routerele sînt vizibile. Doar că este mai slab decât în România. Am încercat hotspot de la telefonul meu, mergea la fel. Deci este o problemă generală.

Personalul

Pensiunea este deținută de o familie cu numele de Stütz. Se vorbește germană și engleză, dna Stutz este foarte amabilă și a spus că orice am nevoie doar să spun. Astfel am primit apă minerală în cameră, în ziua plecării măturice și aspirator pentru mașină (că nu vroiam s-o predau murdară) bogate informații turistice destul de utile în scurta mea ședere.

La check in se cere certificatul verde de covid. nu am găsit ore de check-in/out. Curățenie se face zilnic se ia gunoiul dacă este, se aerisește. Lenjeria de pat nu s-a schimbat (am stat 5 nopți)

Împrejurimi

Dacă Unterkochen o poți vizita în maxim o oră nu se poate spune asta despre împrejurimi. Avem ce vedea aici. Am vizitat localitățile Aalen, Schwäbische Gmünd, Neresheim, Nördlingen și Elwangen. Am folosit timpul liber la maxim, atât s-a putut. În general recomand locul de cazare deși există mai bune în zonă.

Trimis de AZE in 19.09.21 13:51:06
Validat / Publicat: 19.09.21 14:59:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 219 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Recepția de la Stütz

[19.09.21 14:58:38]

Excelentă șiaceastă recomandare

Mutat în rubrica "Gastehaus Stutz [Unterkochen, Aalen], [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

adsoPHONE
[19.09.21 15:15:45]

@AZE: Dar cum incepe ziua presedintele de etnie germana al Romaniei?

Golf vara, schi iarna, desigur. Ceea ce imi doresc si mie, si voua, tuturor! Ca nu asa de scump, e sanatos si ridica moralul.

Felicitari pentru review!

[19.09.21 15:36:27]

@webmasterX: Da, acolo este

[19.09.21 15:48:57]

@gpopa: Multumesc

[19.09.21 17:15:46]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

iulianic
[19.09.21 19:21:54]

@AZE: Cum începe ziua pensionarul român? Nu bea nimic. Mai întâi deschide calculatorul să vadă ce mai e nou pe AFA.

[19.09.21 21:37:35]

@iulianic: Corect!!!

Și promit că atunci când voi ajunge pensionar român voi câuta toate destinațiile turistice posibile și imposibile din țara noastră...

Și nu beau nimic ca să pot pleca cu mașina(sper să mai am permis pe atunci)să și văd aceste destinații

AZE, iulianic