ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2021
SEP-2021
Familie
EXCELENT

Sejur de 7 nopti in Sarande

Un sejur pe taramuri noi... in Albania, foarte incantat de aceasta tara, nu credeam ca am sa ma simt asa de bine acolo. Voi reveni cu siguranta.

Am locuit la „Portafortuna apartaments” , apreciez locatia, restaurantul, plaja, mancarea, preturile si nu in ultimul rand oamenii, care sunt foarte prietenosi.

Am plecat pe 3 septembrie cu masina din Bucuresti, impreuna cu sotia si fil meu care este student la turism. Deci am plecat pe traseul Bucuresti - Rosiori - Craiova - Vanju Mare - Porile de Fier 2 - Negotin de unde mi am cumparat o cartela SIM sarbeasca - Nis unde am servit masa, apoi un hotel de tranzit in Vranje cam la 30 km de granita cu Macedonia.

A doua zi dupa micul dejun am pornit spre granita, unde am stat cam 1 ora pentru ca era sambata si multi se duceau in grecia si era aglomerat. Am trecut macedonia cam in 2-3 ore si am iesit undeva la o granita in sudul Lacului Ohrid, o granita libera. Albanezii nu mi au cerut certificat COVID, dar sarbii si Macedonenii da, recomand ca sa l printati.

In Albania, am fost in Korcea de unde mi am cumparat o cartela SIM, apoi am urcat in Voskopole unde am servit masa. Am fost foarte placut surprins ca acolo se vorbea romaneste, populatia isi spuneau„Vlahi” . Dupa ce am servit masa, am plecat spr Saranda.

GPS ma dadea spre Grecia, dar eu m am incapatat sa merg prin Albania. In fine... am prins un drum prin munti un fel de Transfagarasean de al nostru care colac peste pupaza mai era si in lucru si ca sa fie bomboana pe tort l am facut si noaptea.

In fine am ajund la cazare cam pe la 1 noaptea. Proprietarul mi a dat cheile apartamentului urmand ca a doua zi sa i platesc.

Am stat la „Portafortuna Apartaments” in Sarande, spre iesirea dinspe Ksamil. Apartamentul era modern mobilat, avea un dormitor si un living cu chicineta, terasa baie, AC, frigider etc. Din balcon se vedea marea si Insula Corfu.

Plaja era cam la 200m de apartament, se numea„Mango Beach„si era din pietricele. exista un bar cu cafea, bere etc la preturi rezonabile. Doua sejlonguri si umbrela, costa 1500 leka, cam 60 Ron pe zi. Apa marii era incredibil de limpede, vedeai fundul marii de la 2 m. erau si multi pestisori mici.

Langa apartament era un market foarte bine aprovizionat cred ca era un lant de magazine care se numeau„Planet”

Noi am avut mic-dejun cre il serveam la un restaurant de langa hotel „Eval”

Micul dejun era foarte consistent si servirea prompta. la pranz mai cumparam de la market cate ceva, aveam si noi din tara mancare, ca am frigider auto.

Seara mergem la taverna. eeeeeexista o tarverna cu specific pescaresc „Atlantic” au mancare foarte buna si proaspata, De exemplu pe noi 3 adulti, trei prtii de fructe de mare, calamar creveti plus vin si bere ne costa cam 300 leke adica 120 ron cu bacsis cu tot... si asta era o terasa mai scumpa.

Intr o seara ne am plimbat pana in centru orasului unde au o esplanada frumoasa, restaurante etc.

O singura zi a fost mai inchisa si atunci am vizitat situl arheologic Butrind,

In rest ub sejur frumos, sigur voi reveni in alti ani.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Sarande este situat in partea sudica a litoralului albanez, iar in apropriere se afla Ksamil.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Cluburi de noapte, preturi bune.

Trimis de Azrael in 15.09.21 23:40:18
Validat / Publicat: 16.09.21 08:19:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ALBANIA

VIZUALIZĂRI: 8771 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Azrael); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 bustul lui Nicolae Iorga din Sarande

AzraelAUTOR REVIEW
[16.09.21 00:31:23]

UN SEJUR REUSIT

elenaadinaPHONE
[16.09.21 10:14:26]

O vacanta minunata, amintiri frumoase!

webmasterPHONE
[16.09.21 13:06:09]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

AzraelPHONEAUTOR REVIEW
[16.09.21 21:31:40]

@elenaadina: da. La anul, daca vom fi sănătoși, vreau să mă duc câteva zile în Vlore și tot așa în Durres.

Azrael, elenaadina
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sarande: