ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2021
ÎNSCRIS: 03.08.12
AUG-2021
Prieteni
EXCELENT

Circuit Fiorduri Scandinave — un circuit extraordinar // Ziua 2. Budapesta-Cracovia-Varsovia

Am luat micul dejun la hotel — Bestline, vezi impresii — si punctuali, la ora 8 toti eram cu bagajele urcate în compartimentul de bagaje al autocarului, pe toata durata excursiei tot grupul a respectat programul de plecare dimineata, disciplina care nu s-a pastrat în timpul zilei la opririle diverse din program...

La ora 9.30 deja treceam granita cu Slovacia, fara control, nu era nimeni la cele doua gherete. Prima oprire la o benzinarie pentru ca soferii sa cumpere vignieta, nu au reusit, cei de aici nu vindeau asa ceva, pe toata durata excursiei soferii au avut stresul asta sa plateasca în fiecare tara taxa de drum. Hop, police slovensko! Amenda sofer pentru depasirea vitezei, au avut doar 63 km/h, am fost vânati prin localitatea Terany... 50 euro amenda! Se plictiseau saracii, putine masini pe drum si a cazut pe noi ghinionul.

Drumul continua, traversam Muntii Tatra prin Parcul National Tatra Mica, privelisti frumoase, paduri de-o parte si de alta a drumului si deodata tîsneste o caprioara din partea dreapta a drumului si traverseaza strada, pentru a o proteja soferul nostru frâneaza puternic si am fost aruncati de pe scaune lovindu-ne de cele din fata noastra. Caprioara a scapat nevatamata...

La un moment dat ghidul ne atrage atentia ca trecem pe lânga orasul Banska Bystrica, un oras în Slovacia amplasat de-a lungul râului Hron, în trecut a fost un oras minier. În centrul orasului este un obelisc închinat soldatilor români care si-au dat viata pentru eliberarea acestui oras în timpul celui de-al doilea razboi mondial. Ghidul ne spune ca aici au murit aprox 10 834 de soldati români si ca pe obelisc scrie „Multumiri Armatei Române eliberatoarea orasului” , si daca ne straduim putem zari obeliscul, drumul nostru trecând pe la o anumita înaltime si vedeam orasul în vale. Pace voua, bravi ostasi!

Donovaly

Donovaly este o statiune de ski în muntii Tatra, face parte din Parcul National regiunea Banska Bystrica, pe malul râului Starohorsky Potok. Statiunea este la o altitudine între 910- 1400 m, are 11 km de pârtii de sky, 17 teleschiuri si ascensoare si sezonul tine între lunile noiembrie-martie.

Ultima realizare a fost de a se monta un lift telemix Poma ce contine 6 scaune ascensoare si 8 cabine asezate astfel încât schiorii sa poata alege modalitatea de urcare pe pârtia de ski, este al treilea din Europa, bravo lor!

Ghidul ne mai zice ca aceasta localitate a fost în timpul celui de-al doilea razboi mondial un centru al rezistentei anti fasciste si ca ne face o surpriza frumoasa oprind aici pentru masa de prânz. E plina statiunea de masini si oameni, fiind duminica au iesit la plimbare, gasim restaurante, magazine, tarabe cu suveniruri.

La un restaurant e o linie de autoservire dar fiind pandemie solicitai ce mâncare vrei, si doar angajatii puneau mâncarea aleasa pe farfurii, eu am ales o ciorba de varza cu afumatura deja pusa în castron, salata de varza murata la un piure de cartofi cu o pulpa de pui, o bere mica la draft, 2 felii de pâine total 11,5 euro, ieftin si bun pentru o statiune vestita! Aici au primit euro... am stat pe terasa la aer curat, privind în jur si admirând arhitectura hotelurilor, totul e verde si îngrijit, statiunea atragând multi turisti si vara.

Trecem granita cu Polonia la fel de usor ca si pâna acum. Iesim de pe autostrada la un popas pentru o pauza bine-meritata si pentru o casa de schimb valutar dar din pacate era închisa. Exploram locul, plecam din parcarea mare pentru tiruri si autocare, trecem prin parcarea pentru autoturisme si ne orientam unii la stânga, altii la dreapta, admiram terasa cu sculpturi din lemn cu personaje din basme populare, animale, ne întâmpina un urs urias, e si un hotel de 3 stele Karczma, restaurant, un magazin alimentar deschis si casa de schimb valutar, din pacate, închisa.

În fata intrarii în holul hotelului am descoperit o mini gradina japoneza cu mobilier din lemn, copacei cu diverse forme, vegetatie tunsa, un mini lac cu pestisori viu colorati si un pod de unde îi poti admira, nuferi înfloriti. Frumusete si bun gust, cu parere de rau am plecat de aici.

Ne îndreptam spre Cracovia, pe drum ghidul ne povesteste despre urmatorul loc de vizitat. Desi ne grabim prindem blocaj pe autostrada, pierdem timp pretios, se face o bucla de ocolire deoarece se fac lucrari de largire a autostrazii si timpul pierdut se concretizeaza în catedrala închisa în Cracovia si la final am ajuns la locul de cazare la ora 2 din noapte! Dar sa nu anticipam ca mai avem de povestit.

Am ajuns în Cracovia dupa-amiaza si am facut turul pietonal în ritm alert pentru a avea si timp liber.

Cracovia e un oras splendid, peste tot vezi cladiri, biserici care ne confirma ca suntem într-o fosta capitala, loc de încoronare si resedinta a monarhilor polonezi pâna în 1734. Ne îndreptam spre complexul arhitectonic, fosta resedinta regala, castelul Wawel si Catedrala unde a predicat Karol Wojtyla, viitorul papa Ioan Paul al II -lea. A fost ales în 1978 ca papa, primul papa de origine slava si primul ce nu era italian în istoria ultimilor 455 de ani. În criptele din subsolul catedralei se afla mormintele regilor Poloniei. Din pacate, din cauza blocajului de pe autostrada am ajuns la obiectiv la ora 17.20, oricât s-au straduit soferii sa recupereze din întârziere, si catedrala era deja închisa (ora închiderii fiind 17°°).

La intrare ne-a întâmpinat monumentul Tadeusz Kosciuszko, ce ne saluta cu basca în mâna si calare pe un cal naravas. Limba poloneza are multe consoane alaturate, „sz” „cz” etc, greu de pronuntat pentru noi care avem o limba asa de armonioasa. Intram în curtea interioara, privim, admiram zidurile maiestoase cu diverse ornamente ale catedralei, facem un tur prin curte si plecam, poate mai trecem pe aici în aceasta viata.

Ghidul ne plimba apoi pe ruta turistica a Cracoviei, denumita Calea Regala, plecam de la castelul Wawel, admiram Vistula si Podul Debricki, vaporul ancorat la chei ce asteapta turistii, un bilet costa 68 zt, sirul de calesti albe ce asteapta doritori de o plimbare romantica în ritm cabalin, si ajungem în Piata Centrala Rynek Glowny, cea mai mare piata istorica din Europa. Tot în 1978 întregul centru istoric a intrat pe lista UNESCO.

Cladirile recent renovate ne fura privirile, admiram Hala renascentista a tesaturilor, Basilica Sfânta Maria, Turnul Primariei si ne oprim la un monument nou pe care nu-l stia nici ghidul. Monumentul reprezinta un cal negru cu doar 3 picioare, îi lipseste piciorul stâng din fata, este o donatie a statului Malta la împlinirea a 140 de ani de relatii diplomatice. Nu am aflat ce reprezinta calul schiop, poate cunosc povestea cei ce au vizitat Malta.

Am ratacit apoi pe stradutele din zona veche, magazinele de suveniruri sunt deschise, mici restaurante, cafenele, gogoserii, magazine de bijuterii în vitrina carora am admirat bijuterii splendide cu chihlimbar, toate deschise, în afara de casele de schimb valutar! Am gasit doar o casa cu un schimb dezavantajos pentru noi, am schimbat euro doar pentru a cumpara câteva suveniruri pentru o frumoasa aducere aminte peste ani. Apoi am gasit un magazin de bijuterii unde o doamna amabila a vrut sa-mi vânda pe euro un frumos pandativ din argint ce încadra un oval din chihlimbar, i-am spus ca e un cadou de ziua mea, ziua mea de nastere fiind a doua zi!

Obositi dar fericiti plecam spre Varsovia, este ora 20°°, este drum lung, cale de vreo 350 km. S-a lasat linistea în autocar, fiecare cu gândurile lui, muzica se aude în surdina, cei doi soferi conduc cu schimbul, ajungem la hotel la ora 2 din noapte si ne cazam rapid la hotelul Ibis Warszawa Ostrobramska.

La revedere pâna la urmatorul rewiev.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

statiunea Donovaly, minigradina japoneza, Cracovia!

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Cracovia, un oras in care imi doresc sa ma reîntorc

Trimis de Yolanda in 14.09.21 18:24:43
Validat / Publicat: 14.09.21 19:04:05
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ȚĂRILE SCANDINAVE

VIZUALIZĂRI: 740 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Cracovia, Vistula si castelul Wawel

mihaelavoicu [14.09.21 21:52:22] »

Pe mine m-a încântat Polonia. Am văzut-o prin anii 80 când se făceau excursii cu ONT. Cu trenul am fost. Rețin frumoasa piață Rynek Glowny și o biserică unde se afla inima lui Chepin. De Kracovia nu mai spun, e o splendoare!

mihaelavoicu
Alte impresii din această RUBRICĂCircuite prin Țările Scandinave: