ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2021
SEP-2021
Familie
2 AD. + 2 COPII -- v: 11 și 13
BUN

O pensiune curată dar fără suflet

Pentru prima oară oaspete al orașului ce se mândrește cu titlul de” cel mai mare oraș din România situat la jumătatea distanței dintre Ecuator și Polul Nord” am ales drept locație de cazare Casa Pozitiv Relax.

Dacă eu am ales Buzăul să înnoptăm, alegerea unității de cazare a fost a Adrianei iar balanța a înclinat, am siguranța asta, spre cea anterior pomenită datorită denumirii ei. Coroborate cu analiza recenziilor antemergătorilor noștri.

A rezervat prin Booking, însă fără a primi confirmarea de îndată, așa cum e procedura respectivei firme.

La scurt interval de timp au trimis viitoarele gazde mulțumiri pentru că i-am preferat, așa că măcar cineva aflase de sosirea noastră în zonă.

Ulterior, în ziua cazării, au dorit să aproximăm momentul sosirii, anunțându-ne că recepția este deschisă doar până la ora 22.

Am ajuns cu vreun ceas mai devreme, astfel că doamna a avut timp să ne cazeze, să ne pună la dispoziție ce i-am mai solicitat noi suplimentar și să nu fie nevoită a fi pontată suplimentar (sau să ne lase pe dinafară).

Remarc promptitudinea și amabilitatea dânsei.

Pensiunea nu dispune de parcare iar microbuzul îl lăsăm parcat în stradă, atenți să nu” încurcați pe alții și nu chiar în stația de autobuz” .

Primim un apartament cu două camere, ambele spațioase, și o baie de dimensiuni mai reduse dar curate.

Într-una din camere, cea mai mare, se aflau o canapea extensibilă, un televizor, un frigider, o măsuță rotundă cu trei fotolii și o altă măsuță de lemn ce trona în mijloc pe un covor foarte colorat.

Aparatul de aer condiționat era suspendat aproape de tavan și mă gândesc că utilizarea lui în zilele toride de vară de pe aici se impune, însă pentru noi nu a fost necesar să îi testăm eficacitatea funcționării.

Cea de-a doua camera, dormitorul, se prezenta mult mai basic, un pat cu două noptiere și o veioză, plus un dulap și un televizor, cu mențiunea că nu avea geam. Parcă ne aflam închiși într-o cutie.

Baia, așa cum am mai scris, se prezenta curată, cu gresie și faianță de nuanța lemnului uscat, cu săpun lichid la chiuvetă și la duș, prosoapele fiind, de asemenea, curate.

Internetul funcționa la parametrii normali, televizoarele nu au fost pornite iar dimineața am plecat destul de devreme, pensiunea neasigurând micul dejun.

Pentru o noapte de tranzit – am ajuns pe întuneric și am plecat devreme – consider că Pensiunea Casa Pozitiv Relax s-a pretat necesităților noastre turistice.

Nu am găsit însă acea atmosferă de caldă primire pornită din partea gazdelor bucuroase de oaspeți, ba chiar arăta a” loc de trecere” , fără nicio pată de culoare, de individualizare, adică fără ceva specific sau să îți rămâne în memorie.

Poate faptul că la lumină se face economie și totul părea oarecum în întuneric să păstreze această cazare undeva într-un sertar de amintiri când vom vorbi despre Buzău.

despre SERVICII

Remarc amabilitatea recepționerei.

Trimis de Marius 72 in 13.09.21 15:16:52
Validat / Publicat: 14.09.21 08:19:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUZĂU.

VIZUALIZĂRI: 282 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Sufrageria

[14.09.21 08:19:08]

Mutat în rubrica "Casa Pozitiv Relax, BUZĂU" (nou-creată pe sait)

Marius 72AUTOR REVIEW
[14.09.21 08:55:55]

@webmasterX: Da, e bună poziționarea.

webmasterPHONE
[14.09.21 09:10:49]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Marius 72