ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2021
Familie
REZONABIL

Foarte nemulțumit

Millennium Place in Dubai Marina

Am cautat o cazare in Dubai si pentru a ma putea plimba seara pe promenada, pentru a putea sa admir iahturile luxoase, mai mici si mai mari si a vedea cladirile ametitoare si stralucitoare.

Am avut de ales dintre multele locuri de cazare din zona Marina. Vroiam ca hotelul sa fie aproape si de statia de metrou si de un supermarket (parca presimteam…) si de ce nu, si de mare si plaja.

Stiu ca in Dubai nu se merge pentru plaja dar cine ar putea rezista la asa o mare? In niciun caz eu… si m-am hotarat la Millennium.

Zborul a fost cu Fly Dubai si destul de obositor. Joi la ora 11 am facut testul PCR. Vineri pe la pranz a fost gata si sambata dupa masa ne-am luat zborul. Era prima data cand zburam cu avionul de cand incepuse pandemia si aveam oarece emotii.

Dupa 5 ore si ceva, am aterizat in Dubai. Organizarea a fost foarte buna si din aproape in aproape am ajuns si la punctele unde ne-au facut iarasi teste gratuite pentru absolut toti pasagerii, apoi ne-am indreptat spre bagaje.

Pe site-ul mae scria ca trebuie sa descarcam obligatoriu o aplicatie pentru Covid dar eu nu am reusit/nici nu m-am straduit prea mult si nici nu m-a intrebat nimeni nimic.

Am fost preluati de catre ghid care ne-a spus la fiecare unde si cu ce vom ajunge la hotel.

Noi fiind singurele cazate in Dubai Marina, am avut parte de o limuzina iar la 12 noaptea strabateam drumul dintre aeroport si Marina in cel mai elegant mod posibil. In dreapta abia se zarea hotelul Burj al Arab care nu mi s-a parut deloc luminat!

Hotelul are 2 corpuri de 22, respectiv 3 etaje si pe exterior arata bine iar inauntru holul este destul de elegant. Pe un perete se aflau 3 mari tablouri ale seicilor din Emirate (numele sunt prea complicate).

La receptie am fost intampinate cu un zambet, 2 sticle cu apa si cu taxa de 105 AED/122 lei pentru 7 nopti, pe care am platit-o cu cardul.

Privelistea de la etajul 22 (pentru care am fost intrebata pe fata cat am platit supliment/dat spaga) … pfuuu… a fost… fara cuvinte…. veti vedea in poze (am facut o mie si una de poze).

In dreapta vedeam vaporasele plutind iar in stanga bulevardul Sheikh Zayed, cladirile inalte si tramvaiul care, atunci cand se apropia de semafoare, scotea sunete ca in copilarie. Il aud si acum.

Hotelul era bine pregatit pentru pandemie – la receptie gaseai masti, dezinfectante erau din loc in loc iar in lift nu erau lasate decat maxim 4 persoane. In hotel era obligatorie purtarea mastii ca si pe strada, dealtfel. Wi-fi-ul foarte bun peste tot.

Este pozitionat foarte bine. La 2 pasi era un supermarket unde gaseai tot ce vroiai de mancare, bautura si ceva suveniruri. Oarecum vis a vis era statia de metrou si de tramvai (DMCC)... mai departe, intr-o plimbare lejera ajungeai la Marina Mall si puteai reveni la hotel prin Dubai Marina Walk.

In fata asteptau taxiuri pe care le- am folosit si noi. Cu exceptia unuia singur (care evident a incercat sa ne fenteze), toti au fost foarte corecti.

Daca mergeam in partea dreapta si iar dreapta, traversam un pod, zaream Roata Uriasa si ajungeam la plaja publica, JBR.

Langa Millennium se afla hotelul de 5*, Stella di Mare.

Piscina hotelului era foarte, foarte mica si nu te puteai bucura de soare decat cel mult pana la orele 14. Am stat doar 5 minute si am facut cateva poze.

Fiind in perioada Ramadan-ului am ales sa luam demipensiune (mic dejun si cina)

Micul dejun…... sincer nu-mi aduc aminte de vreun mic dejun atat de saracacios de cand ma stiu…

Ne serveau ei …. o feliuta stravezie de paine, un ou fiert, eventual o omleta care daca aveai mare noroc era cat de cat prajita, vreo 2 – 3 feluri de salam (brrr), carnaciori (aratau jalnic), pepene rosu si galben (cam necopt), cateva curmale si…. nici nu-mi mai aduc aminte. Aa, da si mancare de fasole pe care ti-o puteai lua ca si garnitura la carnati!!!

Tot ei te serveau si cu cate ½ de pahar de apa (aici sunt rea pentru ca ne puneau vreo 3 - 4 sticle de ½ l de apa in camera) si cu suc de portocale, cafea (groaznica la gust) si evident ceai.

Rosii, castraveti, iaurt cumparam de la supermarket-ul de alaturi pentru ca nu existau la masa.

Dupa ce mancam asa “copios” , plecam bineinteles la drum. Oricum era atat de cald ca, in afara de apa, nu simteam nevoia de altceva (mai mult ca sigur ca la asta se gandeau si ei).

In prima seara, am ajuns la Burj – Khalifa si asteptand sa inceapa dansul fantanilor, ne-am cumparat cate o cutie cu popcorn pe care am mancat-o cu gandul la cina.

Cina se servea la etajul 1 intr-o mica incapere cu cateva mese (parca era cantina de la facultate dar la o scara mult, mult mai mica). Intram intai intr-o camaruta unde erau cateva tavi din care ieseau aburi si apoi in camera respectiva. Imi pare rau ca nu am facut poze dar am fost prea socata ca, intr-un hotel nou (deschis in 2019) exista o asa sala de mese.

Sincer, nu- mi aduc aminte ce am spus la receptie. Cert este ca, incepand cu ziua urmatoare, ne-au oferit 3 mese – dimineata, pranz si seara. Am refuzat categoric cina iar pranzul a fost A la carte, in sala unde luam si micul dejun.

In fine, nu m-am dus in Dubai ca sa mananc dar hotelul mi-a lasat un gust destul de amar in privinta asta.

In schimb, personalul hotelului a fost extrem de amabil, atent, politicos.

Incepusera sa ne puna si mai multe sticle cu apa in camera, consumabile nenumarate. Lenjeria alba, mirosea a proaspat de fiecare data cand ne asezam in pat.

Din punct de vedere al pozitiei, aproape de metrou, tramvai, mall, plaja si Marina este de recomandat din plin iar faptul ca mie nu mi-a placut mancarea si ca eram nevoita sa merg in fiecare seara la super-market-ul din apropiere pentru micul dejun de a doua zi... ????... e strict o parere subiectiva, poate … deci, luati-o ca atare!

Voi mai ajunge in Dubai cu siguranta, ma voi caza probabil tot in Dubai Marina (plimbarile seara in Marina Walk sunt de neuitat (cei care ati fost… imi veti da dreptate) dar voi ocoli cu eleganta acest hotel!

Trimis de artemisa24 in 08.09.21 22:34:52
Validat / Publicat: 09.09.21 09:06:06

VIZUALIZĂRI: 2883 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (artemisa24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P47 in ultima seara abia mai tineam ochii deschisi.....sejur destul de obositor dar de neuitat

[09.09.21 09:06:38]

[09.09.21 09:07:20]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 05271&hid=26705.

[09.09.21 09:18:42]

Da, e foarte bine... am multe poze de pus dar aseara era prea tarziu ????

[09.09.21 10:58:33]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

mprofeanu
[10.09.21 15:34:28]

@artemisa24: Ai dreptate cu cazarea în zona Dubai Marina, zona este deosebită și așa cum bine precizai plimbarea este deconectantă. Eu am avut cazare într-o zonă mai ieftină a Dubaiului în zona Bur Dubai, am avut însă metrou și ne-am plimbat peste tot inclusiv acolo unde ai avut cazare.

Mi-a plăcut mult filmulețul, sper să ai timp să pui și niște poze sau ne lași în suspans!? ????

[10.09.21 18:05:44]

@mprofeanu: nuuu... acum ma pregatesc sa pun si pozele????

imi pare rau ca nu am filmat mai mult "dansul" ...cred ca am apasat fara sa vreau pe oprit......cantecul se numeste "Ramadan" si cred ca era chiar pentru sarbatoarea in sine...multumesc pentru vizita!

[10.09.21 20:07:52]

@artemisa24: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

Yolanda
[22.09.21 09:51:00]

@artemisa24: Privelistea de la etajul 22 este super! tine chiar si de foame... glumesc desigur, dar peste tot se face economie, am observat asta si la hotelurile din circuitul meu Fiorduri Scandinave (covid e de vina!).

Se cere test PCR chiar daca ai vaccin?

Vacante frumoase!

[28.09.21 10:31:34]

@Yolanda: In aprilie se cerea PCR chiar daca eram vaccinata... da, am observat ca la unele hoteluri a inceput sa se restranga dar un hotel de 4* in plin centrul Dubai Marina sa ofere doar o coaja de paine si un ou chiar nu mi se pare OK... iar cina? dezastru...

Si eu iti urez tie calatorii placute si relaxante

artemisa24, mprofeanu, Yolanda