ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2021
AUG-2021
Cuplu
EXCELENT

Către satisfăcător

Un hotel adecvat, pacat ca nu este in Romania

Nu am sa intru in amanunte deoarece review-ul anterior postat de "Kavarnap" este destul de cuprinzator si ca atare sunt in marea majoritate a observatiilor in asentimentul dumnealui.

Personal, cu toate ca m-am ferit anii trecuti de Bulgaria pot sa recunosc in urma experientelor de anul trecut si anul acesta in care am ales Bulgaria pe considerente de pandemie si in special a repulsiei fata de litoralul romanesc, asadar, am facut o selectie on-line a hotelurilor din Sunny Beach. Dintre Viand si Tiara am optat pentru Tiara Beach.

Despre ruta utilizata, toata lumea cred ca cunoaste starea drumurilor si a autostrazii pana in Varna insa ca nemultumire portiunea de drum intre Varna si Sunny Beach (90 Km) este criminala. Ingusta, aglomerata, multi soferi bulgari care circula cu max 50Km/h, camioane, tractoare chiar TIR-uri ce diminueaza pana la exasperare fluenta traficului pe aceasta portiune de drum. Am facut pana in Varna cca 2h si 45 min iar din Varna pana in Sunny mai mult de 2,5 h. La intoarcere am fost tentat sa abordez varianta scurta, directa, cea prin Smeadovo - Liuleakovo - Ruen, mult mai scurta insa din Ruen la Sunny drumul este destul prost. Liber dar denivelat. Asa ca m-am intors tot prin Varna si autostrada, cineva acolo sus m-a iubit si drumul a fost mult mai liber.

Recomand achizitia vinietei bulgaresti on-line inainte de plecare pentru ca ghiseul din vama era inchis. Deseori am observat (idem anul trecut) puncte de verificare BG-Toll pe toata ruta auto spre litoral.

Vama, atat romaneasca cat si bulgareasca a fost relativ rapida. La fel si trecerea podului la Ruse. Filtre si/sau echipaje de politie pe ruta foarte rare si indiferente cu exceptia unui accident undeva intre Shumen si autostrada intre un Volvo Xc90 (Germania) si un camion bulgar. In rest fara probleme. Interesant este ca 75% din trafic a fost printre romani iar din acest punct de vedere regret sincer ca litoralul romanesc este evitat in aceasta masura dar asta este. Nu stiu cum s-a ajuns aici dar bulgarii ne dau clasa in turismul estival.

Link video: https://www.youtube.com/watch?v=wmzHLZjveJk

despre SERVICII

Serviciile din punctul meu de vedere au fost multumitoare si as completa fata de Kavarnap ca am avut o camera standard la et 4. Mare, curata, balcon, mobilier modern cu un aspect interesant. Curatenia se efectua in fiecare zi destul de bine. Ordine, maturat, paturi facute, prosoape schimbate. Mai rar totusi lenjeria de pat. Aer conditionat surprinzator de bun avand in vedere ca este centralizat. Terasa si zona piscinei curata, spalata si mesele dezinfectate periodic de personal insa pana pe la ora 15... 16.00 cat era probabil programul de lucru al femeilor de serviciu.

Check-in rapid, cu toate ca era aglomeratie. Lb. engleza necunoscuta majoritatii personalului hotelului. Interesant ca am comunicat bine in engleza cu o camerista (!). Personalul Receptiei subdimensionat si format in mare parte de pusti bulgari total dezinteresati si indiferenti. Pe fiecare tura era prezent un singur angajat cu experienta, restul de umplutura.

Am fost avertizat de nenumarate ori la check-in sa parchez in incinta resortului dar stiind ca in urma cu un an am parcat fara probleme pe strada din fata hotelului (piscinei) am ignorat arogant sfaturile si dupa cca 2 ore m-am trezit socat cu caracatita la roata. Eu si cu un Jeep din Germania.

Hahahahahaha, am sunat la numarul de telefon de pe caracatita si a venit rapid un Dokker de la firma care gestiona parcarile din zona. Amenda si deblocare 30 leva + 105 de leva daca doream parcare pe 7 zile. Datorita sotiei care vorbeste fluent o bulgara veche m-am inteles cu echipajul A-Team sa platesc 100 leva pentru tot sejurul. Deci atentie la parcare, atentie unde va lasati masina. Au camere video pe toate strazile si tipic balcanic exista, cred, un blat intre primarie si firma in cauza. Asta am dedus din explicatiile baietilor care pana la urma m-au luat si la misto... Am scapat ieftin! In definiv activitatea Dokker-ului a fost febrila, observand deseori treceri succesive a lor de cel putin de 4... 5 ori pe zi, pe strazile adiacente hotelului.

Nu mai putin important de mentionat este lipsa aproape in totalitate a masurilor de protectie anti-covid. Personalul, clientii, mai nimeni nu purta masca. Singura obligativitate a fost doar la intrarea in restaurant dar dupa cca 2 m toata lumea isi dadea masca jos. Demn de apreciat e ca am cerut masca de la receptie de cateva ori si mi s-a oferit fara nici o obiectie. Dozatoare cu dezinfectant erau peste tot insa umplute pe jumatate si unele chiar uscate complet.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Cazare, hmmm? OK, in general. Paturile cam inguste pentru mine cu saltea imensa cam laxa ceea ce permitea, din pacate, uneori in timpul somnului dezechilibrare pe laterale.

Lobby-ul mare cu acces facil catre etajele superioare prin functionarea a 4 lifturi. Holuri si scari curate, odorizate si dezinfectate zilnic.

Camerele cu acces RFID, tip breloc. Foarte facila si eleganta intrarea-iesirea pe portile metalice ale gardului ce delimiteaza proprietatea hotelului spre plaja. Cu acelasi card se descuie-incuie aceste porti.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Despre gastronomie as dori sa fac cateva observatii pentru familiile cu copii si/sau pe cei cu probleme de sanatate acute. Toate preparatele prajite sunt dezastru. Uleiul folosit este ranced, posibil sa fie reutilizat de foarte multe ori si/sau de calitate indoielnica astfel incat produsele, cartofii pai, carnea si altele aveau un gust execrabil.

In schimb cele fripte la grill si cele preparate la cuptor foarte gustoase si proaspete. Mai rau insa, carnatii, burgerii, chiftelele fripte, tocaturile in general abuzau de rozmarin, busuioc si alte ingrediente ciudate aparte de gustul romanesc neaos. Sa ii anunte cineva ca statiunile bulgaresti apartin in mod exclusivist clientelei romanesti. Dimineata si seara pe terasa, in restaurant, piscina, tot hotelul majoritar romanesc. O senzatie placuta sa fii inconjurat de compatrioti dar trist si frustrant ca plecam toti peste hotare si nu hranim cu capital statiunile romanesti de pe litoral.

Grav de tot, atentie mare la pestele servit. Absolut tot pestele este congelat. Stavrid, macrou, somon, salau. Sotia avida de peste a patit-o! Voma, dureri de stomac, tot tacamul!

Personal am evitat totul cu exceptia somonului si a salaului din care am gustat putin, in schimb m-am delectat cu scoici si creveti corticati.

Bauturile au fost bune, deosebite fata de alt hotel de anul trecut in care nu am putut sa beau decat bere cumparata de la butic si apa. Cocteilurile cu gin si/sau votca destul de bune, berea "Britos" foarte buna, vinul la dozator acceptabil dar foarte tare. Sucurile la dozator in tonul obisnuit dar dimineata si numai dimineata aveau sucuri partial naturale bune. Cafeaua sub orice critica. Ma refer la cea de la dozatoare, o spalatura chimica, amara intitulata espresso.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Piscina este mare si curata, cu toate acestea NU am intrat. Apa este calda. Exista doar 2 dusuri minuscule la piscina.

Ca parere personala drumul spre plaja pe dunele de nisip este lung si anevoios. Folositi strada, stanga iar la prima intersectie, dreapta spre Hotel Burgas. Este mult mai scurt si facil.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Nu pot sa ma pronunt din cauza unor probleme de sanatate ale sotiei ce mi-au distrus sejurul.

Trimis de muppetz in 08.09.21 10:52:19
Validat / Publicat: 08.09.21 11:27:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sunny Beach, Albena, Nisipurile de Aur

VIZUALIZĂRI: 2582 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (muppetz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P40 Camera standard

[08.09.21 11:19:03]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 105257&hid=9284.

[08.09.21 11:27:12]

Kavarnap
[08.09.21 12:37:32]

Mulțumesc pentru considerații și mă bucur că în esență am perceput în același fel lucrurile la Sunny Beach și hotel Tiara.

De asemenea mă bucur pentru oricine constată că repulsia față de mizeria și jecmăneala de pe litoralul românesc se poate trata și în Bulgaria, fără drumuri lungi în Grecia sau Turcia. Așa cum am descoperit și eu acum câțiva ani.

Oricum apreciez atitudinea și vederea obiectivă în ciuda problemelor soției și a supărării cu roata blocată. Legat de parcare sunt clar în asentiment întrucât nici eu nu am cedat ciupelilor parcagiilor însă am fost mai norocos că am dus mașina mai departe (am detaliat în review).

Iar legat de drum sunt de acord, însă am preferat varianta mai liberă prin Ruen. Mie nu mi s-a părut anul acesta așa rea, poate un pic denivelată pe alocuri. Sau poate am eu suspensia mai puțin rigidă

alina80PHONE
[14.09.21 14:35:28]

Bună. As vrea sa va intreb, daca știți cumva, se merita achiziționarea unei camere cu vedere la mare la etajele superioare? Se vede oare marea bine... sau doar vag? Hotelul in sine, plaja si împrejurimile vi s au părut aglomerate? Mulțumesc.

Kavarnap
[14.09.21 15:10:04]

Bună, eu am pus poze la review-ul meu la acest hotel (anterior celui de față) - vezi impresii.

Se poate observa din poze cam ce vedere este către mare.

Hotelul are forma unui” C” deschis către mare, din partea de jos se vede marea mai bine, partea de sus (nordică), mai mult lateral, către Nessebar. Dar neapărat la etajul 4, nu știu dacă de la etajul 3 se mai vede ceva...

La plajă, cum spune și muppetz se ajunge pe podețul peste dune fix către o zonă fără șezlonguri, eram doar câteva familii cu pături de plajă. Foarte liber, însă era 27 iunie.

Cealaltă variantă de ajuns la plajă era pe aleea care duce la hotelul Burgas Beach, acolo fiind amenajate zone cu multe șezlong-uri.

La sfârșit de iunie ocuparea hotelului era undeva în jur de 50% dar terasa exterioară de luat masa și-atinsese limitele... în sezon cred că poate fi aglomerat.

Zona hotelului nu era aglomerată, însă mare grijă la parcare: eu am parcat gratis dar departe (am scris în reviewul meu) însă se poate și cu plată (15 leva pe zi) dar depinde de disponibilități cât de aproape.

muppetzAUTOR REVIEW
[14.09.21 15:21:16]

@alina80: Buna ziua, referitor strict la acest hotel nu cred ca ar fi indicat sa va bazati pe o experienta sublima in raport cu marea. La acea senzatie de beatitudine care va invaluie odata cu apusul Soarelui, zgomotul constant al valurilor ce se sparg pe plaja, acele sclipiri ce se estompeaza pe masura ce noaptea invaluie orizontul marii... Apoi dimineata, odata cu rasaritul si tipetele gatuite ale pescarusilor ce prind viata, paleta de culori irizate de primele raze de Soare, deh acestea nu le veti trai deoarece hotelul este relativ departe de mare. Am avut aceasta experienta de neuitat anul trecut la Burgas Beach, etajul 15 (hotel situat imediat in apropiere de Tiara , chiar pe plaja) ! Va spun sincer ca am gustat din balcon fiecare rasarit de Soare. In fiecare dimineata! Nu ma mai saturam...

Alegeti un hotel chiar pe plaja, sunt destule in zona. Plaja este comparabila ca si latime ca aceea din Mamaia (veche) insa pe o lungime de 3... 4 ori mai mare. Apa, curatenia, nisipul, toate, bat la poponetz plajele romanesti.

Succes!

alina80PHONE