ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2021
ÎNSCRIS: 28.08.12
AUG-2021
Solo
BUN

Un loc de fugit din oras

Ajungi doar pe apa: de la Tulcea cu vasele Navromului (vapor 4 ore, catamaran 2,5 ore), biletul se poate cumpara online. Sau de la Mahmudia/ Murighiol cu salupa rapida 1 ora, musai cu rezervare telefonica (sunt onlien tot felul de oferte)

Este un loc care trebuie pus in context: un sat care traieste din turism 3-4 luni pe an, apoi din pescuit mai mult sau mai putin legal (cat o mai fi ceva de pescuit). Are un ritm aparte, lenes, este Dunarea care a ajuns la capat de drum.

Aici nu te grabesti, soarele si apa nu iti dau voie.

Este un loc care ori iti place, ori nu. Nu exista cale de mijloc. Ori vii in fiecare an. Ori fugi a doua zi mancand pamantul (pardon, Dunarea)

despre SERVICII

Nu prea interactionezi cu personalul. Fata de la receptie foarte amabila. Cei de la bucatarie cam carcotasi, dar cred isi formasera un comporament preventiv pentru clientii nemultumiti de mancare.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Casuta cu 2 paturi, o masuta intre ele, o lada/ cutie sub fiecare pat, pe post de dulap, 2 ferestre mici, cu plasa de tantari. Eu am avut o bucata de plasa (sau perdea) si niste pioneze. Pusa in usa mi-a permis sa stau cu usa deschisa seara, fara urma de tantar inauntru. Sunt utile de asemenea ceva sfoara si carlige de rufe (pentru pus la uscat prosoape si costume de baie). O singura priza, asa ca un triplu este practic obligatoriu. Foarte, foarte curat!

Doua corpuri de cladire cu grupuri sanitare. Toalete (lavoar + wc) si sali de dus, separat pe sexe. Suficiente, nu am asteptat la niciuna din ele, la nicio ora din zi si din noapte. Curat! Femeile de la curatenie sunt tot timpul pe acolo. Dar deh... curatenia mai depinde si de utilizatori, nu doar de ele.

In general, foarte curat in camping. Sunt peste tot cosuri de gunoi pe care turistii chiar le folosesc si pe care le goleste personalul in fiecare dimineata.

Dotarea contra tantarilor este obligatorie: pastile, sprayuri, spirale, orice altceva s-a inventat. Oricum... ii pune nitel pe fuga apoi se intorc, cred ca manaca Autan pe paine.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Eu am avut mic dejun inclus. Consistent, nimic de zis.

Mai departe insa... In perioada in care am fost eu - sfarsit de august - nu faceau ciorbe. Deloc. Stiam de la prieteni care fusesera in iulie ca ar fi trebuit sa existe un "meniul zilei". Acum am avut de ales intre tot felul de gratarici scumpe: 4 mici = 16 lei, pulpa de pui = 16 lei, lei, burger 36, ceafa de porc pe la mijloc (am uitat pretul), era si ceva peste +30, cartofi prajiti si salate 8 lei, desert 10-12 lei. Scumpa de asemenea bautura: apa la jumatate 6 lei, bere draft 7, bere doza 8-9, cafea 6-12.

O solutie ar fi in sat. Sunt restaurante (GreenVillage din zona 4*, Delta Marina, La Saftoi) cu preturi de Mamaia. La Saftoi o ciorba de peste, o portie de salau prajit (fara garnitura) si o bere la draft = 85 lei. Sau la localnici, sunt oameni in sat care gatesc pentru turisti, o masa de pranz 50-60 lei. Exista si o "impinge tava", insa eu nu am mai ajuns acolo

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Campingul este cam la 1.5 km de plaja, drum de nisip, aprox. 20 min de mers pe jos prin soarele verii. Sau 3 lei cu "trocariciul". Pe drum, chiar si pe plaja, te intalnesti cu vacute... rumega, stau tolanite in mijlocul drumului... te ajuta sa intri in ritmul locului. Si sa iti aduci aminte ca laptele si branza nu le face vaca mov in depozitul hipermarketului.

Plaja cu nisip foarte fin, adus de Dunare si scoici mari, albe. Spatii pentru toate gusturile: sezlonguri si umbrelute (si vreo 2 terase). Putin mai la stanga, loc de lenevit retras pe prosop.

Liniste, fiecare isi vede de ziua lui de plaja, fara muzici la maxim si gasti nasu' -finu' -si-cumnatu' care se hahaie de la distanta.

Marea se adanceste lin, tocmai buna de balaceala

Inca 1.5 km mai la dreapta este punctul in care Dunarea intra in mare. Loc tocmai bun de poze de pus pe Maps

In sat un singur magazin, tip supermarket, cu preturi de asemenea destul de ridicate (apa la jumatate 4 lei). Dar nu uita ca apa aia a ajuns pe raft ca si tine... cu vaporul

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

In campus, in fiecare seara canta niste pusti la chitara. Apoi este un film, pe ecranul urias de la Anonimul

In sat sunt peste tot numere de telefon care ofera plimbari cu barca in Delta.

Trimis de janinatr in 03.09.21 20:14:49
Validat / Publicat: 03.09.21 20:58:35
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SF. GHEORGHE [TL]

VIZUALIZĂRI: 1026 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (janinatr); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.09.21 20:58:26]

@janinatr: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 105178&hid=9278.

webmasterPHONE
[03.09.21 21:21:14]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• Alte impresii din această RUBRICĂCamping Green Dolphin (ex Delfinul) :