ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2021
Cuplu
REZONABIL

încărcat de pe telefon!

Excursii optionale

Tocmai ce am revenit din Hurghada. Dezamagita complet de hartuiala insuportabila voi alege sa vorbesc de partea frumoasa a acestui sejur, excursiile:

Am ales un pachet de 5 excursii optionale Orange Bay, Luxor, Cairo, Sahara Park Safari, sesiune foto cu delifini

Toate cele 5 excursii am ales sa le facem printr-o Agentie locală din Hurghada, Shahim Tour Hurghada despre care am aflat tot de pe acest grup. L-am contactat pe Amir Gemy inainte de sosirea in Hurghada pt a stabili excursiile cat si distribuirea acestora pe zile. In aceeasi zi in care am ajuns ne-am intalnit cu Amir pt a stabili toate detaliile. Am platit un avans atunci, iar restul se bani in ziua excursiei de la Luxor.

Excursiile au fost bine organizate, soferii au fost punctuali, persoanele responsabile de excursie au foat foarte amabile si ne au raspuns la orice intrebare.

Plaja Orange Bay este superba. Excursia presupune preluarea de la hotel, bautura inclusa, plimbare cu canapeaua si banana, 2 sesiuni de snorkeling cu ochelari si tub primite de la ei plus masa de pranz. Baietii de pe vas sunt mereu cu zambetul pe buze veseli. Dupa cele doua sesiuni de snorkeling barca stationeaza la Orange Bay in jur de 1h 30 min. In timpul excursiei unul din baieti face poze atat cu aparatul cati si cu camera GoPro. De asemena pe insula le-a facut sesiune foto cuplurilor. Aceste dotografii cati si filmarea sunt contra cost. 35$. Nu sunteti obligati sa le cumparati insa este bine sa stiti.

Excursia din safari a fost preferata mea. V-as sfatui sa o alegeti pe cea de dupa-masa pt a prinde apusul. Este superb. Veti fi preluatinde la hotel si dusi la locatia din care se pleaca. Va sfatuiesc sa aveti ochelari sport la voi. In caz contrar vi se va recomanda sa cumparati o pereche de la ei (5$) sau o masca gen ochelarii de apa (3$... acestia se vor returna ulterior). Veti fi tinuti proximativ o ora acolo, bineinteles ca va veni cineva pt a va duce in magazinul lui cu suveniruri. Apoi se pleaca cu atv ul pana intr-un sat de beduini. Atv urile sunt automate deci usor de condus. Se va merge in linie. Dupa ce veti ajunge in satul de beduin, vinse va servi un ceai negru si veti avea posibilitagea de a merge cu camila. La intoarcere veti prinde apusul, se va face oprire pt poze (la dus de asemenea). Este efectiv superb. Pe langa poze stati si admirati apusul, bucurati-va de moment si de peisaj. Pt mine a fost prima experienta cu atv ul, deci incantatarea a fost si mai mare, iar la intoarcere vant a batut mai tare, in fata se forma un val de nisip, foarte faina senzatia.

De Luxor si Cairo am ramas destul de dezamagita. Pe langa faptul ca drumul este obositor, nu se sta suficient la obiectivele turistice. In schimb veti merge la fabrici de papirus, alabastru, parfumerie etc unde se va pierde destul de mult timp. Eu personal as fi preferat sa stau mai mult la obiectivele turistice. Excursia de pe insula bananelor nu merita absolut deloc. Veti vedea 3-4 maimute tinute intr-o cusca si 2 crocodili. Noi am mers fiindca o familie dorea sa viIteze aceasta insula, iar in conditiile astea ceilalti trebuiau sa astepte o ora in autocar. Si uite asa am mers s ceilalti, dar chiar nu este nimic interesant.

Pe cat de obositor a foat drumul pe atat de frumoase au fost templele si piramidele.

Daca faceti abstractie de hartuiala aceea obositoare si constanta ve veti simti bine. As mai vrea sa mentionez ceva. La piramide vi se ofera 3 optiune de organizare, dintre care una presupune deplasatea pe un platou de unde privelistea asupra piramidelor este foarte frumoasa. Vi se va recomanda optiunea aceasta. Puteti urca pe platou fie cu camila fie cu o trasura cu 2 locuri trasa de cal. Aceasta urcare a costat 10$, plus bacsisul ot cel care vine cu tine. Nu vor accepta un dolar, doi ai va vor cere mai mul. Pe o persoana din grup a amenintat-o ca nu o mai aduce jos daca nu ii da 10$, iar aceasta a acceptat intr-un final, aveti grija si la asta in cazul in care optati pt aceatsa varianta.

Mersul este acelasi pt toate agentiile, deoarece au toate acelasi itinerariu. De asemenea va sfatuiesc sa rezervati excursiile de la o agentie locala, deoarece sunt la jumatate de pret.

Chiar il recomand pe Amir Gemy, deoarece totul a fost conform celor discutate. Soferii au fost punctuali, in nicio clipa nu ne-am simtit in pericol, iar Amir mi-a raspuns mereu la mesaje in cazul in care am avut nelamuriri. Daca veti rezerva mai multe excursii va va face si un discount. Este un om serios care isi da interesul ca turistii sa se simta bine.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Nu doresc sa dau detalii despre asta

Trimis de ux122308 in 30.08.21 18:16:25
Validat / Publicat: 30.08.21 21:24:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 1657 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ux122308); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.08.21 21:22:51]

@ux122308: bun-venit pe AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 105101&hid=3529.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Opționale cu plecare din regiunea Hurghada, #EXCURSII şi CĂLĂTORII - HURGHADA [regiunea]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Excursii 'opționale' din zona Safaga]

„Numele utilizator” alocat automat de către program (la primul review încărcat) - ux122308 - este, pare-se, confuzant, derutant pentru unii utilizatori. Când ai timp, îl poți schimba într-o formă mai „umană” (de ex „popescu2020”) - folosind butonul schimbă username de aici

nicole33
[01.09.21 00:07:53]

@ux122308:

Traseul o fi acelaşi, piramidele la fel , dar calitatea ghizilor poate diferi fundamental. Părerea mea.

Aproape că te-aş fi crezut că este o adevărată afacere, Amir ţi-a mai făcut şi discount , dacă nu aş fi citit în caseta tehnică un preţ fabulos: 1200 euro.

Mi se pare incredibil să coste atâta bănet cinci excursii din care doar două mai acătării şi restul de umplutură.

ux122308PHONEAUTOR REVIEW
[03.09.21 02:27:08]

@nicole33: m-a cam batut site-ul ????. Din descrierile initiale pt postare credeam ca trebuie sa trec pretul sejurului. Mi-am dat seama dupa, dar nu mai pot modifica. Pretul acela a fost pt cazare plus transport. Excursiile au fost mult mai ieftine.

nicole33
[03.09.21 06:30:56]

@ux122308:

După ce am scris ecoul anterior am înţeles şi eu că preţul specificat era de fapt pentru sejur cu tot cu avion.

Acum dacă tot am lămurit-o spune-ne şi care a fost preţul excursiilor opţionale, pentru că ăsta este subiectul articolului sau cel puţin aşa mi-ar plăcea să cred.

ux122308
Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada: