ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2021
Familie
BUN

încărcat de pe telefon!

Un resort care promite

Am ales hotelul cu puțin timp înainte de data sejurului, pentru că a fost greu sa ne hotărâm între Turcia și Grecia. Deci, între incendii și scenariul roșu, desi vaccinati, am ales Bulgaria :). În speță Reina, pentru că avea recenzii bune și nu am vrut sa riscăm. Nu mai fusesem in Bulgaria.

Prima impresie a fost conform așteptărilor, știam că încă se mai construiește în resort și că totul arata bine. Plaja avea Red Flag și nu se putea intra in apa, iar piscinele erau foarte reci, nici cele pt copii nu erau prea calde. Am ajuns sâmbătă la 14, ne-au făcut check in foarte repede, ne-au dus cu bagaje cu tot cu mașinuță in camera, apoi am luat masa la un a la carte (era ora 16).

Per total, ne-am simțit bine. Nu știu dacă as reveni, dar din cauza marii. Aș căuta o cazare la același nivel in zone mai ferite de valuri. Resortul mai are minusuri, dar cred că odată ce va fi finalizat, se vor perfecționa. Desi atunci mă întreb dacă vor face fata la atât de mulți clienți.

despre SERVICII

In primul rand, pot spune că personalul de la restaurantul principal a fost extraordinar. Pur și simplu erau rapizi, politicoși, organizați, eficienți. Dar nici nu a fost aglomeratie prea mare când am fost noi. La Beach Club, in prima zi, un chelner parca prea jovial a uitat pur și simplu să ne aducă desertul, a trebuit să îi reamintesc. De asemenea, pool staff, cei care făceau curățenie la plajă și piscina, cei de la baruri erau de nota 10.

Nemulțumirea mea e legata de femeile de serviciu din hotel și de cel responsabil de minibar. Curățenia în camera era la nivel de netezit cearșafuri și podea (cel puțin în baie): de ex am uitat pe terasa o doza goala de cola, era tot acolo seara, într-o zi mi-au lăsat doar 2 prosoape de dus in loc de 3, dar cel mai deranjant a fost că în absolut toate zilele au făcut curățenia în a doua parte a zilei, pe la 17, când ieșeam din nou la plajă, chiar daca apăsăm faimosul buton Make up room de fiecare dată când ieșeam. Stăteam la primul nivel, dar indiferent de unde începeau, la noi tot ultima dată ajungeau. Cred că lenjeria au schimbat-o o data in 7 zile, sincer am uitat să urmăresc pentru că era de calitate foarte buna și arata mereu proaspata.

Pe de altă parte, tipul cu minibarul intra buzna de fiecare dată când ne odihneam după masa de prânz. Nu puteam aprinde butonul Do not disturb, pentru că fetița chiar dorea dulciurile respective, și riscăm să nu mai incerce: intr-o zi nu a venit deloc, in alta zi pur și simplu nu am putut să îl primim la ora nepotrivita și nici nu s-a mai întors.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Conditiile de cazare foarte bune. Camera mare, bine izolata (inclusiv fonic între camere) era răcoroasă datorita climei care se regla digital. Zona canapelei era delimitată de restul camerei prin scări. Pe jumătate din lățimea camerei erau trepte, in dreptul patului matrimonial era diferența de nivel fara trepte, aprox jumătate de metru sa zic. Cam periculos pt un copil mai mic, daca mă întrebați pe mine. Mi-era și mie teama în primele zile, trebuia să fii destul de atent, mai ales că și culoarea gri a podelei și lumina cam slabă nu scoteau pericolul in evidență. De altfel, când ne-am cazat, un tătic se întorsese la receptie și cerea alta camera pt că avea copil mic și scările i se păreau periculoase.

Mie mi s-a părut de altfel că peste tot în resort accesele pt cei cu dizabilități nu erau prea bine amplasate, și nici marcate toate la margine. Pentru că din cauza poziționării, erau circulate de către toata lumea, si daca un copil mai mic nu era atent putea calca in gol.

Noi am primit cazare in corpul C, ceea ce este ideal fiind foarte aproape de plaja, piscine, dar nu cu terasa orientata către gălăgie. Terasa era spațioasă, dar nu se putea sta ziua in ea din cauza căldurii, doar seara. Pe alte laturi sau la etaje aveau balcoane de sticla, noi nu, teoretic puteai sa pășești din terasa noastra in curte.

In baie nu exista un suport pt șampoane și gel la dush, nici nu îți dai seama câtă nevoie ai de așa ceva până nu îți lipsește ????.

In camera nu aveai unde să agăți o haina, doar in dulap și un cuier la baie. Dulapul era spațios. Funny fact: suportul de hârtie igienică era pe perete in stânga toaletei, langa geamul de la dush. Cam incomod. ????

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Turcia style. De toate cu o zona de resturi reciclate rezonabila. Soțului i-au lipsit grătarele și ar fi vrut o varietate mai mare de supe ciorbe.

Aveai tot timpul de unde lua orice. Băuturile erau îmbuteliate, aveau și fresh de portocale la mic dejun, și se serveau la masa, dar frigiderele erau accesibile. De la pool bar puteai cere ce bautura doreai, plus un mix de peanuts delicioase. Restaurantele a la carte au fost o opțiune buna, doar cat sa nu te plictisești prea rău de main restaurant.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Atât cât a fost fara Red Flag, marea a fost perfecta. Primele 2 zile au fost valuri puternice. Joi am văzut și o meduza, și apăruseră niste alge. Vineri și în sâmbătă plecării nu am mai intrat. Plaja ok, nu era aglomerația de care citisem, cu disperarea de a rezerva șezlong. Abia spre prânz pot spune că se ocupau mare parte din șezlonguri.

La piscina nu se lăsau prosoape pe șezlonguri, le ridicau. Prosoapele se luau dimineață, se predau după amiază. Nu mi -au plăcut umbrelele (eu stau doar la umbra). Erau foarte mici, ineficiente.

Acum urmează marele minus: piscinele erau foarte reci, de abia după prânz se mai încălzeau un pic de la soare. Mi se pare că nu e ok pt un resort de 5 stele cu pretenții situat la o mare care în cele mai multe zile are Red Flag și meduze. Cineva scria Intr o recenzie pe fb că Relaxing pool erau încălzite. Am fost in a doua zi, erau la fel de reci că gheata, nu le -am mai probat ulterior, ne obisnuisem cu cele mari, mai ales în a doua parte a zilei. Pe la mijlocul sejurului, când afară erau și 30grade, apa era chiar buna. Fetița a intrat puțin în piscinele de copii, a zis că erau reci și acelea. Într-adevăr nu erau foarte calde, dar se vedea că apa e un pic încălzită, și nu doar de soare.

Dar, daca nimeream o perioada cu ceva vânt, valuri, 27-28 grade... Ce facem? Dârdâiam in piscine și ne uitam la valuri? Impresia mea este că managementul resortului caută modalități de a mai reduce din costuri, probabil până se finalizează toate corpurile.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Slăbuț. Departe de Turcia. Am plecat aproape zilnic in Obzor, care e o stațiune frumoasa, daca depășești strada comercială cu hamzii și tarabe cu papuci. Ne-am plimbat cu simpaticele căruțe.

Trimis de DL_HOLIDAYS in 29.08.21 19:11:33
Validat / Publicat: 29.08.21 20:16:59
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2108 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DL_HOLIDAYS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[29.08.21 20:16:22]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 05076&hid=25526.

• Alte impresii din această RUBRICĂHVD Reina del Mar Hotel: