ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2021
AUG-2021
Cuplu
BUN

Neptun în plin sezon

Când spuneam în articolul precedent că aș reveni la Neptun, nu mă gândeam că se va întâmpla atât de repede! Dar ocazia s-a ivit odată cu posibilitatea de a petrece câteva zile de vacanță, în penultima săptămână din august, împreună cu un cuplu de prieteni dragi.

Cum am regăsit Neptunul în plin sezon? Bineînțeles mult, mult mai aglomerat. Și, prin consecință, mai zgomotos și mai puțin curat. Aș adăuga, la remarcile din review-ul anterior, câteva impresii proaspete și completări.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

ASPECT, CURĂȚENIE

Stând de data aceasta opt zile, am avut timp mai mult să explorăm stațiunea și împrejurimile. Ca și prima dată, mi-au plăcut abundența spațiilor verzi, lacurile, stejarii, am făcut multe plimbări prin aceste zone. Dar, poate și din cauza aglomerației specifice vârfului de sezon, acum era inacceptabil de multă mizerie: în jurul lacului cu nuferi coșurile de gunoi nu au fost golite cu zilele, ele revărsându-se efectiv.

La fel, unele spații verzi adăposteau pungi cu gunoaie aruncate de turiști, care nu erau strânse niciodată. I-am văzut pe cei de la salubritate: curățau doar prin locurile mai circulate. Și turiștii necivilizați sunt responsabili, dar vina cea mare o au autoritățile, care nu supraveghează operațiunile de curățenie. Iarba era netunsă printre hoteluri, tufele, copacii neîngrijiți.

Se percepe taxă de stațiune de 5lei/zi/persoană. Numai noi am plătit 80 de lei, cât se adună de la mii de turiști? Ar trebui să se vadă. Și hotelurile au partea lor de vină: nu îngrijesc spațiile verzi din jurul lor. Degeaba ai piscină, chioșc și ghivece cu flori dacă la” poarta” ta zac peturi și pungi de plastic agățate prin tufe. Nu cred că e așa de greu să trimiți doi angajați la prima oră a dimineții să strângă toate gunoaiele lăsate de turiști în jurul hotelului.

Ce te revoltă cel mai tare, e că nu sunt lucruri greu de făcut sau costisitoare, mie îmi venea la un moment dat să iau un sac de gunoi și niște mănuși și să fac puțin voluntariat... Totuși, dincolo de această problemă, stațiunea oferă imagini frumoase, colțuri de natură superbe, plimbări relaxate.

LINIȘTE VS. ZGOMOT

Pentru amatorii de liniște (chiar și în plin sezon) - am descoperit un traseu minunat pentru plimbarea de seară, ferit de aglomerație și gălăgie: spre Olimp, pe Aleea Prezident – plină de verdeață, apoi pe faleza de deasupra mării – o frumusețe: imaginea mării și sunetul valurilor, a lunii care răsare, a ierburilor care foșnesc în vânt și... câteva pisici simpatice.

Reversul medaliei este plimbarea seara în centrul stațiunii. A fost foarte aglomerat de data asta (unul din motive este faptul că și turiștii cazați în Olimp își petrec seara în Neptun). Muzică mai mult sau mai puțin plăcută la fiecare terasă, totuși decibelii erau în limite decente, excepție vreo două locuri. Unul dintre ele era instalația de mașinuțe de lângă hotelul Apollo, (unde am stat în iulie), m-am felicitat că nu am revenit acolo – era absolut insuportabil volumul muzicii! La intrarea în parcul de distracții este principalul pol al zgomotului, cu concerte lăutărești live în fiecare seară.

Partea bună este că tot acest iureș se desfășoară aproximativ între orele 19-23:30 apoi poți să te odihnești bine noaptea. Ziua, când aglomerația se mută pe plajă, este cu totul altă atmosferă: liniște, pace și câțiva turiști rătăciți prin arșița amiezii.

Tot pentru doritorii de liniște, câteva ponturi privind amplasarea hotelurilor: cele mai liniștite împrejurimi le au hotelurile Caraiman, Neptun, 2D, Insula, Agora, Doina, Bâlea (nord, spre sud e restaurant cu muzică live), Miorița (sud, spre nord se aude muzica de la Bâlea). La toate celelalte hoteluri seara se aude gălăgie.

PLAJA

Nu m-am străduit să rețin toate denumirile cu iz latino-american ale plajelor, deci o să mă refer la poziția lor în spațiu. Noutatea perioadei a fost că, la Steaguri, a dispărut plaja neamenajată din stânga, totul era acum acoperit cu șezlonguri.

În zona cealaltă, spre Olimp, după vilele de protocol, plaja e tot amenajată dar mai ordonat, cu infime fâșii pentru cearșafuri. Partea bună a fost că acolo nu era muzică. Deloc. Totuși, pentru amatorii de stat pe nisip, s-a lăsat foarte puțin spațiu, și se stătea cam înghesuit. Nu aveai voie nici să te așezi pe fâșia din fața șezlongurilor.

Prin urmare, am preferat plaja dinspre granița cu Jupiter, chiar dacă sunt pietre în apă, pentru că am putut să ne așezăm pe mal. Am avut noroc - am prins o apă incredibil de limpede și valuri de toate mărimile.

Prețurile pentru un șezlong am văzut că variau între 30-35 de lei în timpul săptămânii și 50-60 de lei în weekend. Noi, ca de obicei, la cearșaf – 0 lei ????

În ce privește aglomerația, noi am venit reticenți, având în minte imaginile de groază pe care televiziunile le-au tot arătat în ultima vreme, cu mii de oameni înghesuiți ca sardelele pe plajă și în apă. Încă o dată s-a dovedit că presa exagerează și prezintă deformat realitatea: era aglomerat, dar nici pe departe ce se arată la tv. Am avut loc să ne așezăm la malul apei la ora 9, să facem poze fără alte persoane în cadru, am avut destul spațiu și intimitate pe plajă.

Spuneam în review-ul anterior că distanța între hoteluri și plajă se parcurge în aproximativ 25 de minute, dar acum am descoperit multe scurtături: cărări prin pădurice care te scot pe malul lacurilor. Noi mergeam pe lângă lacul cu nuferi și făceam aproximativ un sfert de oră.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

LOCURI DE LUAT MASA

De data asta am avut timp mai mult pentru a încerca diverse restaurante, dar, din spirit de economie, baza a fost tot” împinge-tava” .

Deci, încep cu” împinge-tava” : complexul Springtime. Situat vizavi de biserică, aproape de parcul de distracții. Frumos amenajat, spațios, plin de flori, mese destule, am găsit loc și în culmea aglomerației. Baia curată, mare, dotată corespunzător. Am observat că orele cele mai aglomerate erau 15-16 și 20-21 și am încercat să le evităm. Mâncare gătită multă, diversă, dar nu extraordinară și prea sărată. Ciorbele/supele nu mi-au plăcut deloc. Au fost bune puiul la ceaun, varza călită, costița afumată, dorada, puiul chinezesc, iahnia de fasole. La capitolul cartofi, foarte slab: doar piure din fulgi. O singură zi au avut cartofi cu rozmarin la cuptor, foarte buni. O masă pentru doi adulți ne costa între 60 și 90 de lei, cu câte o bere/apă. Porțiile mi s-au părut uriașe, nu se cântăreau, erau fixe. Am gustat aici și prăjituri (cataif, baclava, tartă cu mango) - așa și așa.

Athena Greek Taverna. O terasă centrală, amenajată frumos, aerisită. Aici am avut însă o experiență neplăcută. Într-una din seri am intrat pe terasa restaurantului, bucuroși că am găsit o masă, deoarece era foarte aglomerat. Am comandat două porții de gyros de pui și două de dovlecel pane cu sos tzatziki, limonade, bere. Am așteptat două ore (!!), eram pe punctul de a pleca înfometați și atacați de țânțari. Mâncarea a fost sub orice critică, dovleceii cruzi, carnea și cartofii uscați și reci, cred că și o șaorma de la colțul străzii ar fi fost mai bună, limonada plină de gheață și cu gust artificial. Nota: 165 de lei (nu au pus la socoteală o porție de dovlecei neatinsă).

Restaurant Insula. Specific pescăresc, ambient superb, pe malul lacului, liniște, am luat pește pe plită (doradă, crap), cu diverse garnituri, vinul casei, apă. Toate au fost gustoase, servire rapidă. Prețurile, destul de piperate – 270 lei/ 4 adulți.

Am lăsat la urmă ce a fost mai bun: Antik Cafe Efendi. Restaurant cu specific tătăresc. Într-adevăr, o experiență deosebită, din toate punctele de vedere: o grădină exotică, bine întreținută, cu mese așezate astfel încât să se creeze insule de verdeață printre ele. Servirea fără reproș, felurile pe care le-am gustat – delicioase, prețurile cam mari (300 lei/4 adulți) dar merită, astfel că am revenit cu o seară înaintea plecării pentru a repeta experiența. Voi scrie separat o recenzie despre acest restaurant.

Nu în ultimul rând, merită încercate două „dughene” cu bunătăți: Mr. Whippy – o camionetă cu înghețată de vanilie delicioasă și Alice Delice, cu zeci de sortimente de clătite, care mai de care mai bune. Peste tot erau cozi imense la orele serii, însă pe la 18-19 era lejer, lume mai puțină.

CONCLUZIE

Neptunul ne-a lăsat și de data aceasta impresia de stațiune relaxantă și plăcută. Aș reveni cu plăcere acolo, dar nu în plin sezon.

Trimis de Rofri in 29.08.21 13:19:01
Validat / Publicat: 29.08.21 15:19:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP.

VIZUALIZĂRI: 2481 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rofri); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Plimbare în jurul lacului cu lebede

cris1982PHONE CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[29.08.21 19:31:13]

@Rofri:

Televiziunile prezintă situația într-un mod deformat și exagerat. Imaginile de groază sunt filmări de weekend din Costinești sau Eforie Nord. În restul stațiunilor nu există asemenea aglomerație, nici în weekend și, cu atât mai puțin, nici în timpul săptămânii.

M-a uimit claritatea apei, cât de curată poate fi. Eu am fost săptămâna trecută pe plaja dintre Venus și Saturn și am fost impresionată de curățenia apei de acolo, însă ce am văzut în pozele tale e și mai bine.

RofriPHONEAUTOR REVIEW
[29.08.21 19:45:25]

@cris1982: Da, televiziunile preferă să ne servească o imagine negativă a lucrurilor. O dată nu am văzut o știre pozitivă despre litoralul nostru. Păcat, pentru că induc populației un sentiment de desconsiderare a propriei țări.

cris1982, Rofri
Alte impresii din această RUBRICĂ(Re)descoperă Neptunul: