ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2021
AUG-2021
Prieteni
EXCELENT

O super minivacanta in Delta Dunarii

Am cautat cazare pt Delta, si dupa multe cautari, citit recenzii etc, am ales aceasta locatie. Nu-mi pare rau de alegerea facuta!

Initial am vrut sa merg cu masina pana la pensiune (exista posibilitatea cu traversare cu bacul la Nufarul!) dar pana la urma am ales sa las masina in Tulcea, intr-o parcare pazita si sa merg la pensiune cu barca pusa la dispozitie. Se pare ca am facut alegerea corecta dupa discutiile avute cu alte persoane care au venit direct cu masina la pensiune.

despre SERVICII

Personal de nota 10 cu plus! Oameni simpli, cu bun simt, amabili, cu zambetul pe buze, foarte serviabili!

Am ramas uimit cum o mana de oameni au reusit sa ne faca sa ne simtim atat de bine!

Un administrator deosebit, cu care se poate discuta, dar care nu este doar sef ci este un om care chiar pune mana la treaba.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Conditiile de cazare decente: foarte curat, camerele aerisite, baile curate, plase de tantari, totul functional in camere (minifrigiderul, aerul conditionat, Tv, WiFi).

Cand am facut rezervarea am dorit o camera cu vedere la canalul Sulina, rugaminte pe care am adresat-o D-lui Viorel (administratorul) cu care am vorbit la telefon. Cand am ajuns la locatie, intr-adevar am primit o camera cu vedere la Dunare, cu balcon! Super! Inca odata se adevereste cele ce am spus mai sus: Administrator si un personal deosebit.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Despre masa... nici nu stiu ce sa spun! Un mic dejun deosebit de consistent si variat (cu produse de peste, branzeturi, slaninuta, muschi, masline, salam, zacusca, unt, dulceata, legume etc).

Masa de pranz si cina au fost pregatite din tot felul de peste (crap, caras, salau, stiuca, biban, somn, scrumbie etc) gatit sub diferite forme: de la prajit, plachie, saramura, bors, storceag etc sau cine nu a vrut peste, a avut si alternative (pui, ceafa, piure, legume etc). Eu desi imi place sa pescuiesc, nu sunt un mare amator de mancat peste, dar credeti-ma ca acolo am mancat peste cum nu am mancat niciunde, in fiecare zi (am stat 4 zile) de aceea recomand cu caldura sa consumati pestele gatit acolo!

Si tin sa precizez ca mancarea este aproape in totalitate BIO. Daca veti ajunge acolo o sa va convingeti de asta, vazand ce gospodarie frumoasa au in spatele pensiunii: de la gaini la solarii cu tot felul de legume, pomi fructiferi etc

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Locatia este amplasata super, chiar pe malul bratului Sulina, are ponton de unde se poate practica pescuitul si totodata pleca cu barca in excursie. Noi ne-am plimbat si prin imprejurimi, pt ca am vrut sa vedem cum traiesc acei oameni (tinand cont ca am fost pt prima data in delta!), si locurilke intradevar te relaxeaza. Daca doriti mall-uri, cum am inteles ca intrebase cineva care a fost inaintea noastra acolo... stati acasa!

Intradevar, nu sunt magazine in apropiere, dar la pensiune se gaseste de la apa, suc pana la bauturi de tot felul, si la preturi super OK!

Delta inseamna salbaticie, relaxare, odihna si nu... shopping!

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Piscina este super, curatata in fiecare dimineata foarte bine. Este si terasa interioara si exterioara, cu sezlonguri, masa de biliard, masa de tenis. Intradevar este o oaza de relaxare. Noi am fost si in plimbari pe tot felul de canale si lacuri, inclusiv am iesit pe mare! . Pot spune ca a fost superb si de aceea nu trebuie sa ratati aceste plimbari.

Trimis de Manoila in 28.08.21 18:13:34
Validat / Publicat: 28.08.21 20:18:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALIUC

VIZUALIZĂRI: 554 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Manoila); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.08.21 20:17:32]

@Manoila: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 105052&hid=2438.

webmasterPHONE
    [28.08.21 21:20:51]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

nicole33PHONE
    [28.08.21 21:25:19]

@Manoila:

Daca totul este atât de super acolo de ce ții secret prețul minivacanței?

Poate postezi măcar niște fotografii care sa ne convingă mai ușor

[29.08.21 07:13:09]

@nicole33: Nu tin secret, dar am fost 2 familii, cazarea este 160 camera dubla cu mic dejun inclus si 190 camera tripla, pranzul 40 ron, cina 30 ron, transportul din Tulcea la pensiune dus-intors cu barca 100 ron de persoana, iar plimbarile cu barca depind de locatie si durata. Noi am fost si cu 150 de persoana (traseu de 8 ore pe canale salbatice, 7 lacuri, mila 23, letea, iesire la mare, plaja la Sulina etc) si cu 70 de persoana (traseu de 3,5 ore). La fel de la restaurant fiecare consuma cat vrea si ce vrea de aceea nu cred ca este concludent cat ma costat vacanta. Dar crede-ma ca acestea sunt costurile!

[29.08.21 07:28:38]

@nicole33: Am incarcat si ceva fotografii. Inca odata, distractie frumoasa indiferent de locatia aleasa!

[29.08.21 09:40:14]

Prețul din caseta tehnică se trece strict pentru familia ta și tipul de cameră avut, nu pentru tot grupul.

elenaadina
    [29.08.21 12:30:23]

"despre masa... nici nu stiu ce sa spun! Un mic dejun deosebit de consistent si variat (cu produse de peste, branzeturi, slaninuta, muschi, masline, salam, zacusca, unt, dulceata, legume etc). Masa de pranz si cina au fost pregatite din tot felul de peste (crap, caras, salau, stiuca, biban, somn, scrumbie etc) gatit sub diferite forme: de la prajit, plachie, saramura, bors, storceag etc sau cine nu a vrut peste, a avut si alternative (pui, ceafa, piure, legume etc). "

Pozele cu mancare arata super!

Nu am mancat niciodata storceag, e un fel de ciorba?

Felicitari pentru vacanta reusita!

[29.08.21 18:34:04]

@elenaadina: Sarut-mana, la Sulina la o terasa am gasit storceag=supa de peste (in meniu!), aici storceagul a fost ca o ciorba de burta, ca o ciorba radauteana, adica alba, dar cu peste! Deci nici cu burta, nici pui, mici cu ciuperci! Ci cu peste! Dar un gust deosebit! Si a fost mult mai OK decat ce am mancat cu o zi in urma in Sulina!

nicole33
    [29.08.21 23:25:39]

@Manoila:

Mulțumesc pentru lămuriri și pentru fotografiile postate.

Delta este mereu frumoasă.

De obicei urmăresc prețul camerei cu tipul de masă specificat.

Sunt importante și celelalte costuri adiacente aferente vacanței, gen transport, excursii, restul de mese, dar măcar știi de la ce pleci. Evident, doar costurile unei singure familii în configurația precizată.

elenaadina, Manoila
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Harttas [Vulturu]: