ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2021
RĂU

Foarte nemulțumit

încărcat de pe telefon!

Eforie Sud — șobolani, gunoaie și alge

După ce ultimele vacanțe la mare le-am petrecut pe litoralul bulgăresc, am ales anul acesta Romania, pentru că tabăra copilului s-a suprapus peste concediul nostru și nu ne-au rămas suficiente zile la mare ca să merite sa plecam din tara.

Am petrecut așadar 4 nopți în Eforie Sud.

Am fost cazați la Pensiunea Crown, o pensiune curată și aproape de plajă (vezi impresii).

Eforie Sud însă este sub orice critică.

Pe plajă dinspre hotelul Splendid erau șobolani (am numărat vreo 4 și apoi am renunțat să mai număr), plimbandu-se printre gunoiele de pe plaja.

Noi am mers la plaja din zona cea mai apropiată de cazarea noastră (nu știu dacă plajele au vreun nume). Cum coboram scările, in stânga era o zona plina de pietre și de alge (și de meduze moarte) și în dreapta o zona mai acceptabilă, unde am și rămas. Și acolo erau meduze moarte dar alge nu erau și nisipul era mai fin.

Muzica de la terasă nu foarte zgomotoasa (dar extrem de proastă), personalul amabil, turiștii își îngropau țigările in nisip.

De mâncat nu ai unde sa mănânci în Eforie Sud. Am incercat o terasa cu autoservire de pe plaja (Tania) eu am luat o ciorba de pui pe care nu am putut sa o mănânc, mirosea bizar. Fata a luat ficăței cu piure care au fost acceptabili. Soțul a luat un cârnat execrabil și niște cartofi pai congelați și fazi

În alta zi am incercat La Petre, pescărie. Frumos amenajat și personalul de treabă, pizza a fost in regula și desertul delicios, dar hamsiile nu aveau nici un gust, au trebuit îngropate în usturoi (soțul e foarte pretențios la mâncare și a zis că începe cu hamsiile, daca nici alea nu sunt gătite bine nu are sens sa continuam cu alta mâncare de pește).

Apoi am incercat cocktail pentru că am citit pe site o recenzie buna. Mâncarea nu are niciun gust. Am comandat jumătate de pui cu usturoi, cred că puiul de la Cora din Sun Plaza, de la secțiunea de mancare gătită e mai savuros decât puiul de la Coktail. Nu lipseau nici resturile de fulgi prost jumulite și pârlite. Fata pulpe dezosate și orez, la fel, fara gust. Am mai luat o supă de pui și mămăligă cu brânză și smântână dar nici acestea nu ne-au impresionat.

Până la urmă ne-am pregătit singuri mâncare la pensiune majoritatea meselor.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Gunoaie peste tot, repet, șobolani, alge albite și urat mirositoare, vizavi de parc soțul neatent s-a împiedicat in niste fiare ieșite din asfalt și s-a tăiat destul de serios la deget.

Câini și pisici vagabonde. Pe plajă un câine i-a furat unei femei un papuc, câțiva oameni au pornit în urmărirea câinelui și peste vreun sfert de oră l-au recuperat.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Magazinele sunt aceleași de acum câțiva ani când am fost ultima oară, aceleași jucării de proastă calitate, anticariatele de acum 4-5 ani nu mai erau, suveniruri urâte.

Am uitat să menționez că peste tot zburdau skyjets, lăsând în urmă un miros pregnant de motorină, destul de deranjant dacă te duci la mare pentru natură și aer curat.

Trimis de Mihs in 28.08.21 08:17:23
Validat / Publicat: 28.08.21 08:50:55

VIZUALIZĂRI: 722 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihs); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterPHONE
[28.08.21 08:52:36]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

rowger
[28.08.21 21:22:46]

Daca toate măncărurile nu aveau niciun gust vă sugerez să vă faceți test Covid

Glumesc, se știe că la noi multe restaurante sunt sub orice critică.

Carmen IonPHONE
[28.08.21 21:26:01]

@Mihs: Deci e mai rău decât acum doi ani, când am mers la Eforie Sud pentru nămolul de la Techirghiol, dar și pentru marea noastră cea neagră. Am fost cazați la hotel Splendid - acceptabil mai ales datorită poziției pe faleză. In dreptul său se făcuseră diguri atât dese, încât între ele marea baltea și mirosea urât. Plus pietrele de la intrarea in apă.

Teatrul de vară in paragină, parcul său neîngrijit, tonete cu marfă chinezească de proastă calitate. Și noi am avut probleme cu mâncarea: a fost practic imposibil să găsim o terasă mai de Doamne ajută, așa că in afară de micul dejun, am ajuns să luăm și prânzul cu meniu fix la hotel. Iar pentru cină, bere, apă, fructe etc., am fost nevoiți să mergem in Eforie Nord la hypermarket, căci in Eforie Sud nu ai unde să faci cumpărături. Făceam cu mașina minim o jumătate de oră dus și tot atâta la întors din cauza traficului.

Totuși măcar n-am văzut șobolani...

Carmen Ion, rowger
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Eforie Sud: