ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2021
AUG-2021
Cuplu
EXCELENT

In plimbare la Rixos Makadi Bay - înainte de deschidere

Multi dintre noi am citit încă de la finele anului 2019 ca lanțul hotelier Rixos va deschide doua hoteluri noi in Hurghada (Rixos Premium Magawish - care s-a și deschis și Rixos Makadi Bay, care desi trebuia să se deschidă inca din 2020, nu s-a deschis inca).

Din aceleași surse toți știam că noul Rixos din Makadi Bay avea să fie Tia Heights Makadi renovat de către grupul Rixos.

Se pare că treburile nu stau chiar așa și că Tia Heights va rămâne sub același nume, iar Rixos va fi alt hotel.

Astfel, aflandu-ne într-un sejur la Jaz Makadina (vezi impresii), hotel pe care l-am ales și pentru faptul că se află chiar langa Tia Heights și eram foarte curioasă ce se întâmplă la fata locului, in mai multe zile, ne-am plimbat și am cercetat zona cu pricina.

La Tia Heights nu e nici un semn că s-ar schimba ceva, insa, intre Tia Heights și Sunrise Royal Makadi se afla un spatiu destul de mare cu construcții noi, piscine, sali de sport, restaurante etc.

De pe plaja am traversat o alee ce ducea spre interiorul resortului și ne-am trezit fata in fata cu un paznic, pe care l-am întrebat ce hotel este și acesta ne-a zis că este Rixos Makadi Bay.

Ne-a spus ca in proportie de 90% resortul este gata si se va deschide in 2-3 luni.

Ce-am putut noi observa, cum vii din spre plaja, a fost un amfiteatru uriaș, o sala de fitness, un restaurant și bar cu fântâni arteziene, după care urmează în plan central o piscină înconjurată de jur împrejur de grupuri de vile, unele cu propria piscină, iar în plan îndepărtat se vedea clădirea principala, impartita in 4 corpuri, undeva la 3-4 etaje înălțime.

Cu siguranță că între clădirea principală și bungalow-uri se mai afla o piscină, dar nu se vedea de unde eram noi.

Tot ce am văzut era la "rosu" și nici urma de muncitori care sa lucreze…

Deci e greu de estimat că va fi gata în 2-3 luni.

Cred că atunci când se va deschide va fi un resort grandios, complex, cu servicii care sa satisfacă și pe cei mai pretențioși. Umbrelele de pe plaja sunt pline, ofera umbra si sunt amplasate la distante suficient de mari pentru a avea intimitate.

Sezlongurile asezate gramezi unele peste altele, sunt mari.

Iubitorilor de snorkeling le voi da o veste trista: marea din dreptul resortului este plina de vegetație cu doar câțiva pești rătăciți și nici un coral.

Așa că iubitorii acestui sport vor trebui să meargă ori la Tia Heights ori la Sunrise Royal Makadi.

Rixos Makadi este despărțit de Sunrise de un dig la care ancorează tot felul de ambarcațiuni, iar în prezent, marea din dreptul hotelului Sunrise pare poluată din cauza multelor ambarcațiuni de agrement și sporturi nautice care fac și foarte mult zgomot.

Ce s-a publicat despre Rixos Makadi Bay:

„CAZARE:

Hotelul dispunde de 815 camere (255 cu vedere la gradina, 226 cu vedere la piscina si 334 cu vedere laterala la mare).

Tipuri de camere:

Superior garden view - camere cu vedere la gradina, suprafete intre 37-41 mp si care dispun de un pat matrimonial sau doua paturi single, minibar, TV LCD (programe internationale), telefon direct, seif, aer conditionat, Wi-Fi, facilitati pentru prepararea ceaiului si a cafelei, baie (cu dus, uscator pentru par, halate pentru baie si papuci), canapea, balcon / terasa.

Superior sea view - camere cu vedere laterala la mare, suprafete intre 37-41 mp si care dispun de un pat matrimonial sau doua paturi single, minibar, TV LCD (programe internationale), telefon direct, seif, aer conditionat, Wi-Fi, facilitati pentru prepararea ceaiului si a cafelei, baie (cu dus, uscator pentru par, halate pentru baie si papuci), canapea, balcon / terasa.

Swim up - camere cu vedere la piscina, suprafete intre 37-41 mp si care dispun de un pat matrimonial sau doua paturi single, minibar, TV LCD (programe internationale), telefon direct, seif, aer conditionat, Wi-Fi, facilitati pentru prepararea ceaiului si a cafelei, baie (cu dus, uscator pentru par, halate pentru baie si papuci), canapea, balcon / terasa.

Junior suite - camere cu vedere la piscina sau cu vedere laterala la mare, suprafata de 83 mp si care dispun de o zona de living spatioasa cu masa, un pat matrimonial sau doua paturi single, minibar, TV LCD (programe internationale), telefon direct, seif, aer conditionat, Wi-Fi, facilitati pentru prepararea ceaiului si a cafelei, garderoba, baie (cu dus, uscator pentru par, halate pentru baie si papuci), canapea, balcon / terasa.

Swim up suite - camere cu vedere la piscina, suprafata de 85 mp si care dispun de o zona de living spatioasa cu masa, un pat matrimonial sau doua paturi single, minibar, TV LCD (programe internationale), telefon direct, seif, aer conditionat, Wi-Fi, facilitati pentru prepararea ceaiului si a cafelei, expresor pentru cafea, baie (cu dus, uscator pentru par, halate pentru baie si papuci), canapea, terasa. Sunt situate la parter si au acces direct la piscina comuna, ce deserveste doar turistii cazati in acest tip de camera.

SERVICII

Hotelul dispune de servicii de masa tip ultra all inclusive.

Restaurante si locatii unde se poate servi masa:

- "Main Restaurant" - restaurant principal, masa tip bufet, se poate servi micul dejun, "late breakfast", pranz, cina si "late dinner"

- "Lalezat Restaurant" - restaurant "a la carte", specific turcesc, apartine conceptului ultra all inclusive (este gratuit)

- "Epicure Restaurant" - restaurant "a la carte", specific frantuzesc, apartine conceptului ultra all inclusive (este gratuit)

- "Far East Restaurant" - restaurant "a la carte", specific oriental, apartine conceptului ultra all inclusive (este gratuit)

- "Indian Restaurant" - restaurant "a la carte", specific indian, apartine conceptului ultra all inclusive (este gratuit)

- "Churrascaria Restaurant" - restaurant "a la carte", specific brazilian, apartine conceptului ultra all inclusive (este gratuit)

- "Mediterranean Restaurant" - restaurant "a la carte", specific mediterranean, apartine conceptului ultra all inclusive (este gratuit)

- "People' s" - restaurant a la carte, specific international, apartine conceptului ultra all inclusive (este gratuit), situat in zona plajei

- "Foud Court" - restaurant cu gastari si fast food, apartine conceptului ultra all inclusive (este gratuit), situat in zona plajei

- "Rixy Cafe & Foud Court" - restaurant pentru copii, cu gustari / fast food, apartine conceptului ultra all inclusive (este gratuit), situat in zona clubului pentru copii

Baruri:

- "Lobby Bar"

- "Lobby Lounge & Patisserie"

- "English Pub"

- "Family Pool Bar"- situat in zona pliscinei pentru familii

- "Sport Bar"

- "Shisha Corner" - situat in zona plajei

FACILITATI

- "Rixos Conference" - centru conferinte ("Makadi Ballroom", "VIP Hall", 6 sali de intalnire / business)

- centru SPA (sauna, baie turceasca, jacuzzi, sala pentru relaxare, "Vitamin Bar & Fresh Juices", coafor, masaj, tratament corporale, centru infrumusetare)

- centru fitness (interior si in aer liber)

- kids club "Rixy"

- Wi-Fi gratuit

- prioritate la reservarea mesei in restaurantul principal, a persoanelor cu dizabilitati

- facilitati pentru prepararea ceaiului si a cafelei in toate camerele

- sport lounge (vestiare, dusuri, camera masaj, sauna, baie turceasca, baie aburi)

- zona de shopping (magazine de bijuterii, ceasuri, parfumuri, suveniruri, farmacie, jucarii, supermarket, florarie)

PLAJA SI PISCINE

- plaja privata

- "Beach Cabanas" - cabane private la plaja, cu majordom la dispozitie si avand ca dotari mini frigider si TV

- piscina tip laguna, incalzita partial

- "Pool cabanas" - cabane private in jurul piscinei tip laguna, cu mini frigider si TV

- piscina tip laguna pentru copii dotata cu parasolar

- piscina pentru familii (3 tobogane cu apa si unul pentru copii)

SPORTURI SI ACTIVITATI

- biliard

- aerobic

- darts

- boccia

- kids club

- volei pe plaja

- tenis de masa

- 11 terenuri pentru tenis de camp (1 teren master/hard, 6 terenuri/zgura, 5 terenuri/hard)

- fotbal (2 terenuri profesionale si 2 terenuri pentru antrenamente)

- 2 terenuri cu utiliazare multipla (baschet, volei)

- jocuri si gimnastica in apa

- spectacole nocturne cu / si muzica live

- night club

- activitati desfasurate in cadrul clubului pentru copii "Rixy: cinema, disco, diferite ateliere, teren de forbal si de baschet, piscina si tobogane cu apa, jocuri in spatiu inchis pe suprafete antibacteriene.”

Vom vedea la deschidere dacă prețurile vor fi pe măsura serviciilor anunțate și așteptate.

Hai Rixos Makadi Bay, sa te vedem!!

Trimis de elenaadina in 26.08.21 15:29:13
Validat / Publicat: 26.08.21 21:46:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT.

VIZUALIZĂRI: 1601 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P26 sala descoperita pentru spectacole

nicole33
[27.08.21 06:42:38]

@elenaadina:

Recunosc că şi eu m-am numărat printre cei care au crezut că Rixos Makadi va fi fostul Tia Heights renovat din temelii şi ridicat la standardele lanţului Rixos, aşa cum s-a întâmplat şi cu Rixos Magawish.

Primele semne de întrebare au apărut atunci când am văzut că Tia Heights s-a vândut bine mersi anul acesta fără vreo schimbare faţă de anii precedenţi.

Asta este cea mai utilă informaţie pentru iubitorii de snorkeling care ar alege noul Rixos tocmai în acest scop. Păcat.

Totodată, îmi confirmă faptul că nu m-am înşelat atunci când am apreciat, doar privind cu atenţie harta , că la Tia Heights poţi face snorkeling ok. Dar restul aspectelor de la Tia nu prea îl recomandă .

elenaadinaPHONEAUTOR REVIEW
[27.08.21 08:42:28]

@nicole33: Mulțumesc mult pentru vizita!

Când am făcut snorkeling în dreptul resortului R. M. B. la tine m-am gândit... ????

De fapt ma gândesc la tine ori de câte ori merg la vreun resort în Egipt, mai ales dacă are fauna marina„Oare Nicole ar veni aici? "

De aici și ideea de a scrie... pentru toți iubitorii de snorkeling... ????

Când pleci în concediu în Turcia?

elenaadina
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Makadi Bay: