ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2021
Cuplu
EXCELENT

la PMM* = 107 USD

Jaz Makadina – o fuga neasteptata in Egipt

Dupa ce ne-am intors din Turcia, am facut o pauza de aproximativ o luna si, pe la jumatatea lunii august, mi s-a facut un dor de duca… dar unde sa ma duc?? ...

Imi doream sa ajung in Busteni, dar era si foarte cald si aglomerat, iar la hotelul unde doream sa ma cazez nu mai erau locuri…

Pe de alta parte, ma cuprinse un dor de Egipt, mai mult de snorkeling… asa ca oftand m-am uitat intr-o doara, sa vad ce preturi mai erau pe last minute in Hurghada.

Ei… uite un pret bun pentru Jaz MAKADINA, plecare din 15 august, mai erau 5 zile.

„Hai sa plecam!” , i-am spus sotului, care spre surprinderea mea, a zis„Hai!” .

Am plecat din Suceava la ora 15.35 si am ajuns la hotel, in statiunea Makadi Bay in jurul orei 21.00

Distanta de la aeroport pana la hotel este de aproximativ 35 km, iar transferul a durat cam 45 de minute.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Resortul Jaz Makadina face parte din complexul Madinat Makadi alaturi de mai multe hoteluri: Tui Makadi Blue, Iberotel Makadi Beach, in prima linie, si Jaz Makadi Star, Jaz Makadi Oasis, Jaz Makadi Sararya si Steigenberger Makadi pe linia a doua, toate ocupand aceeasi plaja, dar delimitate intre ele.

Hotelul s-a deschis in anul 1999, a fost renovat in anul 2014 si se intinde pe o suprafata de 40.000 mp.

Are in total un numar de 270 de camere tip superior, superior family, deluxe family si junior suite cu vedere la gradina, piscine si mare.

Dupa ce ni s-a facut transferul de la aeroport la hotel, la receptie am cerut o camera intr-o zona linistita, fara zgomot noaptea, astfel ca am primit o camera la et. 1, cu o vedere foarte frumoasa la gradina.

Camera avea 38 mp, dar parea mai mica, fiind insa cu un tavan foarte inalt, tip bolta.

Avea paturi twin foarte mari, fiecare de circa 120-140 cm, cu un balcon mai mic decat camerele vecine, cu doua scaune si o masuta.

Din pacate nu avea suport pentru uscat rufele.

Paturile erau cu saltea cu spuma, foarte confortabile, lenjeria curata, pernele insa prea mari, asa ca am cerut sa ni le schimbe cu altele mai mici.

Mini-barul era contra cost, insa in fiecare zi primeam gratuit 3 sticle cu apa de ½ l.

Seiful in camera era gratuit.

Camera beneficia de aer conditionat individual, dar noi nu l-am folosit decat putin in timpul zilei, seara dormeam cu usa de la balcon deschisa.

De la camera ajungeam repede la plaja in circa 7 minute, dupa ce strabateam cateva alei incadrate de o gradina frumoasa plina de vegetatie exotica si pe langa o piscina, destul de mica, comparativ cu alte resorturi.

Seara, datorita orientarii camerii, aveam liniste, asa ca am dormit foarte bine.

despre SERVICII

Am fost foarte multumiti de servicii, personalul era prietenos si atent.

Curatenie ireprosabila si in camera dar si pe toata suprafata resortului.

Wi-Fi era gratuit pe toata suprafata resortului.

Ce a fost deosebit fata de alte resorturi: aproape in fiecare zi pe plaja, venea managerul si o doamna de la relatiile cu publicul, insotita de un bucatar pentru a culege impresii si sugestii de la oaspeti.

Restaurante si mancare

Hotelul are 2 restaurante:

- "Al Masry Restaurant" - restaurant principal care oferă preparate locale si internaţionale pentru mic dejun – 07.00 – 10.00, prânz – 12.30- 14.30 şi cină. – 19.00 – 21.30.

- "Al Sakkala Restaurant"- aproape de plaja; mic dejun tarziu 10.30-11.30, snacks 12.00-17.30 si ora de ceai 16.00-17.00.

- "Aqua Restaurant" – restaurant a la carte, mediteranean, cu acces gratuit, la pranz, seara era contra cost, situat fata in fata cu plaja, aici serveam si noi pranzul, mancare foarte buna.

Baruri; "Sultan Bar", "Shisha", "Lobby Bar"„Al Obba Pool Bar” – unde se serveau baututri alcoolice si non alcoolice – 09.00 – 00.00, si inghetata la “Al Obba Pool Bar “12.00- 18.00.

Mancarea a fost diversificata, gustoasa si suficienta, dupa cum se va vedea si din poze. Mi-au placut indeosebi sushi, supele crema, vita stroganoff, pastele asiatice, prajiturile si torturile.

Mai erau tocanite de legume foarte gustoase, diferite feluri de carne, peste, salate, humus, falafel, cartofi de toate felurile, orez, branzeturi de mai multe feluri, etc.

La "Aqua Restaurant", unde serveam pranzul, mi-a placut in mod deosebit pizza cu prosciutto si rucola, fish and chips, pastele si Arugula Salad, cu rucola, branza cu mucegai, mere, alune si rosii cheri.

Bauturi:

Resortul serveste bauturi alcoolice si non alcoolice, locale, gratuit si extra cost cele de import.

La plaja era un baiat foarte vesel si prietenos, care toata ziua servea celor care doreau, bauturi de tot felul in pahare, gratuit, binenteles, ca din buna vointa i-am dat 5 euro, sa se bucure si el, nu numai noi…,

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

In timpul zilei se organizau programe de aqua-aerobic,

water polo, yoga, volei pe plaja etc.

Seara era program pentru copii, pe o scena mica, improvizata intre restaurant, baruri si piscine, dupa care erau tot felul de swou-ri.

Noi nu am fost, am preferat sa ne plimbam.

Mai era muzică live seara, dar si in timpul zilei, am auzit intr­-o zi de pe plaja.

Ce este minunat e faptul ca te poti plimba seara, dar si ziua, prin Madinat Makadi sau pe promenada ce desparte mai multe hoteluri de mare.

MARE SI PISCINE:

Resortul dispune de 2 piscine exterioare, una cu incalzire pe timp de iarna.

Plaja este cu nisip, cu intrare lina in mare, care se adanceste dupa 2,3 m si deja poti inota. Am observat ca doar la Jaz Makadina era asa, la celelalte hoteluri, trebuia sa mergi mai mult prin apa pana se adancea.

In apropierea plajei in mare se afla o suprafata cu vegetatie, dupa care la circa 100,150 m de plaja sunt cateva insulite cu corali, si multi pesti, de toate culorile, ceea ce m-a bucurat foarte mult si am facut snorkeling aproape toate zilele.

Ce am remarcat fata de alte sejururi, unde am facut snorkeling, a fost o pisica de mare uriasa, un pui de torpila marmorata si un calamar.

Marea ca de obicei de o culoare minunata si foarte calda, aproape 31 de grade.

Temperatura aerului a variat pe timp de zi intre 35 si 38 de grade, iar noaptea intre 26-29 de grade, dar datorita vantului care bate, nu se simtea o caldura excesiva.

Fata de Turcia, aerul uscat si mult mai curat, a fost ca o mana cereasca…

Exista un ponton comun cu Tia Heiths Makady, de pe care se pot face scufundari si snorkeling.

Atat la plaja cat si la piscine, umbrelele, sezlongurile, saltelele si prosoapele de plaja sunt gratuite.

Mi-a mai placut faptul ca prosoapele de plaja ni le schimba si ni le lasa in camera in fiecare zi, baiatul responsabil cu curatenia.

Fata de celelalte resorturi, umbrelele de la Jaz Makadina sunt imbracate in stuf, oferind un grad mai mare de umbra, iar sezlongurile au si saltele.

Sezlongurile sunt dintr-un material usor, ceea ce face sa le poti manevra cu mai multa usurinta.

Tot pe plaja de la acest resort se afla si un centru mare de diving, care ofera articole diversificate pentru acest sport, iar la ponton vin multe vase pe care se imbarca multi, foarte multi doritori de scufundari si snorkeling, in special nemti, am vazut venind de la hoteluri tocmai din celalat capat al complexului Madinat Makadi.

Singurul minus care l-as gasi la aest resost ar fi mobilierul invechit, in special la restaurant, unde eu, cu afectiuni la coloana, am avut de suferit.

In rest, a fost o vacanta frumoasa, binevenita, cu vreme minunata, in care am profitat din plin de soare, de mare si in special de snorkeling!

Trimis de elenaadina in 26.08.21 09:40:04
Validat / Publicat: 26.08.21 10:31:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT.

VIZUALIZĂRI: 4434 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 facand snorkeling la Jaz Makadina
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 107.10 USD pe cameră

[26.08.21 10:30:42]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Jaz Makadina Resort, MAKADI BAY" (nou-creată pe sait)

elenaadinaAUTOR REVIEW
    [26.08.21 10:47:47]

@webmasterX: Mutumesc. Da.

webmasterPHONE
    [26.08.21 10:48:53]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Aurici
    [26.08.21 10:55:17]

Excelente vacanțele astea spontane... parcă au alt farmec.

Mi-a plăcut tot ce am văzut.

elenaadinaAUTOR REVIEW
    [26.08.21 10:56:46]

@Aurici: Multumesc frumos! Vacante minunate in continuare!

maryka
    [26.08.21 12:36:24]

Mi-a plăcut tot ce-am văzut, iar prețul mi se pare foarte bun pentru luna august. Sinceră să fiu, parcă aș vrea și eu!!! Articolul foarte bun și cu informații utile. Felicitări!

elenaadinaPHONEAUTOR REVIEW
    [26.08.21 12:55:18]

@maryka: Mulțumesc!

Nici nu mai știi cum sa procedezi cu preturile... când sa cumperi... uneori am prins preturi bune la early, altele cum a fost și acum, last minute... cred ca am prins ultimele 2 locuri din avion, după ce am făcut rezervarea apărea 0 locuri, multa lume e orientata spre Egipt, de pe Suceava nu mai sunt locuri în avion pina pe 12 septembrie... oricum, după mine as merge in fiecare luna în Egipt...

Mulțumesc pentru vizita! ????

valentinag
    [08.09.21 13:04:30]

Minunat, am trecut pe lista mea hotelul asta.

Aurici, elenaadina, maryka, valentinag

• pagină generată în 0.067620992660522 sec