ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2021
ÎNSCRIS: 17.07.14
AUG-2021
Cuplu
EXCELENT

Mănăstirea Râmeț — „Grădina raiului din Apuseni”

Fiind cazați în Sibiu la Dumbrava Sibiului, am ales să facem o mică ieșire spre Mănăstirea Râmeț, un loc nou pentru noi.

LOCAȚIE

Sfântul lăcaș se află la 35 km de orașul Alba Iulia, pe Valea Geoagiului pe un loc numit Valea Mănăstirii, chiar la intrarea spre Cheile Râmețului.

Odată ajunși în orașul Teiuș, intrăm cu mașina pe DJ750C. Trecem satul Stremț dar și de Geoagiu de Sus și după aproximativ jumătatea de ceas și 19 km, ajungem la Mănăstire.

Drumul este foarte liniștit și rustic, specific zonei. Ce NU mi-a plăcut este lipsa de implicare a autorităților locale. Mai exact, aproape TOȚI cei 18-20 de km de drum, aveau pe margine pământ și vegetație crescută, motiv pentru care nu puteai să îți păstrezi banda și mergeai puțin și pe contrasens. Mai greu când venea cineva din sensul opus. Trebuia încetinit și mers cu grijă. La un moment dat a trecut un autocar și a trebuit să opresc ca să îi pot face loc. Dacă vegetația era tunsă iar pământul era luat, problema nu ar mai fi existat.

Rămeț ar proveni de la Eremit care însaemnă pustnic, lucru care duce la ideea că locul a fost înființat de călugări retrași.

ISTORIC

Mănăstirea este un Monument Istoric din secolul 14. Este o mănăstire de călugărițe, având hramul Sfinților Apostoli Petru și Pavel, fiind sfințită în secolul XIV.

Ansamblul monahal este format din două biserici. Prima este numită și Catedrala Munților Apuseni, cu hramul Sf. Apostoli Petru și Pavel ridicată între anii 1982-1992, iar cea dea a doua este Biserica Izvorul Tămăduirii. Din ce am mai citit despre acest lăcaș, am aflat că este cea mai veche biserică din Transilvania.

Unele înscrieri spun că acest loc datează încă din secolul 13, undeva de prin anul 1376. Odinioară Mănăstirea s-a aflat sub protecția lui Mihai Viteazu dar și a lui Matei Corvin. Cel dintâi a refăcut-o, rămânând una dintre puținele mănăstiri ortodoxe ale secolului 18.

În anul 1988, lăcașul este ridicat cu 2 metri pentru a fi salvată de la distrugere. Lângă intrarea în vechea biserică stă scris:

Cu vrerea TATĂLUI, cu bunăvoința FIULUI

și cu lucrarea SFÂNTULUI DUH.

Acest sfânt lăcaș construit în secolul al 18-lea, a

fost ridicat cu 2,08 m înâlțime la data de 8 aug. 1988,

în timpul păstoririi Episcopului de ALBA

EMILIAN BIRDAȘ și a MAICII STAREȚE

IERUSALIMA GHIBU, cu întreg soborul de maici și

surori, după proiectul întocmit de Dl. Dr. inginer

EUGENIU IORDĂCHESCU.

Execuția a fost efectuată de I. J. C. M. ALBA IULIAN.

SLAVĂ LUI DUMNEZEU PENTRU TOATE

8. aug. 1988

Inginerul Eugeniu Iordăchescu, care a decedat din păcate în anul 2019, la onorabila vârstă de 90 de ani, a declarat despre salvarea din 1988, pentru Ziarul Unirea următoarele:

„Episcopul Emilian a văzut Mănăstirea Schitul Maicilor, din Bucureşti, prima lucrare de translare a unei clădiri; construcţia cântărea 750 de tone şi pentru a fi adusă în locul stabilit a fost nevoie de 5 mişcări pe o suprafaţă de 245 de metri şi o ridicare de la pământ de 1,6 metri. Episcopul Emilian a observat lucrarea, m-a contactat şi i-am promis că îi voi face o vizită. Am venit pe drumul neasfaltat spre Mănăstirea Râmeţ, după ce Episcopul Emilian mi-a spus ideea lui de a-l ajuta cu vechea biserică de la Râmeţ. Aici, râul Geoagiu a adus aluviuni, era apă în biserică şi orice încercare de a scăpa de infiltraţii a fost sortită eşecului. Au venit aici, rând pe rând, echipe de specialişti, dar nu au găsit soluţii. Am început să studiez proiectul şi pot să spun că Dumnezeu m-a îndrăgostit de această idee, iar la data de 8 august 1988 am demarat lucrarea. Maicile de aici mă rugau să le ajut pentru că nu aveau un loc unde să se roage. În biserică, apa trecea uneori deasupra genunchilor şi mi-am concentrat eforturile spre a le ajuta”

Peisajul din jurul acestui loc, pare desprins din basme. Munții parcă acaparează întreg peisajul dar cu toate acestea rămân bine definiți. Rar mai vezi asemenea culori, mixturi. Zona este foarte liniștită. Doar turiștii reușesc să mai anime puțin locul prin prezența lor semnificativă. În rest am văzut foarte puține maici.

CONCLUZII

Locul este unic, deosebit și merită vizitat din plin! Aici te vei încărca cu multă energie pozitivă. Chiar dacă nu ești cel mai credincios, locul este pitoresc prin prezența și locația sa. Iar intrarea este... gratuită. Obligatoriu cu o ținută decentă.

Dacă tot nu v-am convins, vă mai spun că în biserica nouă veți găsi Papucul Sfântului Efrem Cel Nou din Grecia dar și moaștele a peste 20-30 de sfinți.

Trimis de ⭐ValentinB_88⭐ in 24.08.21 18:01:14
Validat / Publicat: 24.08.21 18:59:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în RÂMEȚ & CHEILE RÂMEȚULUI

VIZUALIZĂRI: 1252 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 Mânăstirea Râmeț

webmasterPHONE
[24.08.21 23:02:46]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

elenaadinaPHONE
[25.08.21 15:25:01]

Foarte interesant, merita vizitat!

elenaadina
Alte impresii din această RUBRICĂMânăstirea Râmeț: