ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2010
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 25.04.10
MAR-2010

Atena - istorie si pasiune, antic si modern

Am hotarit impreuna cu sotia si niste prieteni de familie sa petrecem un weekend doar pentru noi, pentru a uita de stresul de la serviciu si de grija copiilor, asa ca am ales ca destinatie Atena. am luat bilete la avion, (olimpic airlines) pentru a ajunge devreme si a cistiga ceva timp. rezervare am facut la amazon hotels. (cam scump dar l-am ales pentru ca a fost in zona in care sunt majoritatea obiectivelor de vizitat). drumul de la aeroport la hotel l-am facut cu metroul. hotelul nu prea stralucit dar nu venisem pentru a sta in camera asa ca am iesit la plimbare. si ce vroiam sa vizitam ca orice turist care vine prima data aici, acropolele. am luat-o usor pe picioare si cind am ajuns acolo surpriza: era inchis. grecii au un program de gravide. adica pina la ora 15. oo.

Prietenii nostrii au hotarit sa plece a 2 zi intr-o croaziera pe 3 insule cu vaporul, noi mai zgirciti (costa 200 euro) am ramas sa facem turul atenei cu un microbus. zis si facut dimineata am plecat cu microbusul din sintagma square (era chiar linga hotel) si am ajuns la acropole dupa ce in prealabil am trecut prin jumatate de oras. pentru 12 euro biletul poti vizita 7 obiective turistice.

Privelistea de pe acropole e superba. cit vezi cu ochii cladiri vechi si noi intinse de toate dealurile din apropiere si portul cu marea care arata super. apoi am hotarit sa mergem pe picioare sa vedem celelalte obiective. am vazut stadionul unde au avut loc primele jocuri olimpice, hadrian gate, piata sintagma unde am stat sa vedem cum se schimba garda si am ajuns seara obositi dar incintati.

Ziua urmatoare am mers in port sa mincam peste proaspat la tavernele de pe malul marii. buna mincarea dar 4 persoane am luat 3 pesti o apa plata si o bere 105 euro... scump pentru bugetele noastre. in rest ce pot sa spun frumos dar putin timp sa vizitezi cam tot ce e de vizitat.

Nu ma pricep prea mult sa povestesc asa ca o postez poze care va vor lamuri ele. pentru alte amanunte din mica mea calatorie va pot sta la dispozitie cu infornatii.

Trimis de adi n in 07.07.10 10:48:18

VIZUALIZĂRI: 2123 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adi n); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 piata monastiraki

adi nAUTOR REVIEW
[07.07.10 11:59:56]

atena este un oras al contrastelor. intr-o parte ai strazi inguste pavate cu piatra cubica iar in alta bulevarde largi si moderne. intr-o parte ai cladiri vechi, antice iar in alta cladiri cu multe etaje si arhitectura moderna. ce m-a impresionat cel mai mult a fost numarul mare de vestigii istorice. erau la tot pasul. in statia de metrou, sub muzeul national, cred ca daca cineva se apuca sa-si darime casa si sa caute mai adinc gaseste niscaiva piese antice. numarul mare de scutere (la semafor erau im medie de 30-40) te fac sa te intrebi daca la noi n-ar fi o solutie pt traficul infernal din marile orase.

[07.07.10 12:17:40]

mutat la "EXCURSIE ATENA", sectiune in care tinem review-urile de calatorie referitoare la batrana urbe. sters noua sectiune.

adi n
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Atena: