ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2021
RĂU

Sub orice critică
Către satisfăcător

încărcat de pe telefon!

Ne primitor de la inceput

Primire cu înjurături, dezorganizare, am primit la camera 1 trolee din 2, am plătit pt deblocare seif, care sa descărcat între timp și eu a trebuit sa dau 10 €.

Referitor la mâncare o mizerie de salate sau piept de pui cu legume in fiecare zi. Primeai bere la viteza 1/2 bere 1/2 spuma, depinde cine te servea.

Am avut pachet ultra all și am constatat ca primim maxim pensiune completa nici un fel de alcool de import.

Per total o mare teapa ????????????????????????

Nu recomand ni sa vizitați acest hotel!!!

despre SERVICII

Personal aruncat care nu erau atenți la nici un detaliu

despre CAMERE & COND. CAZARE

A fost destul de curat cu 2€ pe zi

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Nu aveai ce sa îți diversifici in farfurie

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Acceptabil

Trimis de Adi006 in 22.08.21 15:51:01
Validat / Publicat: 22.08.21 16:27:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 1450 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adi006); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.08.21 16:02:32]

@ux122092: bun-venit pe AmFostAcolo.ro.

„Numele utilizator” alocat automat de către program (la primul review încărcat) - ux122092 - este, pare-se, confuzant, derutant pentru unii utilizatori. Când ai timp, îl poți schimba într-o formă mai „umană” (de ex „popescu2020”) - folosind butonul schimbă username de aici

[22.08.21 16:09:26]

@Adi006: Mulțumiri pentru schimbarea username.

Pentru ce sunt făcute cele 2 poze, ce reprezintă ele? Nu se înțelege nimic, fără un text explicativ...

[22.08.21 17:20:48]

ti-a spus cineva ca vei primi alcool de import? asta ai sperat tu cand ai citit ca are concept UALL

avand in vedere pretul de sub 100 euro/noapte pt 2 adulti si 2 copii nu trebuia sa ai mari asteptari (sa nu spui ca a costat 1500 euro pt ca 1000 euro au fost alocati transportului si 500 cazarii_

[22.08.21 17:30:48]

Probabil Admin are să-mi șteargă contul, pe motiv de incompatibilitate cu noțiunea de turist, dar mărturisesc rușinat: nu am fost niciodată la AI.

Care e șmecheria cu alcoolul de import, că văd că unul din trei rw face vorbire despre asta?

[22.08.21 17:50:27]

foarte simplu: la ALL ai incluse bauturi, cat vrei si cat poti duce. multi au impresia ca daca se cheama UALL vor bea Jack sau Chivas sau stiu eu ce cu galeata, in schimb primesc whisky turcesc si sunt nemultumiti, uitand ca au platit 100 euro pe zi pt mancare, cazare, bautura si altele (gen sezlonguri, prosoape de plaja, etc). daca vor da minim 200-250 euro pe zi vor bea bauturi fine din marcile renumite. din pacate, mai ales cei care merg prima data la all au asteptari nerealiste neintelegand ca pretul face diferenta

ma indoiesc ca esti singurul de pe aici care nu a experimentat conceptul all, de fapt se pare ca multi dintre cei ce se duc la all au idee ce inseamna exact si stiu ce vor primi pt banii dati

neimportantPHONE
[22.08.21 17:52:59]

@gpopa: alcoolul de import e acela care a fentat Experimentul Nobil, adus pe șestache și distribuit numai celor cu "organolepticul" dezvoltat, mai cu dolari, mai cu "alice". Alcoolul indigen intră în topul "declasatelor" ce pot fi puse la dispoziție consumatorilor "cuminți".

[22.08.21 17:58:51]

@gpopa:

Niciodată nu este prea târziu să încerci. Poate îţi va plăcea, poate nu . În cazul meu, all inclusive-ul a produs dependenţă şi de atunci tot recidivez

Nu este nicio şmecherie. Totul este o chestiune de INFORMARE sau mai bine zis de lipsa unei informări corespunzătoare anterioară alegerii hotelului.

Fiecare hotel cu regim all inclusive are deplina libertate de a-şi numi propriul concept cum doreşte, aspect nerelevant şi care ţine mai mult de politica de marketing, dar care îi păcăleşte pe mulţi din cauza propriei superficialităţi, cel mai important fiind însă ce anume cuprinde acel concept, adică ce este inclus şi ce se plăteşte extra.

Eu sunt mai pretenţioasă şi îmi aleg hotelurile numai după o analiză foarte atentă a conceptului. Mai mult chiar, în caz de hoteluri aproximativ similare ca preţ şi nivel servicii, pot să aleg şi în funcţie de furnizorul băuturilor răcoritoare, având propriile preferinţe, dar ştiu că nu fac mulţi ca mine.

Aici cred că şi agenţiile poartă o parte din vină, pentru că nu-şi informează corect şi complet turiştii. Dacă le-ar pune la dispoziţie conceptul hotelului dorit înainte de a-i lua omului banii, atunci orice nemulţumire ulterioară nu ar mai fi luată în considerare, dar şi turiştii au propria vină că nu se informează dinainte pe ce dau banii şi apoi urmează dezamăgirile şi articolele negative pe AFA care curg gârlă .

S-a încetăţenit ideea că la ultra all inclusive este musai să primeşti gratis băuturi de import, ceea ce este adevărat în general, dar nicidecum obligatoriu şi asta nu înţeleg cei nemulţumiţi.

[22.08.21 18:00:01]

@nrs: Mă cam prisesem și eu de asta, așa incult cum mă aflu. ????

Întrebarea era: ce e așa mare șmecherie să bei Jack? Până la urmă, e una dintre cele mai comune băuturi din gama asta. Că mă gândesc că nimeni nu îți oferă single malt, chiar dacă dai 250 E pe noapte.

Așa, nu mai bine ai parte de o experiență inedită și bei ceva local, turcesc sau bulgăresc?

[22.08.21 18:07:06]

unele iti ofera single malt la 200-250

smecheria sa bei Jack eu cred ca vine din faptul ca acasa nu bei Jack si iti doresti ca intr-un concediu cu bani putini sa bei cateva galeti sa te poti lauda la intoarcere cat de smecher ai fost, ai platit 100 euro si ai baut whisky de 120 pe zi.

iti spun ce am auzit intr-o receptie: "ce fraieri sunt turcii astia eu beau bere de banii care i-am platit pentru sejur, cazarea e gratis! "

[22.08.21 18:11:17]

@webmasterX:

Bănuiesc că a vrut să ne convingă cum este pusă berea în pahare, jumate spumă, jumate bere şi în pahar este doar berea rămasă. Nu comentez mai mult cât timp nici eu nu ştiu să torn bere în pahar fără să spumeze, chiar dacă am altă meserie.

Poza este totuşi utilă, din ea sesizând faptul că la piscină/plajă băuturile sunt servite în pahare de carton de unică folosinţă, ceea ce mi se pare chiar foarte ok şi un plus pentru hotel.

[22.08.21 18:12:00]

@nicole33: Cred că sunt cam bătrân să mai schimb ceva. În cazul meu, este o opțiune asumată.

Spunea @Nasshu azi, într-un comentariu, că vacanță = sculat, mâncat, bronzat, mâncat, culcat și de la capăt. Uite, eu nu sunt de acord cu asta - deși respect opțiunea altuia și nu încerc să îi schimb punctul de vedere. La mine, vacanță = citit, mers, admirat ce au fost în stare să facă omul sau natura, încercare de a înțelege ce e în jur etc. Sper doar să mă țină sănătatea să pot continua în același fel.

Poate, dacă voi avea cândva nepoți, am să încerc să merg cu ei la AI. Altfel, slabe speranțe.

[22.08.21 18:30:28]

@gpopa:

Nu cred că are legătură cu vârsta, cred că eşti mai tânăr ca mine , ci mai degrabă cu destinaţia de vacanţă aleasă şi cu genul de turist/genul de vacanţă preferat.

Spunea @Nasshu azi, într-un comentariu, că vacanță = sculat, mâncat, bronzat, mâncat, somn și tot așa.

El s-a referit la o vacanţă la mare, în Grecia din care doar ce s-a întors, gândită ca o vacanţă exclusiv de relaxare. Dar Nasshu a fost în Grecia şi în alte vacanţe în care a vizitat destule. Dacă mergea la Paris, de exemplu, poţi să fii sigur că nu se ducea doar pentru mâncare şi somn. În plus, şi el mergea la all inclusive când avea copiii mai mici.

Poate, dacă voi avea cândva nepoți, am să încerc să merg cu ei la AI.

Este adevărat că sistemul AI îi avantajează clar pe cei cu copii, de obicei mofturoşi, dar nu doar pentru mâncarea variată şi aproape la orice oră, cât mai ales pentru facilităţile şi activităţile incluse, gen aquapark, locuri de joacă bine dotate, animatori care să-i ţină ocupaţi pe cei mici, minidisco etc.

La mine, vacanță = citit, mers, admirat ce a fost în stare să facă omul sau natura, încercare de a înțelege ce e în jur și tot așa.

Vacanţe plăcute petrecute aşa cum îţi doreşti!

adsoPHONE
[22.08.21 18:43:14]

@nicole33: Am pomenit numele colegului de site doar pentru că îmi era la îndemână, chiar azi citesem un ecou pe care l-a scris. E o opțiune cât se poate de ok, nu judec - așa cum îmi doresc să nu fiu judecat.

Ce voiam să spun este că, de 15 ani încoace, nu am mai acceptat ideea unui concediu de relaxare. Nu știu dacă e bine sau nu - dar m-a pălit lăcomia de a vedea tot. Oricât efort sau oboseală ar presupune asta.

Azi mi-au aparut pe FB amintiri de acum doi sau trei ani. Plecaseram pentru trei zile la Gura Humorului, doar să stăm - pensiune scumpă, nu avem mașină, deci să stăm.

Aiurea: am mers într-una. La picior, pe dealuri, către mănăstiri sau către nicăieri. Și, într-o zi, că mă plictiseam, am luat trenul către Suceava. Dar cam știam și Suceava, deci am luat un taxi până la Dragomirna, să mai vedem și ceva nou.

Soi rău, ce mai.

Vacanţe plăcute petrecute aşa cum îţi doreşti!

Mulțumesc, asemenea! Dvs. și tuturor colegilor!

Nasshu
[22.08.21 18:52:56]

@gpopa:

Imi pare rau dar nu am spus chiar asa. Am spus concediu (ma refeream la odihna) si nu am mentionat ' ' bronzat' ' - eu si soarele/bronzul suntem incompatibili, desi sunt nascut/crescut la Eforie Sud.

Eu imi petrec concediul cu familia: eu, nevasta si cei doi copii (adulti) - cit or mai merge cu mine. Bucata de timp pe care o alocam ' ' concediului' ' - cum ii zic eu - este doar pentru noi si pentru sculat, MD, balaceala, prinz, culcat/sculat, balaceala, cina, repetir.

Perioada cand noi mergem in concediu, la zacut, mai mereu corespunde cu calduri foarte mari, insuportabile, asa ca am renuntat la a mai admira minunatiile facute de unul si altul atunci cand afara sunt 40 grade.

Dar, ca sa impacam si capra si varza, ne rezervam citeva zile libere mai spre toamna cand e mai racoare, pentru admirat minunatii si altele. Anul asta dam o fuga la Szeged, acum doi ani am fost la Viena si Budapesta.

[22.08.21 20:10:40]

@Nasshu:

Ups!

Făceam doar o comparaţie între preferinţele de vacanţă ale unuia sau altuia, ce-şi doreşte fiecare pentru a se întoarce acasă mulţumit, chiar dacă nu neapărat şi odihnit .

[22.08.21 20:21:07]

@Adi006:

Cred că nu am înţeles prea bine. Cum adică "primire cu înjurături"? Cine te-a înjurat, din ce motiv şi în ce limbă?

Cu seiful cred că nu ai înţeles tu cum stă treaba. Utilizarea seifului este contra cost la acest hotel. Normal că ai fost taxat dacă ai dorit să-l foloseşti şi ai procedat foarte bine suma de 10 euro nefiind mare pentru a-ţi şti lucrurile în siguranţă.

Şi aici cred că s-a strecurat o confuzie. Hotelul nu cred că are ultra all inclusive, ci doar all inclusive, dar asta este mai puţin important. Oricum ar fi, pensiune completă înseamnă altceva, practic doar trei mese, FĂRĂ băuturi de orice fel şi fără a avea acces la multe alte facilităţi ale resortului.

Despre aquapark văd că nu ai amintit nimic deşi, din poze, pare drăguţel.

[22.08.21 20:22:08]

@nicole33:

Ups!

Exact!

Ai sughiţat şi nu ştiai de ce, însă ne-ai prins repede că am vorbit pe aici despre tine, dar nu de rău, parol! Promit că nu mai fac. Eu ştiu că nu te superi.

Exact!

Făceam doar o comparaţie între preferinţele de vacanţă ale unuia sau altuia, ce-şi doreşte fiecare pentru a se întoarce acasă mulţumit, chiar dacă nu neapărat şi odihnit.

Exact! Nu puteam să mă exprim mai bine, mulțumesc! Cu scuze pentru @Nasshu, că nu am citat foarte exact (vacanță egal tăiat concediu, fără bronzat, mea maxima culpa), dar tot ce voiam era să subliniez o idee, nu era nimic personal.

Adi006PHONEAUTOR REVIEW
[22.08.21 20:59:54]

Am fost înjurați in turca pentru ca nu știam sa completam formularul de intrare in hotel. pentru oferta pachet sejur verificați sa va lămuriri ca au doar ultra all. Iar treaba cu seiful am dat 10 € fără sa mi se explice dece și nu am primit chitanța pe ei, sa știm ca am plătit pt folosință

neimportantPHONE
[22.08.21 21:01:30]

@Adi006: ce-a zis în turcă, că spui eu dacă v-a înjurat...

M'LiviuPHONE
[22.08.21 21:40:34]

@nrs: Bine punctat. Din cei 1500 euro minim 1000 se duc pe avion... poate 1100... atunci din cei 4... 500 rămași nu prea da ecuația cu alcool de import sau alte facilități...

Corect pentru autor e prima data la all inclusive. Pe viitor va fi mai atent în rezervarea sejurului. Este important ca s-a alăturat comunității AFA. De aici poate extrage multe informații care îi vor fi de folos.

valentinag
[08.09.21 14:10:13]

Pentru un sejur de 500E, ca atat raman dupa ce ati platit biletele de avion, nu ai cum sa te astepti la ceva gigamegaultra! O informare mai buna te-ar fi scutit de neplaceri. Data viitoare stii ce ai de facut, ca sa nu mai fi dezamagit.

Adi006, M'Liviu, neimportant, valentinag
Alte impresii din această RUBRICĂSultan of Dreams Hotel [Kizilot]: