ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2021
Prieteni
BUN

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Zan Hotel Voineasa - un loc unde sper să mai revin

Așa cum v-am povestit in review-urile anterioare, la sfârșitul lunii iulie am fost intr-o drumeție de trei zile, prin trei munți – Latoriței, Cindrel și Lotru. Mica escapadă a inceput intr-o zi de joi, când ne-am adunat toți munțomanii in Voineasa.

Deși aveam și varianta de a sta la cort, am preferat ca in prima seară să mă răsfăț puțin și să stau la hotelul Zan, aflat in Voineasa, strada I. G. Duca 136A.

Am rezervat prin booking.com, o cameră single, cu plata in momentul rezervării. Tot aici au mai stat câțiva prieteni, in total grupul nostru inchiriind trei camere duble și una single.

Am plecat din București pe la ora 16.00, sperând să ajungem la hotel in jur de ora 20.00. Nu a fost să fie așa, am avut peripeții pe drum, s-a defectat mașina, am fost preluați de o alta, așa că am ajuns la hotel la câteva minute după ora 22.00.

Am fost insă bineveniți și, după completarea rapidă a formalităților de cazare, am primit cheile, sau mai exact cardurile magnetice de la camere.

Inainte de a urca am intrebat dacă mai putem mânca ceva. Ni s-a spus că deși bucătăria restaurantului se inchide la ora 22.00, ne vor servi și pe noi, doar să ne grăbim puțin.

despre SERVICII

Personalul de la recepție și restaurant foarte amabil. Deși am ajuns târziu, am fost bine veniți și am putut să servim și masa la restaurant.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Hotelul dispune de 20 de camere, cu pat matrimonial sau cu paturi twin, dispuse pe cele două etaje, cu priveliști spre munte sau spre râul Lotru.

Camera mea a fost la etajul doi, unde am ajuns cu liftul, deși, așa cum aveam să constat ulterior, pe jos ar fi fost mult mai repede.

La intrare este un hol cu un dulap pentru haine și un cuier. Din acest hol se intră in baie și in camera propriu zisă, unde se aflau două paturi lipite intre ele.

La capetele laterale ale paturilor erau două noptiere, intrerupătoare și prize, iar deaspura două veioze.

In fața patului era un birou, o măsuță, două scaune, iar pe perete era amplasată o oglindă și un televizor LED. Minibarul se afla ascuns in birou și era plin cu băuturi și dulciuri, din care nu am consumat nimic.

Pe jos era mochetă de culoare verde, asortată cu cuverturile de pe pat, draperiile și cu mobilierul din lemn.

Nu lipseau papucii de unică folosință, paharele și… dezinfectantul.

Punctul forte al camerei il reprezintă balconul, mare, cu vedere la munte pe care il puteai admira odihnindu-te pe unul din cele două scaune. Exista și o masă pe balcon, cu o scrumieră pentru fumători.

Baia, incăpătoare, cu cabină de duș, uscător de păr, suport pentru prosoape. Gelurile de duș și de mâini erau furmizate de câte un dozator aflat la duș, respectiv chiuvetă.

Prosoapele și lenjeria, de culoare albă, erau foarte curate, ca de altfel, intreaga cameră.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Hotelul dispunde de un restaurant cu terasă, unde am coborât repede ca să reușim să mâncăm ceva. Am fost serviți repede, mâncare bună și prețuri rezonabile.

Micul dejun se servește in restaurantul hotelului, intre orele 8.30 și 11, dar la rugămintea noastră am fost serviți mai devreme, la 7.30. A fost indestulător, cu mezeluri, brânzeturi, omletă, ochiuri, ceai și cafea.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Zan Hotel poate fi o adevărată tabără de bază pentru iubitorii de drumeții montane, de aici plecând numeroase trasee spre Munții Latoriței sau Lotrului.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Nu am beneficiat de aceste servicii, din acest motiv am oscilat intre mulțumit sau nemulțumit.

Hotelul dispune de un centru spa cu saună umedă, uscată și solar, de o sală de fitness și de o sală de conferințe. Nu am avut timp să beneficiez de aceste facilități, poate cu altă ocazie, când voi sta mai multe nopți.

Trimis de Mika in 18.08.21 13:46:32
Validat / Publicat: 18.08.21 14:21:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VOINEASA / VALEA LOTRULUI.

VIZUALIZĂRI: 908 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 Zan Hotel
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 42.00 EUR pe cameră

Yoda
    Alte impresii din această RUBRICĂZan Hotel [Voineasa]: