ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2010
ÎNSCRIS: 03.07.10
JUN-2010
4 AD. + 2 COPII -- v: 2 ani

Daca aveti posibilitatea sa evitati, evitati!

Primasol Magnolia & SPA... o denumire care te duce cu gandul la cu totul altceva fata de ceea ce gasesti acolo.

OK, in primul rand acest hotel nu se afla in Nisipurile de aur, ci intr-o alta statiune, aflata intre Nisipuri si Constantin si Elena, CHAIKA - o statiune demoralizanta, plina de daramaturi, neamenajata, fara absolut nici un indicator care sa-ti sugereze macar faptul ca esti pe drumul cel bun. In cazul in care vreti sa gasiti aceasta statiune, va recomand sa cereti instructiuni inainte, si sa nu va bazati pe fler sau noroc.

De asemenea, nu va bazati pe fotografiile de la agentii... sunt de fapt doua hoteluri si repartizarea camerelor se face de la receptie, deci nu prea stii din start cam unde vei sta:

- Magnolia 1 - hotelul cu vederea la mare, plin de paianjeni prin camere si niste muste zburatoare care ne-au terorizat, geamuri cu tamplarie de lemn vechi (25-30 ani cred, nu stiu exact anul de constructie al hotelului), care se inchideau cu forta, insa "placate" la exterior cu ceva metalic, "ca sa dea bine", praf in camere, pamant si nisip prin canapea si paturi, prosoape rupte, desirate, fara frigder in camera, usacator de par - pentru design, si mai sunt...

- Magnolia 2 - hotelul cu vedere spre copaci si parculet (de altfel un parculet ingrijit), mult mai ok decat Magnolia 1, cu ceva mocheta prin camere, insa foarte galagios, plin de nemti de varsta a III-a care-si umpleau paharele de vin la ora 23. 00 (atunci se stopa all-inclusive) si apoi petreceau pana la 01. 00 (si mai ziceti de romani) pe o terasa aflata chiar in fata dormitoarelor... in schimb aceleasi prosoape imbacsite, de o culoare alb spre galben...

Masa: aceeasi in fiecare dimineata si putin variata la pranz si seara, putine sortimente si, ceea ce nu se servea la mesele anterioare era refolosit: de exemplu ciorba facuta din parizerul de dimineata...

Si ar mai fi multe de spus... ceea ce m-a uimit a fost amabilitatea managerului hotelurilor (o doamna, de altfel) si ospitalitatea angajatilor acesteia.

PS: Mentionez ca anul trecut am petrecut o vacanta extraordinara la LTI Green Park in Nisipuri, hotel care-si respecta stelele.

Trimis de Claudiu1978 in 06.07.10 21:55:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur, LTI Berlin Green Park

VIZUALIZĂRI: 3521 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Claudiu1978); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Prosoapele unui hotel de 4 stele.

pepsi70ro
[06.07.10 22:00:34]

Pana la urma la care Magnolia ai fost cazat, la 1 sau la 2?

Si cat a costat cazarea pentru 7 nopti?

Claudiu1978AUTOR REVIEW
[12.07.10 22:09:07]

In primul rand imi cer scuze, insa le-am incurcat, probail eram prea pornit.

Prima seara la M2( cel de sus, cu cele 2 piscine), asta dupa ce am refuzat cazarea de la M1, deoarece habar n-aveam ca exista doua hoteluri si pentru ca ne doream vederea la mare. Dupa prima seara, am dat vederea la mare, paianjenii si mizeria pentru putin confort, mocheta in camera si un pic de " lux", discutand cu manager-ul respectiv si obtinand fara nici o problema (!?) doua camere alaturate in M1( am fost 4 adulti si doi copii).

Pret: undeva la 280 Eur/pers cu early booking.

Aici le poti vedea mai bine : http://www.primasol.com/cms/website.php?id=/de/bulgarien/primasol_magnolia_spa.htm, insa stiu ca exista un site care le prezinta pe amandoua separat.( le-am gasit dupa ce am revenit in tara).

Nu vreau sa influentez pe nimeni, poate suntem noi prea pretentiosi, poate ca altora le-a placut sejurul acolo...un lucru e cert : noi, daca vom alege sa mai plecam in Bulgaria, vom alege Nisipurile sau Sunny Beach / Nessebar.

mercuta
[21.08.11 18:47:02]

Subscriu si eu la ce s-a discutat aici. Noi am stat in Magnolia 2, intr-o camera cu vedere la mare foarte spatioasa si curata. Din punctul asta de vedere suntem multumiti, vederea era superba.

Partea proasta (sau partile proaste, mai bine spus):

- am dormit 2 seri cu usa de la balcon deschisa si mirosea puternic a mancare pe la 4 dimineata;

- nemtii sunt foarte galagiosi si stau pana tarziu in noapte, cu tot cu copii

- prosoapele erau mizerabile, galbene, zdrentuite si nu le-au schimbat niciodata in cele 5 zile in care am stat acolo (perioada 15-20 august, 2 persoane pentru care am platit 455 euro prin booking.com). Lenjeria era veche si murdara chiar si dupa ce au schimbat-o.

- pe plaja lor privata trebuia sa platim si sezlongul si salteaua (12 leva, adica in jur de 6-7 euro pe zi/2 persoane) iar la piscina lor, de asemenea, trebuia sa platim pentru saltea si umbrela.

- plaja este la 350m de hotel, drumul constand in 2-3 zone de trepte si drum pavat.

- mancarea a fost buna, dar varietate zero. Am avut zile in care am mancat si de 2 ori pe zi aceeasi mancare. Prajiturile era de genul celor cumparate de la supermarket la cutie, nu prea aveau gust. Sucurile erau la bidon, ca tec-ul de pe vremuri, numai ca erau indoite cu foarte multa apa, deci era un fel de apa cu foarte putina aroma.

- era bine daca era macar o sticla de apa plata in frigiderul din camera, in cazul in care iti era sete peste noapte sa ai de unde bea un pahar de apa.

- nu toti angajatii vorbeau engleza (noi nu vorbim nemteste deloc; toti angajatii vorbesc nemteste).

- femeile de serviciu nu au facut curat in baie pana nu le-am lasat 1 leva pe pat - apoi totul a fost luna, au facut curat peste tot.

- ar fi fost bine sa specifice ce inseamna la ei all inclusive (noi prin all inclusive intelegem ca nu mai trebuie sa platim decat pentru SPA si alcoolul importat, nu pentru sezlonguri, saltele, umbrele si mai stiu eu ce...)

- am fost intr-o zi si la SPA, la sauna numai, pentru ca pentru celelalte proceduri trebuia sa iti faci programare pentru ca personalul nu era tot timpul acolo, doar in functie de programari. In SPA mirosea puternic a canalizare iar muzica nu prea era de relaxare (mai mult rock). Personalul nu vorbea deloc engleza.

- am mers pe jos pe drumul pe care venisem sa vedem, de curiozitate, unde ajungem. Am ramas masca sa vedem numai balarii, tomberoane de gunoi (cu duhoarea aferenta) si multa mizerie. Pe drumul de la marginea plajei, acelasi tablou: gunoi, duhoare, miros de canalizare si WC.

Intr-adevar, este foarte departe de Nisipurile de Aur - cam la 14 km. Indicatoare nu prea veti vedea, iar daca veti gasi, pe indicatoare nu veti vedea decat zlatni pyasatsi (zlatni pyasŭtsi) sau Zl. pyasatsi.

In mare, cam astea sunt impresiile, nu mai mergem niciodata acolo, nici daca ar fi gratis. Nu as recomanda nimanui sa mearga acolo.

[21.08.11 18:56:30]

@mercutaasteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

Claudiu1978, mercuta
Alte impresii din această RUBRICĂSunshine Club Magnolia & Spa Hotel: