ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2021
DIN: Târgu Mureș
ÎNSCRIS: 28.03.10

Placerea calatoriei

Un coleg de sait spunea ca o calatorie are cel putin trei momente care iti ofera un sentiment de placere: atunci cand "o pui la cale" si faci pregatirile de drum, atunci cand ai ajuns la destinatie si te bucuri efectiv de ea si, poate nu in ultimul rand, atunci cand te-ai intors acasa si retraiesti, adeseori impreuna cu prietenii, amintirea ei. Amintire care poate persista ani intregi sau toata viata.

As adauga faptul, ca, dupa anii ' 89, cand am reusit si noi sa "plecam mai usor de acasa", calatoria a devenit o placere constanta a romanilor si parca si munceam mai cu spor, stiind ca o data pe an, ne vom permite o saptamana sau doua de concediu "de vis" prin Grecia, Franta, Italia sau alte destinatii super-turistice, la care, inainte de ' 89, doar visam.

Prin anii 2010, eu aveam tolba (rucsacul) plina cu amintiri turistice (posibile review-uri), si cautam un sait turistic pentru a le expune, ca sa impartasesc bucuria excursiilor mele si cu alti amatori de calatorii. Dupa 2009, au urmat vreo 6-7 ani de efervescenta creatoare si de euforie turistica de nedescris, pe acest sait. Cred ca a fost perioada cea mai frumoasa a lui. Da! Exista un clasament, o ierarhie, era o concurenta benefica intre membrii saitului, dupa un timp au inceput sa se imparta si premii. Se organiza anual si cate o "adunare generala", mult apreciata de toti membrii saitului.

AFA este si a ramas singurul sait turistic si de informare sincer si util din tara, in care fiecare isi dadea drumul la tot naduful, la toate peripetiile, placerile sau dimpotriva necazurile unei calatorii. Apoi urmau discutii, intrebari, respunsuri, nelamuriri, (etc), foarte utile si ele. Se scria mult, mult, se scriau review-uri kilometrice. Tin minte ca era o colega de sait (@aeerdna?), care facea garzi de noapte la un spital, si, cat tinea garda, ea tot scria! Ca sa-i citesti intreg review-ul, trebuia sa-ti iei o saptamana de zile libere sau concediu de odihna.

Cand am intrat eu pe acest sait, in anul 2010, nu stiam prea multe despre turism sau internet, de-abia invatasem ce este un "early-booking" sau sa apas tasta "like". Dar am invatat de la altii si prin discutii, am realizat ca exista mai multe destinatii turistice care se potrivesc firii mele de om care vrea sa afle mereu cate ceva nou, adica "ce se ascunde dupa urmatoarea colina sau dincolo de codrii desi sau peste mari si tari".

Mi-am gasit aproape mereu si amici ai naturii care gandeau ca mine si care ma insoteau. Iar cand, in calatoriile "din afara" sau "de acasa" nu ma insotea nimeni, ma bucuram de (poate singurul) meu prieten care nu mi-a inselat niciodata asteptarile - Natura!

In acea perioada "de aur a saitului nostru", in cativa ani (poate 6-7) s-au adunat o sumedenie de referate turistice, nu toate de "cinci stele", dar care macar iti dadeau unele informatii despre faptul ca "se poate calatori si acolo" sau despre conditiile de cazare si masa de "acolo". Existau insa si unii colegi "grei", care aveau "har la scris", care se documentau temeinic si care ne ofereau niste nestemate literar-imagistice despre calatorii.

Daca AFA n-ar fi existat, mult probabil ca eu nu descopeream frumusetile Eladei. Fara acest sait, in acea perioada "post-revolutionara" benefica excursiilor, cand parca fiecare uzer manca la micul dejun, pranz si cina, numai "turism pe paine" si se scula cu noaptea-n cap ca sa-si continue sau sa-si slefuiasca review-ul inceput de cu seara, eu n-as fi ajuns niciodata in Santorini, Paros, Lefkada, Cipru, Skiathos sau Zakynthos. As fi mers in fiecare an la Sovata, in insula Thassos, la Nisipurile de Aur sau Paris, locuri de care ma indragostisem iremediabil.

Plusuri si minusuri

Nimeni nu poate nega faptul ca am avut numai de castigat de pe urma informatiilor si imaginilor acestui sait. Au fost insa si spasme si secuse - framantari, avertismente, suspendari temporare si eliminari, discutii aprinse, laude gratuite, bisericute, telefoane date la amici pentru voturi in plus pentru a prinde un oarecare premiu, s-au format simpatii sau antipatii, lucruri inerente intr-o colectivitate de sute de mii de oameni. Ideea principala a ramas insa aceeasi-informarea sincera si corecta a iubitorilor de calatorii.

Noua generatie?

In ultima vreme au aparut si uzeri care nu-si prezinta "cartea de vizita". Au si ei dreptul la cuvant. Chiar daca cuvintele lor sunt putine, scriu telegrafic, imaginile lipsesc si majoritatea critica anumite situatii intalnite in cale. E posibil sa aiba dreptate. Noua nu ne ramane decat sa verificam din alte surse, daca spusele lor sunt adevarate. Nu sunt de acord insa cu amenintari (de actionare in instanta, etc) (vezi discutii la review-ul lui @iulianic-"Crama Domneasca-Slanic Moldova"), expuse pe un sait care ar trebui sa ne produca doar momente de relaxare. Cred ca aceste incitari si comentarii "flame" ar trebui eliminate din start.

Ce mai scriem pe AFA?

In prezent traversam o perioada turistica dificila. HORECA a fost lovita din plin de pandemie. Agentiile de turism isi gasesc tot mai greu clientii. Mai ales pentru destinatiile "rosii". Multi clienti au ramas anul acesta acasa. Sunt preferate totusi calatoriile si concediile prin tara. E logic ca si numarul si valoarea review-urilor sa scada, sau daca apar, sunt vizualizate si citite de un numar mai mic de amatori de turism. Plus de asta si sursele de informare turistica s-au inmultit si cititorii isi culeg informatiile din mai multe surse.

Fiecare dintre noi, asteapta o normalizare a vietii, precum era, cea existenta inaintea inceperii pandemiei. Dupa care, eu am, asa, o senzatie, ca excursiile si calatoriile, mai ales cele "in afara tarii", vor exploda!

Asadar, " sa avem putintica rabdare, va rog! "

Trimis de dorgo in 14.08.21 08:27:33
Validat / Publicat: 14.08.21 09:59:10

VIZUALIZĂRI: 695 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Complexul de agrement Muresul (Week-end) din Tg.Mures, la apus de soare
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

dorgoAUTOR REVIEW
[14.08.21 08:42:59]

@all...Caut si niste poze cu complexul de agrement Muresul (Week-end) si Baile sarate Sangeorgiu de Mures.

iulianic
[14.08.21 13:50:24]

@dorgo: Îți împărtășesc părerile. Știu că erai unul dintre greii site-ului atunci când am apărut și eu pe AFA. Știu ce frumos scriai (mult timp ai fost un exemplu pentru mine) și îmi amintesc și de patima cu care te implicai în disputele cu alții. Știai că - la un moment dat - la sfârșitul anului 2011, primul meu an de activitate pe AFA - cineva a spus despre mine că sunt "replica feminină a lui Dorgo"? Nu știu nici acum cu exactitate ce a vrut să spună, dar, am reținut asta așa cum de altfel am reținut multe din cele întâmplate în cei peste 10 ani ai mei de activitate pe AFA.

Știu că acum nu mai ești unul dintre actorii principali pe scena AFA, dar mă bucur că de acolo, din lojă, privești cu atenție către noi. Da, AFA evoluează și noi o dată cu ea.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][17 voturi]
doinafil
[14.08.21 14:14:52]

Câtă dreptate ai, D-le @dorgo! (din păcate!)Am citit și eu o parte din polemica ecourilor scrise la acel articol. DA, are dreptul să-și spună părerea orice „ucșist” , dar s-o facă, cu decență! Sau, dacă vocabularul lui are carențe, să caute, totuși, cuvinte care să nu jignească pe nimeni. Nu trebuie să fim „docți” în exprimare, daaaaar, bunul simț elementar - (acela „de-acasă” , fără de care - prin comportament și exprimare - intrăm în conflict cu semenii), ar trebui să pună frână jignirilor, mai ales pe un sait ca acesta, care nu permite - prin statut - un limbaj vulgar. Unui ecou de felul aceluia nu trebuie să-i răspunzi, părerea mea! Lasă-l pe „ucșist” să-și ia „jucăriile” și să plece la casa lui, dacă nu-i convine că opinia lui, jignitoare, nu este luată în seamă, mai bine zis-citită!

Am observat și eu că majoritatea tinerilor nu mai au răbdare nici să scrie, nici să citească și, pe cale de consecință, vocabularul lor suferă! Totul la ei se rezumă la „suuuuuper” , atunci când ceva le place, sau la „nașpa” , când nu le place, sau - și mai rău, atunci când nu le convine ceva, pentru că nu găsesc alte cuvinte în „bagajul” lor lingvistic, folosesc jigniri! Ce să piardă ei timpul cu dezvoltarea unei percepții, bună sau rea!!!

Citind despre ecourile mai sus sus amintite, la un moment dat m-am înfuriat, apoi - plictisit și, în final am abandonat să mai citesc. Cred că ar trebui să facem mai mulți dintre noi, la fel. Ne pierdem timpul cu niște „neica nimeni” - (că doar de aia sunt „ucșisti” , nu-și dezvăluie „cartea de vizită” ) - în loc să facem ceva mai bun!

În speranța că „ecoul” meu nu v-a plictisit citindu-l, vă urez să aveți alegeri inspirate pentru călătoriile viitoare!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][24 voturi]
crismisPHONE
[14.08.21 14:58:32]

Îmi amintesc cu drag de perioada "de aur" la care faci referire... Bine, eu am nimerit în ea un pic mai târziu, dar tot am mai prins ceva-ceva... Și, ca toți începătorii, aveam și eu idolii mei: @dorgo, @ionescunic, @georgiana, @iulianic, @Michi - ca să enumăr doar câțiva dintre ei. AFA e motivul pentru care am ajuns în vara lui 2012 în Lefkada, de care m-am îndrăgostit fulgerător doar privind pozele și citind articole. Am zis că voi începe să dau înapoi și eu la întoarcere, dar... A urmat o perioadă foarte grea în viața mea și a trebuit să amân chestia asta încă aproape un an. Iată, sunt 9 ani de când tot scriu (cu mici întreruperi) și pot să zic, cu mâna pe inimă, că tot eu sunt cea câștigată din acest... ciudat matrimoniu!

Și da, AFA se transformă, atmosfera e un pic mai sobră, socializarea mai puțină, s-a mai discutat despre asta. Explicații pot fi multe și n-are rost să speculăm din nou. Am observat și eu o inflație de no-name noi, unii veșnic nemulțumiți, alții extrem de agresivi în comentarii. În general, și în viața de zi cu zi mi se pare că oamenii au tot mai puțină răbdare și sunt dispuși să atace fără prea multe menajamente. N-avem ce face, decât să-i ignorăm sau... să-i combatem! De preferat a doua variantă, doar că asta ne consumă o grămadă de energie...

În fine, bine că putem călători și mai uităm de probleme și... agresori! Bine că există AFA, unde ne putem selecta prieteni civilizați, cu afinități asemănătoare cu ale noastre!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][21 voturi]
Michi
[14.08.21 17:28:09]

@dorgo: ˝˝Plăcerea călătoriei˝ la care te referi are şi alte rezonanţe care nu ţin numai de prezent. Vine un timp când fiecare dintre noi trebuie să renunţe la călătorii ca şi la alte activităţi. Situaţia nu e tragică dacă în timp ai acumulat amintiri. Ar fi însă o gravă eroare să te hrăneşti numai din trecut pentru că asta ţi-ar dezvolta sentimentele negative cu care trebuie să lupţi să le eviţi, cum ar fi: singurătatea, neputinţa, uitarea, inutilitatea. Din când în când însă auzi sau citeşti despre o destinaţie şi parcă, parcă, îţi aduci aminte că Aifostacolo. Revezi pozele, citeşti textul pe care l-ai scris dar l-ai uitat şi pentru acea jumătate de oră te simţi ca în urmă cu 20-30 ani. Apoi, musai să treci la programul zilnic adaptat nevoilor tale ca să nu plonjezi în suferinţă. Există un balet pe care-l faci la fiecare vârstă, mereu cu alte mişcări. Domnule doctor, AFA lasă sechele şi numai cei care nu au fost total implicaţi se pot despărţi cu totul de ea. Este o bucurie când mai scrii ceva, review (cât de comun sau neînsemnat ar fi) sau măcar un ecou. Ştii că-l vor citi unii dintre prietenii virtuali pe care ţi i-ai făcut şi cărora le dai semnal că încă mai exişti.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][16 voturi]
Alex_Macedo
[15.08.21 16:37:20]

Iubim locul.

Ca un reprezentant al scrisului direct și neinteresat, AmFostAcolo este și va fi casa mea.

În 11... spre 12 ani de scriere, cu suflet/cutezanță/greșeli/colportari/plăceri/informații/idei, făcute de mine sau ce s-au perindat pe acest site, am trait turistic în același timp cu AmFostAcolo. Nu am vrut nimic. Nu am cerut nimic. Totul mi-a fost oferit cu prietenie si jovialitate.

Am prieteni pe AmFostAcolo care nu i-am întâlnit, a persona... și totuși prietenia a dăinuit. Din ce am simțit, amiciția/prietenia a fost și este un transfer sincer către mine și de la... către prietenii și colegii mei de site. Te simți bine atunci când ești în fieful tau.

Să mă apuc să fac ce??? Blog? . Să transfer informații pe alte e-platforme turistice? Pentu ce să fac asta dacă nu mă va citi, NIMENI???

În viața de zi cu zi, îți alegi din timp dentistul, avocatul, mecanicul, electricianul, instalatorul și apelezi numai la ei, știind că poți avea o liniște în privința alegerilor. Așa îți alegi și site-ul turistic unde simți că... acolo e locul tau.

Pot spune că, scrii atunci când te simți în elementul tau. Când ești lăsat să zburzi... Când ai permisivitate chiar dacă "sari calul". Când opreliștile cad. Când știi că ești acasă și indulgența... știi că e acolo undeva....Greșești, DAR ești acasă.

Părerea mea oricât de pupat-în-fund, ce poate veți crede, este că...

Iubim locul.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][17 voturi]
Michi
[15.08.21 17:57:15]

@Alex_Macedo: Ai sesizat esenţa acestui loc. Să ştii că m-am gândit şi eu să-mi fac un blog, dar ca şi tine, din lipsă de notorietate mi-am dat seama că aşi arunca nişte idei pe care nu le-ar citi nimeni. Şi apoi, dacă prin absurd ar apărea doi-trei, ce să fac cu un cor de bocitoare? Aici este ACASĂ şi chiar dacă lipsim un timp sau nu mai zburdăm ca pe vremuri, găsim aceiaşi prieteni de ani de zile. Chiar dacă nu-i cunoaştem face to face, ei ne încurajează să mergem mai departe, pentru că sunt ai noştri şi noi ai lor.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][9 voturi]
mprofeanuPHONE
[15.08.21 17:59:39]

@Alex_Macedo: Bine grăita-i, citez: Iubim locul! Ca și tine am ales acest site și îi rămân fidelă cât timp voi mai putea călători!

Toate cele bune!

MichiPHONE
[15.08.21 18:24:59]

@mprofeanu: AFA este boala cronică de care nu te vei vindeca nici când nu vei mai putea călători. O simti ca o chemare si chiar dacă te vei limita sa te plimbi in parcul de langa casa, si acolo vei gasi ceva interesant de povestit

mprofeanuPHONE
[15.08.21 18:55:10]

@Michi: Sunt convinsă de cele spuse, exemplul este aici, la mama Michi, și sper să simt chemarea permanent!

alinafulg
[15.08.21 22:29:06]

Este adevărat că fără AFA nu aș fi avut curaj să plec pe cont propriu in Israel și să-mi împlinesc un vis avut încă din adolescență. Tot fără AFA nu aș fi fost captivată de frumusețile Lefkadei pe care am hotărât în anul 2012 că trebuie neaparat să o văd.

Mărturisesc faptul că și eu mă număr printre călătorii cărora le face multă plăcere să pună la cale călătoria, să studieze destinația foarte mult, să afle multe informații despre ea.

Nu există zi în care să nu arunc un ochi pe AFA și chiar dacă nu am timp să scriu imediat despre locurile prin care am fost, vă asigur că nu rămân datoare.

Si da, are dreptate colegul @Alex_Macedo, IUBIM LOCUL.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][7 voturi]

Alex_Macedo, alinafulg, crismis, doinafil, dorgo, hlli, iulianic, Michi, mprofeanu
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări de suflet (mai puţin turistice):