ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2021
AUG-2021
Familie
EXCELENT

[Muzeul Retro] Amintiri din trecut

Fiind cazati la o aruncatura de bat de Varna (vezi impresii) nu puteam sa nu vizitam Muzeul Retro, acesta fiind situat in Grand Mall la etajul 1.

Muzeul este impartit in doua, o parte cu exponate care arata modul de viata al bulgarilor in perioada 1944-1989, si cuprinde expozitia de masini clasice, aspiratoare, cosmetice jucarii etc iar partea cealalta este o expozitie de figuri de ceara ale diverselor personalitati din "acele timpuri"

Intrarea costa 12 leva de adult si 6 de copil pentru fiecare parte sau 18 leva adult daca doreasi sa le vizitezi pe amandoua.

Rosul la putere, inca de la intrare te lovesti de culoarea rosie si de oglinzi peste tot.

Primul pe care l-am vizitat a fost partea cu "amintiri din trecut" multe din exponatele expuse le-am folosit si noi si parintii nostri, pe langa superba colectie de cca 50-60 autoturisme clasice Volga, Skoda, Trabant, Dacia mai erau expuse masini de spalat, aspiratoare, colectii de pachete de tigari, colectii de bani, jucariile copilariei noastre, celebrul cart din lemn cu rulmenti etc etc... voi lasa pozele sa vorbeasca.

In a doua sectiune, cea dedicata figurinelor de ceara am regasit sectiunea politic – ceausescu-stalin-gorbaciov pana la regele mihai sau la trump, de la sportivi ca si cristiano ronaldo si mesii, simona halep, hagi, stoichov pana la tiriac, de la actori celebri pana la fidel castro, de la indieni pana la romanca noastra laura kovesi.

Cuvintele sunt de prisos, asa ca voi atasa cat de multe poze pot.

Trimis de resita2009 in 12.08.21 16:27:30
Validat / Publicat: 12.08.21 17:05:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1294 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (resita2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Una mare si unul mic :)

iulianic
[12.08.21 18:25:33]

@resita2009: În parte, muzeul mi-a amintit de târgul de vechituri pe care l-am văzut la Sofia ori de câte ori am fost acolo. Nu era un muzeu, ci un târg. În aer liber, pe tarabe, erau înșirate fel și fel de mărunțișuri vechi. Nu eram interesați a cumpăra ceva, dar multe dintre acele obiecte ne aminteau de vremurile apuse. Erau acolo inclusiv căști și caschete militare din vremea războiului, uniforme, centuri, nasturi metalici... Bineînțeles, lipseau electrocasnicele mari, mașinile de epocă și chipurile umane modelate în ceară.

[12.08.21 19:58:34]

@iulianic: cred ca peste tot in tara gasim targuri de vechituri dar ideea unui muzeu in Romania nu cred c-a a avut-o cineva, sau nu stiu eu de ea.

Un lucru care, atat pe mine cat si pe sotiea ne-a impresionat a fost curatenia si stralucirea exponatelor, parca erau noi, acum scoase din cutii.

ps. Nevasta-mea se intreba, oare ce folosesc ca vrea si ea ca prea bine arata.

[08.05.22 11:56:43]

P03 face toti banii, mai ales in situatia asta, fara sa vreau am intrat pe ea

⭐ValentinB_88⭐
[02.07.22 21:01:48]

Vai cat de fain este. Cat o mai fi biletul acum? As da o fuga pana la bulgari intr-un weekend sa ma duc si sa ma intorc in aceeasi zi. Mai este ceva de vizitat pe acolo pe langa muzeu?

multumesc

Dragoș_MDPHONE
[03.07.22 08:31:43]

Nu chiar "pe lângă", dar ai ce vedea în Varna!

Măcar o plimbare prin Primorska Gradina. Ar mai fi muzeul marinei. Și ce mai ți-o attage atenția...

[03.07.22 11:42:16]

@⭐ValentinB_88⭐: e cam departe pentru o excursie de o zi dar daca chiar vrei sa-l vizitezi ti-a raspuns mai sus @ Dragoș_???????? ce-ai mai putea vizita.

Eu personal, am vizitat doar Muzeul Retro, asa ca nu stiu ce-ar mai puta fi de vizitat prin Varna desi sunt sigur c-ar mai fi destule obiective de vizitat.

Daca ajungi prin Varna si vrei cazare ieftina, mergi in Sf. Constantin si Elena... e o statiune care acum incepe sa se dezvolte (multe construcii), nu multi au auzit de ea dar... e de viitor si au preturi bune.

⭐ValentinB_88⭐
[03.07.22 18:25:50]

Multumesc pentru raspuns, colegii!

e cam departe pentru o excursie de o zi

Eh nu-i bai. Am destule iesiri dastea de o zi la activ, atat prin RO cat si prin BG (de exemplu Shumen / Razgrad / Veliko). Daca plec din RO pe la 6-7 dim, la 10-11 sunt acolo, stau 2-3 ore si ma intorc. Mai vedem, momentan nu cred ca ma duc prea curand. Te omoara caldura asta peste tot.

iulianic, ⭐ValentinB_88⭐
Alte impresii din această RUBRICĂMuzeele Varnei: