ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2021
AUG-2021
Familie
BUN

OK pentru 3*

Inainte de-a incepe sa va povestesc despre experienta mea la vecinii nostri bulgari, doresc sa va informez ca pretul de 703 euro platit pt. 2 adulti + 1 copil de 15 ani s-a transformat automat in 3 adulti, rezervarea fiind facuta cu doar 8 zile inainte de plecare.

Deci, plecam la drum cu slabe sperante de bine, 703 euro= 7 nopti cazare All Inclusive, fiind la a cincea experienta in Bulgaria, 2 de 4* si 2 de 3* asteptarile nu erau asa mari, 100 euro/noapte.

Ajungand la fata locului am constatat ca, intradevar hotelul era situat la 500-600 m de plaja publica si la 700-800 de plajele private unde se plateau sezlongurile si umbrela. (5 leva sezlong+ 5 leva umbrela).

Desi am ajuns la o ora matinala (ora 09:00) am fost intrebati de la receptie daca dorim sa intram cu pranzul sau cu cina, astfel incat la ora 12:30 am primit bratara pt. a merge la masa iar camera am primit-o 14:15 min.

Camera. Situata la etajul 5, ultimul al hotelului cu vedere spre piscina (vezi poze) era formata dintr-un pat matrimonial + un pat pt. o singura persoana. In camea era un frigider de pe vremea comunistilor care nu racea deloc, era practic un racitor + un televizor din aceleasi timpuri (vezi poze).

Asa cum am specificat la inceputul recenziei hotelul era situat la 7-800 m de plaja, iar in cadrul hotelului sunt 2 piscine care deservesc oaspeti, in opinia mea sunt destul de incapatoare.

Masa :

Mic dejun: - in 7 zile a fost exact acelasi, nu s-a schimbat deloc de la o zi la alta, il pot spune fara sa ma repet: oua fierte, ochiuri de ou, omleta... crenwusti si carnati fripti... salam si sunca... branza si cascaval...rosii si castraveti... paine si iaurt/lapte... cereale/gem/miere. Inteleg ca asta e masa de mic dejun dar totusi ti se "apleaca" ca 7 zile sa primesti aceeasi mancare zi de zi la micul dejun, oricat ai vrea sa o combini n-ai cum.

Pranzul/cina: 2 feluri de supa/ciorba, unul cald + unul rece... 2 feluri de carne (una de pui) iar cealalta de porc/vita sau carne macinata facuta chiftele, orez, baby morcovi + 2 feluri de cartofi (cartofii prajiti erau la mare cautare) + orez + babi morcovi + stand pentru salate + prajituri 2-3 feluri, aceleasi in toate cele 7 zile, n-au schimbat nimic + banane taiate in jumatate, mere si prune.

Bauturi: Bere, vin, whiski, rom, vodka etc, suc la dozator gata pepsi/fanta + alte dozatoare cu sus si apa + 4 expresoare de cafea (3 in restaurantul principal si unul la piscina).

Per ansamblu un meniu ok pentru 3 *, raport calitate pret este corect.

Piscina: Programul la piscina era de la 09:00 la 18:00, iar a barului de la piscina de la 11:00 la 17:00... sper c-ati remarcat diferenta, barul de la piscina se inchidea inaintea piscinei, iar daca mai doreai sa servesti ceva trebuia sa mergi la restaurantul principal (noroc ca era aproape, 50 m)

In opinia mea, singuele minusuri ale acestui hotel sunt:

- distanta mare fata de plaja (o stiam inainte sa aleg hotelul)

- servirea de la barul din restaurant/debarasarea meselor (nu vreau sa supar pe nimeni prin remarcile facute dar erau doua babe de peste 65 ani care n-aveau ce cauta acolo).

Trimis de resita2009 in 12.08.21 15:43:37
Validat / Publicat: 12.08.21 16:14:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sol Buna Bay Resort - Bulgaria Club Evrika - Bulgaria Nessebar Hotels Kuban Hotels

VIZUALIZĂRI: 1739 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (resita2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 piscina ... vedere de la etaj 5
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20700 PMA (din 17 voturi)

[12.08.21 16:23:55]

[12.08.21 17:01:17]

@webmasterX: da, e ok doar ca hotelul e catalogat de 3 *, nu de 4. (si pe cheile de la camera erau 3) si pe pagina oficiala a hotelului e prezentat tot de ***, booking etc

[12.08.21 17:03:08]

@resita2009: actualizat clasificarea oficială = 3 stele.

Mulțumiri

[12.08.21 17:29:16]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Alex_Macedo
    [12.08.21 19:02:55]

Ai putea să dezvoltți, te rog, spusele de mai sus? ... Ehm... de ce acele... doamne, nu trebuiau să se afle în incintă?

Eu sunt ardelean și fisa a rămas suspendată.

Mulțumesc.

[12.08.21 19:53:30]

@Alex_Macedo: am n exemple dar sa spunem doar ca, se miscau in reluare (daca comandai 3 beri si 3 cocktailuri dura 6-7 min. pana le primeai, iar dupa tine se adunau 10 persoane), ca sa nu spun ca un ardelean :0 (sper ca accepti gluma) si mereu aveau ceva de comentan cand debarasau mesele, dar comentau in bulgara nu in engleza.

Cei care au fost la acest hotel, anul acesta pot confirma/infirma cele spune de mine... majoritatea spuneau c-au citit AFA, deci pot intervenii in discutie mai ales ca am discutat pe seama ultimului review scris despre hotel cu destule persoane.

Alex_Macedo
    [12.08.21 21:21:28]

@resita2009:

Sigur... acum... ideea era de a puncta... să zicem... referirea. Evident că am înțeles și fisa căzuse unde trebuie. Înțeleg nemulțumirea lentorii în servire. Poate că dacă aș fi stat cu tine la bar, mi-ar fi sărit și mie o coardă din chitară, de atâta așteptare. Din fericire, în concediu nu mă enervez și iau lucrurile așa cum sunt. Am tot timpul sub calotă gândul: shit happens!

La bulgari ca la noi dealtfel, pensia nu ajunge. Acele doamne au fost lăsate să mai lucreze pentru un parizer în plus. Sigur... turistul suferă... devine frustrat și poate un pachet de nervi. Plătești, vrei să fii servit în concordanță. Logic.

Reveiw-ul tău este bun, concis și acoperă cam tot. Pe mine... încheierea m-a... pus pe gânduri. Puteai să folosești alt apelativ... doamne/femei în vârstă... băbuțe... vârsta a treia. Limba română are destule sinonime. Mă rog... poate greșesc dar, mă gândesc dacă ar fi fost mama mea în cauză... sau... de ce nu, poate mama ta.

S-auzim de bine.

alinafulg
    [12.08.21 22:50:30]

Anul acesta si noi am votat cu vecinii nostri de la sud de Dunăre, dar am mers in Sunny Beach, cu demipensiune la Hotel Palace unde ne-am simtit foarte bine, chiar ieri am ajuns acasă. Aveam tocmită o vacanță in iulie la Mamaia incă din iarnă dar in privința vacanței din august am tot balansat intre Grecia și Bulgaria. Am ales o oferta last minute la Hotel Palace la un pret care nu ne indeptățea la mari pretenții dar totul a fost exceptional, de la mancare la amplasarea hotelului pe plajă și apartamentul pe care l-am primit cu vedere frontală la mare. Știam din discutiile de pe site că anul acesta ați ales la fel ca și noi, Bulgaria și asteptam impresiile. Votat cu drag!

[12.08.21 23:10:51]

@alinafulg:

dar am mers in Sunny Beach, cu demipensiune la Hotel Palace

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[13.08.21 10:38:04]

@alinafulg: Ceau "vecina", deabia astept sa citesc reviewul tau. Si noi aveam alte planuri, doream Sol Luna din Obzor, am si platit la agentie 1780 euro dar cum a fost comanda data pe ultima suta de metri n-au primit confirmare, asa ca am luat ce-am gasit, 3*** sunt 3*** atat la bani cat si la ce-ti ofera.

La anul Turcia, cu bilet luat din noiembrie-decembrie ca, nu mai depindem de examenul de capacitate al juniorului.

Numai bine si astept sa-ti citesc impresiile.

[13.08.21 18:09:06]

EDIT: am uitat sa specific in review, hotelul accepta animale de companie.

Erau cel putin 4-5 familii cu cateii dupa ei iar hotelul dispunea de 3 pisicute, care erau deliciul celor mici iar in timpul meselor erau mereu pe langa cei care mancau si asteptau si ele portia lor de hrana.

Alex_Macedo, alinafulg
    Alte impresii din această RUBRICĂAurora Hotel: