ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2010
JUL-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

Am inteles parelile extreme

... Inainte de plecare m-am doumentat citind rev. despre locatia aleasa... parerile in general la extreme (fie incantati fie dezamagiti).

Pe scurt. majoritatea romani (preponderal tzarani cu 2 clase mai mult ca trenul si cocalari), cativa nemti si nordici.

HOTELUL NU ARE PARCARE. am avut de ales intre 2 variante.

1sa las masina pe strada din fata acestuia; sau

2 sa o duc la cuca makaii unde se termina sttiunea in "parcarea altui hotel".

am ales prima varianta, strada aceea fiind tixita de masini parcate cum s-a putut... seara intors la hotel constat disparitia masinii... puls 200... la receptie d-shoara radea ca o imparicopitata... am aflat ca fusese ridicata de politie...

la 11 pm merg sa o recuperez impreuna cu un bellboy de la hotel. la politie intreb dc au ridicat masina... (in fata si in spatele masinii mele erau parcate masini cu nr de bg... toate pe pozitie... nu mai a mea lipsea...)

RASPUNS: eram prea aproape de intersectie (hilar... intersectia strazii pe care se afla hotelul, --strada cu sens unic unde poate trece o singura masina, pe stanga si pe dreapta fiind masini parcate-- si o alee catre locul unde se depozita gunoiul de la un alt hotel).

distractia 90 leva. chitanta pe care mi-a dat-o politistul era completata cu numele meu si marca masinii (Peugeot 406 din 2004... nu va asteptati la o limuzina... :))... nu tu suma nu nimic... JAPK! )

ulterior am mers cu bellboy-ul sa parchez masina in "parcarea recomandata". Aceasta era curtea unui santier parasit aflat la marginea statiunii in niste coclauri de ti-era frica sa cobori din masina. am parcat-o laga o gramada de lemne putrede (singurul loc liber). am stat cu gandul numai la masina sa nu se darame lemnele pe ea... ACOLO ERAU PARCATE CCA 30 MASINI TOATE CU NR DE RO!!!

Mancarea si bautura din belsug DAR slaba calitativ. tzarushi nostrii isi puneau in farfurie ca neamul prost si nu mancau nici jumatate, isi umpleau sticlele cu bautua si li se atragea atentia de catre ospatari.

Hoatelul curat, piscina la fel. in nici un caz 4* nu parcare, nu uscator de par... ce sa mai ceri...

Plaja frumoasa, curata, amenajata, idem si marea. 2 sezlonguri si o umbrela 24 leva (cca. 12 eur) /zi. l-am spus ca nu vreu sa le cumpar ci doar sa le inchiriez:)).

In concluzie plaja si marea ff frumoase. hotelul curat. bulgarul nu stie cum sa te jupoaie si este nepoliticos, este o experienta unica.

Nici daca mi se da de pomana o excursie la ei NU MAI MA DUC!

Trimis de mihai.ionescu08 in 06.07.10 16:59:22

VIZUALIZĂRI: 4060 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihai.ionescu08); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [06.07.10 17:36:37]

Sunt constient de faptul ca Mimosa nu e o alegere potrivita pentru un concediu, dar consider ca esti exagerat cu aprecierile negative si influentat si de faptul ca ti s-a ridicat masina, Bulgaria este net peste noi in materie de turism.

Daca acest lucru se intampla in Bucuresti cum era? La noi in scumpa capitala te costa cam de 3-4 ori mai mult sa-ti iei masina inapoi dupa ce a fost ridicata. Eu cand am fost in Nisipuri am vazut zeci de masini cu nr bulgaresti cum erau ridicate. O gluma spune ca echipajele de ridicari auto din Bansko au fost angajate la Formula 1, fiind cei mai rapizi, 90 de secunde pentru o urcare pe platforma.

Deci ca o concluzie daca alegeai mai cu grija hotelul si poate si statiunea (niciodata nisipurile de aur) aveai o vacanta placuta sau poate mergeai cu autocarul cum au facut si alti oameni gandindu-se la masina lor.

[07.07.10 01:57:15]

Aici contrazic, nu ma consider nici taran, nici cocalar, si, culmea neobrazarii, am facut si oarece scoala cca.19 ani fara a repeta ceva (unii vor spune inutil dar e parerea lor si o respect), si totusi am petrecut 2 sejururi minunate in nisipuri. Probabil orica sunt din cale afara de norocos ori deloc pretentios (ca orice intelectual fara "bemveu" si ghiuluri grele pe degete).

Lasand gluma la o parte expresia "niciodata in nisipuri" mi se pare exagerata.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [07.07.10 07:05:49]

Expresia mea este exagerata normal, chiar eu am stat in nisipuri in urma cu 3 saptamani (doar o noapte ar fi fost greu sa rezist mai mult) si nu a fost rau deloc, dar nici perfect cum mi s-ar fi parut in alte statiuni mult mai relaxate, unde nu exista ridicatori de masini si unde hotelurile au parcare si conditii civilizate de masa, ce vreau sa spun: in Nisipuri merita cateva hoteluri care au aceste conditii dar trebuie sa ai si banii necesari unei vacante acolo si sa fii dispus sa platesti pentru parcare o suma destul de usturatoare. Din pacate criza ne impinge catre hoteluri mai putin bune si avem parte de conditii slabe asemanatoare cu cele de pe litoralul nostru. Ajung si eu sa cred ca in plin sezon merita sa te duci cu autocarul in Nisipuri, eu care traiesc in masina...

mihai.ionescu08AUTOR REVIEW
    [07.07.10 16:56:49]

draga savin512,

felicitari pentru cei 19 ani de scoala. vorbim despre concedii nu despre studii. SAH MAT: PUN LA CALCUL SI 2 ANI DE STUDII DE SPECIALITATE SI TE-AM LUAT=> 21 ANI SCOALA! ... SI ESTIMEZ SI CCA 1MCUB DE CARTE IN PLUS. : P

REVENIND LA OILE NOASTRE. In primul rand am trecut repede peste incidentul cu ridicatul masinii... pentru a nu-mi strica concediul.

Punctez din nou ce m-a nemultumit in acest concediu:

1. mancarea oferita la hotel. SLABA calitativ. ex. cartofi prajiti cu tot cu coaja; cirnaciori la gratar unul crud 2 arsi... ; ciorba de pourc... cred ca se dorea si produsul finit era un terci de legume cu urme de carne; piure de cartori reincalzit si plin de cocoloase, chiftele (le-am denumit bicolore => partea superioara era inegrita de vreme iar cea inferioara albise...). etc... as putea scrie un eseu...

2. bautura hotel: ex. cola avea un incredibil gust de medicament amar; berea era ff buna caci era rece dar era triplata cu apa; rom. alcool "triplu" rafinat si colorat.

3. receptionera: eu patisem necazul cu masina iar ei ii se pare hilar.

4. pretul pt 2 sezlonguri si o umbrela cca 12 eur?!!?!?!?

etc.

presario
    [07.07.10 17:00:42]

Iarasi s-au incins spiritele.

[07.07.10 20:52:55]

Nu s-au incins nicidecum! Am savurat postarea si chiar am punctat-o cu FB fara chiar ma intreba daca nu cumva vis-a-vis de metrul cub expresia "non multa sed multum" este perimata sau nu.

Aprecierile sunt perfect verosimile insa am sesizat o anumita aversiune fata de "nisipuri" in general care mi-a produs o usoara mancarime la tastatura

[10.07.10 01:02:57]

eu iti dau dreptate. am fost anul trecut, iar cu un an inainte la albena, unde a fost mai fain. dar la mimosa a fost asa cum ai spus. mancarea mult mai proasta si mai putin variata, parcare era si in fata hotelului, unde parcai pe 3 randuri - adica fund in bot - iar daca vroiai sa iesi trebuia sa dai telefon la numarul pus in parbriz. daca era roman, te scoteai, dar noi am nimerit un bulgar, iar sotul meu, care e calm de regula, ajunsese sa-i traga o injuratura romaneasca, neaosa, mai ales ca bulgarul se facea ca nu intelege nici macar cuvantul auto. noi am platit 5 E la paznic, ca altfel ne-o ridicau si noua. si la fel toti ceilalti romani care au parcat acolo. iar personalul, cel putin de la receptie, era execrabil, prost pregatit, ca sa nu mai vorbim de engleza foarte proasta pe care o vorbeau.

si sa nu uit! la chestia cu romanii de neam prost aflati acolo subscriu. noi am dat peste niste gusteri cum nu prea credeam ca pot exista: am primit cateva mingi in cap, fara a mi se spune macar un pardon, cand il atentionam pe fiul meu sa nu mai stropeasca oamenii, i se transmitea arogant sa continue, ca nu e nici o problema, ca sa nu mai spun de balenoiul de 150 de chile (si nu KG) care zacea esuat in piscina de 30 cm, pt. bebei, cand scria clar pe o pancarda cine are permisiunea sa o populeze. si asta era in fiecare zi.

Balloo
    [15.07.10 10:45:57]

Domnule cu multa scoala de ce nu te-ai dus la Admiral daca nu vroiai sa stai cu cocalari ? sau asa te vezi tu si vrei sa pari mai sus ? Da intradevar nu este un hotel pt Bucuresteni cu icre negre si bauturi fine este pt oameni de rand . la 180 de eur vroiai si striptis in camera ????????

[15.07.10 11:38:05]

Domnule Baloo, ma tem ca nu vei realiza vreodata ca bunul simt este o caracteristica a celor de pe aici.

Numarul de stele al unui hotel nu are vreo legatura cu gradul de civilizatie al turistilor. Persoane ce cred ca distinctie se obtine prin numarul bancnotelor din portofel se gasesc si in "Admiral", deci nu te inflama degeaba pe ceva oricum offtopic!

webmasterXY*
    [15.07.10 11:38:09]

As aprecia daca am pastra un ton civilizat pentru dialog, va reamintesc ca atacul la persoana nu este permis aici si nu voi ezita sa folosesc cartonasele daca nu se intelege acest lucru.

[15.07.10 11:49:29]

Eu votez pentru; in ceea ce ma priveste nu voi arunca niciodata primul piatra.

GEOVELO
    [15.07.10 14:54:47]

A propos de gusteri: eu am patit-o mai tare: mi-am permis sa-i reprosez unor astfel de "gusteri" tonul ridicat la miezul noptii (dicutiile "libere" insotite de plonjari "meserie" aveau loc in piscina hotelului Oasis din Albena in plina noapte); a doua zi mi-am gasit masina zgariata de jur imprejur. Misto, nu? Inca ma mistuie dilema: gusterii-autori or fi fost indigeni sau de-ai nostri?

[16.07.10 12:42:25]

poti fi sigur ca ai nostri! sa ne traiasca. anul asta am fost la turci si, in ziua a 3-a de cazare, m-am trezit dimineata la ora 7 - in vacanta - cu un televizor dat la maxim de vecini. normal ca eram furioasa! dar ascultand mai bine mi-am dat seama ca era Florin Busuioc prezentand vremea!!! am sunat in camera alaturata si le-am batut obrazul. au zis ca - da, sigur - si au inchis telefonul fara macar sa-si ceara scuze si fara sa termin eu singura fraza pe care o formulasem - fara injurii, normal! asa ca, sa ne traiasca ai nostri. oricum, acolo nu am intalnit atatea ghiolhani ca la bulgari, slava domnului! si era destul de plin de romani.

GEOVELO
    [16.07.10 13:04:13]

Dora, iarta-mi ignoranta, dar nu stiu ce inseamna "ghiolhan" (sau ai vrut sa spui "ghiolban").

[19.07.10 14:11:05]

scuze, a fost doar o greseala de tipar care mi-a scapat. h e langa b pe tastatura! mai sunt greseli de genul asta prin texte. oricui i se poate intampla, nu? eu, una, scriu destul de grabit, asa ca mi se intampla. Numai bine.

Balloo, doramunteanu, GEOVELO, ionescunic, mihai.ionescu08, Visan125
    Alte impresii din această RUBRICĂMimosa Sunshine Hotel: