ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2021
MAY-2021
Cuplu
EXCELENT

2021 - Excursia la Luxor - Karnak, Hatsepsut, Valea Regilor si Banana Island

Salutare! Simt nevoia sa prezint si excursia optionala la Luxor care a cuprins: Karnak, Hatsepsut, Valea Regilor si Banana Island.

Ca recomandare, daca puteti sa alegeti vacanta in Egipt in lunile Aprilie sau Octombrie e foarte ok dpdv al temperaturii. Noi am fost in luna Mai anul acesta, puteam spune ca e chiar inceput de Iunie, si am prins si 43 de grade.

Ca itinerariu (excursie autocar cu grup mai mare) - pret 65 de euro/persoana:

La 5:00 AM - Plecarea de la resort, in cazul nostru Jasmine Palace Resort and Spa (vezi impresii)

La 10:00 AM - Se ajunge la Templul Karnak, biletul este inclus in pretul excursiei. Sunt oameni care stau in fata toaletelor aici si vi se cer bani - nu sunteti nevoiti sa platiti - le spuneti Later si intrati. Am vazut multi care ofereau 1-2 dolari sa intre la o toaleta fara plata - primeau in schimb 1 foaie de hartie igienica - sub forma de suvenir - nu prea aveai ce face efectiv cu ea (personal mi s-a parut cea mai scumpa hartie igienica din istorie - 1 dolar foaia, 100 de dolari sulul).

O sa atasez si poze si pentru clip video de 18 minute poate fi vazut pe YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=piRpJgL_Pf0

La 12:00-12:30PM o sa urcati in barca sa traversati Nilul pentru pranz. Noi l-am luat la Crocodile Restaurant - este in drum spre Hatsepsut (i se mai spune si Valea Reginelor). De aici am cumparat o Cola Zero - 35 de lire egiptene, dar sunt acceptati si dolari.

Mancarea este in stil bufet suedez, bauturile racoritoare sunt contra cost.

La ora 13:00 PM, se trece pe la o fabrica de obiecte din alabastru, din ce spun ei toate fabricate manual. Au foarte multe modele de suvenire de cumparat pentru cei de acasa - partea proasta este ca nu au preturile afisate si e totul pe negociere - se pleaca de la 100 de dolari obiectul din alabastru si daca esti negociator bun o poti cumpara si la 5-10 dolari. Primesti si factura pentru a fi totul ok la aeroport.

La ora 14:00 PM se ajunge la Templul Hatsepsut - singurul faraon femeie din istorie. Aici este cel mai cald, au fost 42 de grade, am baut in mai putin de 2 ore - 4 sticle de apa x0.6L. Ca sa va faceti o idee cat de cald este in aceasta zona... cand se intampla sa ploua aici, poate 1 data la 1 luna, dureaza cam 30 minute ploaia si in maxim 6-7 minute nu iti dai seama efectiv ca a plouat. Nu vezi vreo balta, sau ceva ud.

O sa atasez si poze, clipul de 15 minute cu barca pe Nil, pranzul la Crocodile Restaurant, Templul Hatsepsut pot fi vazute aici: https://www.youtube.com/watch?v=OuLMsJeQlBE

La ora 14:30 se ajunge la Valea Regilor fiind foarte aproape de Hatsepsut. Aici este la fel de cald. Biletele pentru Hatsepsut si pentru Valea Regilor sunt de asemenea incluse in cei 65 de euro cat a fost excursia. Cu mentiunea ca in Valea Regilor poti vizita 3 morminte cu acel bilet (scrie pe el 3 tombs). Noi am vizitat 3, dar am filmat/fotografiat 1 singur.

La 15:00 se pleaca din Valea Regilor.

La ora 16:00 PM se ajunge pe Banana Island - se plateste 25 de dolari suplimentar fata de cei 65 de euro cat a fost excursia, dar sincer merita. Am vazut o plantatie de bananieri, mango, lime, crocodili capturati de fermieri si tinuti in captivitate si maimute.

A fost foarte relaxant sa ne plimbam prin plantatia de bananieri si sa mancam banane direct de acolo. Nu mai vazusem pana acum asa ceva.

Pe langa imaginile atasate aici va las si link catre YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=q2LqumAMhxw

Filmarea are 11 minute si undeva la 4Gb.

La ora 16:00 PM se pleaca de acolo.

21:30 PM - am ajuns inapoi al resort si am prins si cina.

Sunt 16 ore, dar sincer merita. Duminica am ajuns la resort, ne-am planificat in felul asta: 1 zi in resort pentru odihna, 1 zi pentru excursie optionala. Astfel marti - piramide, joi - Luxor, sambata - Orange Bay.

Concediu placut si sa ne gandim cu placere la urmatoarea vacanta!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

A cuprins: Karnak, Hatsepsut, Valea Regilor si Banana Island.

De ales neaparat in lunile Aprilie sau Octombrie aceasta excursie, sunt temperaturi mai ok.

La Hatsepsut au fost 43 de grade, am avut probleme cu telefonul:

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

A durat doar 16 ore, dar din cauza caldurii... a fost obositoare.

Am baut in 2 oameni, 11 sticle x 0.6 litri de apa plata, 1 doza de cola zero la 330ml si am mancat pepene si banane de pe Banana Island.

Trimis de PovesteaYT in 10.08.21 10:14:12
Validat / Publicat: 10.08.21 10:58:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Meraki Resort.

VIZUALIZĂRI: 5692 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (PovesteaYT); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Crocodili Banana Island

iulianic
[10.08.21 18:02:30]

@PovesteaYT: În urmă cu câțiva ani, am făcut și eu un circuit în Egipt. Am vizitat Luxor - Karnak, Templul reginei Hatshepsut, Valea Regilor si altele, dar nu și Banana Island.

La Templul reginei Hatshepsut de la Deir el Bahri, construit pentru a servi ca loc pentru ritualurile religioase închinate reginei faraon dupa moartea sa, am fost la 5 noiembrie 2008 și am prins tot temperaturi ridicate - 40 de grade la amiază.

În locul acela deschis, uscat și încins de soare, am suferit teribil din cauza căldurii. A fost cea mai grea zi petrecută de noi în Egipt.

În Valea Regilor, atunci când am fost eu acolo, biletul de intrare îți dădea dreptul să vizitezi două morminte. În grup, am vizitat mormantul lui Ramses al IX-lea, iar individual mormantul lui Ramses al IV-lea aflat tot pe aleea principală, dar pe partea dreaptă.

PovesteaYTPHONEAUTOR REVIEW
[10.08.21 18:55:12]

@iulianic: În 2019 am fost în Octombrie în Egipt și a fost ok temperatura.

Cred ca Banana Island se apropie de ceva comercial și a apărut de curând.

Sincer, pare interesantă, am văzut ceva nou, ceva ce nu mai văzusem (crocodili și bananieri).

Aș mai merge în Egipt doar pentru 3-4 zile de crozieră pe Nil! Chiar sunt curios cum este

iulianic, PovesteaYT
Alte impresii din această RUBRICĂExcursie Luxor: