ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2021
BUN

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 6 MIN

O experiență plăcută!

Săptămâna trecută mă aflam încă în Sardinia, într-un orășel în care am călcat prima dată în viața mea, dar care mi-a plăcut din primul moment. Nuoro, Sardinia. N-am să fac referire astăzi la el, voi povesti ulterior, azi vreau doar să vă povestesc despre cazarea pe care am avut-o, la Hotel Grillo, clasificat la 3 stele. Bine, stelele din România nu prea coincid cu cele din Italia, dar sincer am ales hotelul să fie aproape de centrul istoric al orașului și să aibă recepție deschisă non stop. De fapt cred ca a fost principalul criteriu, în oraș ajungând undeva în jurul orei 2 dimineața. Inițial cazarea am ales-o la un B&B al unei familii, dar mi-a pus în vedere că mă poate aștepta doar până la ora 2 dimineața. I-am comunicat că abia la 2 dimineața (dacă autobuzul nu are întârziere) ajung în oraș, dar gazda a fost categorică, dacă ajung după 2 ea pleacă de la locație si eu rămân să aștept la ușă până dimineața. În aceste condiții am anulat rezervarea acolo si am rezervat la Grillo unde nu întâmpinam problema asta, având recepție open 24/24.

Nu vreau să mă întind foarte mult cu detaliile, Hotelul Grillo este amplasat în centrul orașului Nuoro, lângă principalele atracții turistice. A fost transformat în hotel in 1960, are aproape 45 de camere de diferite tipuri, eu am luat o camera single, de fapt era dubla cu paturi twin, hotelul are 4 etaje cu un lift care pare din secolul trecut dar care se deplasează mult mai silențios și repede decât unul modern. O parte dintre camere au balcon, o altă parte sunt fără balcon, eu am specificat în rezervare că doresc cameră cu balcon, însă la check-in, la ora 2.30 dimineața am primit una fără balcon, situația am remediat-o a doua zi dimineață, când camera mi-a fost schimbată fără nici o problemă. În hotel nu se fumează, deci cei care au acest viciu trebuie să se orienteze pentru o cameră cu balcon. Holul si lobby-ul hotelului sunt intime, familiare, foarte multe obiecte de artă, picturi, cărți, albume foto, practic te poți relaxa într-un decor în care înveți din istoria acestui frumos loc. Există un bar de unde se poate comanda orice, putând servi fie acolo, fie in lobby sau în cameră.

despre SERVICII

Am beneficiat de cazare cu mic dejun, pentru 3 nopti de cazare am platit 190 euro, dar este un hotel din centru, condițiile de cazare, serviciile si amabilitatea personalului au fost peste așteptări, tariful la recepție pentru o noapte de cazare era de 80 de euro. Hotelul nu era foarte aglomerat, am constatat că la micul dejun eram doar eu si inca 2 familii, am încercat să înțeleg, dar n-am reușit n-am înțeles de ce nu-și modifică dinamica politicii tarifare în funcție de gradul de ocupare al hotelului, am văzut pe booking unități de cazare la capacitate maximă, cu tarife mai mici.

În fiecare zi intra cineva în cameră, spăla pe jos, inclusiv gresia din balcon, stergea praful, schimba prosoapele, inlocuia apa consumată din minibar, înlocuia consumabilele de la baie, arunca gunoiul. În plus, la fiecare solicitare din partea mea, femeia de serviciu răspundea cu zâmbetul pe buze și căuta să rezolve toate situațiile.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Hotelul dispune de mai multe tipuri de camere. Single (care sunt de fapt duble cu paturi twin), duble matrimoniale, triple si cvadruple. Mai există câteva camere superioare, de două persoane care au o suprafață mai mare decât cele duble normale. Așa cum am spus, o parte dintre camere au balcon, altele nu.

Mobilierul este modern, culoarea este în contrast cu vopseaua de pe pereți, pardoseala este din gresie, ușor de întreținut, paturile sunt solide, saltelele cam tari pentru mine, iar lenjeria de pat albă, impecabilă.

Camera este dotată cu un tv lcd ceva mai vechi, toate canalele sunt italienești, m-am uitat pe cele Mediaset care au dispărut din grila noastră de mult timp, aerul condiționat era prestabilit pe valoarea maximă, practic eu doar puteam porni si opri agregatul de la un buton de pe perete, fără a avea acces printr-o telecomandă la alte funcții. Când am ajuns în prima noapte AC fiind pornit, în camera cred că era o temperatură de vreo 15 grade, l-am oprit imediat si am deschis fereastra, până dimineață tot nu se încălzise camera J. După ce am schimbat camera AC nu l-am mai pornit deloc, am dormit cu ușa de la balcon deschisă și a fost chiar plăcut.

Baia foarte ok, specific italienilor, totul alb si curat, articole de toaleta care se inlocuiau in fiecare zi, prosoape impecabile, inclusiv de pus pe jos, feon. Dacă ar fi să acord un minus pentru baie, este spațiul toaletei care este mic, mic de tot. Atât la prima cât și la a doua cameră spațiul este identic, adică la fel de mic. Ori sunt eu prea mare ori chiar este mic… L Las câteva poze...

Minibarul din camera funcțional, dar era umplut doar cu apă minerală sau plată, pentru alte comenzi puteam telefona la barul hotelului, deschis 24/24 si mi se aducea băuturile comandate.

Internetul wi-fi este disponibil in tot hotelul, se mișcă foarte bine, eu n-am prea stat pe el decât în momentul în care am descărcat câteva aplicații pentru transportul în comun.

Cheia camerei are un breloc metalic, are aproape 1 kg, cred că se poate folosi si ca armă de autoapărare J Probabil a fost gândit pentru a fi lăsată cheia la recepție. Vedeți poza cu el…

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Am avut micul dejun inclus. Destul de ok pentru mine, prosciuto și felii de brânză topită (la care am renunțat din a doua dimineață pentru că se topeau de la căldură), unt, gem, nutella, pâine prăjită, croassant, prăjitură cu mere de casă, apă, suc, cafea lape sau cereale. Eu m-am descurcat binișor cu o cafea italiană excelentă, o ceșcuță de lavazza face cât 3 cafele mari la noi. Cu un croissant, micul dejun era îndestulător pentru mine. Si un pahar cu apă. Ce-I drept aș fi vrut un ou sau un fruct, din păcate nu erau disponibile.

Restaurantul serveste si celelalte mese a la carte, m-am uitat pe meniu, tot felul de preparate din care n-am înțeles decât tipurile de spaghete, la tarife de 10-13 euro. N-am servit acolo nimic, poate că dacă aș fi văzut vreo pizza, aș fi comandat.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Nuoro este un oraș emblematic pentru cultura si tradițiile din Sardinia, este denumit "Atena Sardiniană" datorită monumentelor istorice, a oamenilor de cultură care și-au pus amprenta pe dezvoltarea acestei regiuni, unică prin tradiții si istorie. Dar despre Nuoro, într-un articol viitor.

Trimis de pepsi70ro in 09.08.21 08:23:29
    Validat / Publicat: 09.08.21 08:43:14
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3640 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Livingul hotelului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 58.00 EUR pe cameră

[09.08.21 08:43:03]

Mutat în rubrica "Grillo Hotel, NUORO" (nou-creată pe sait)

[09.08.21 08:44:02]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

cer.lumiPHONE
    [15.08.22 11:08:48]

Buna ziua! De ce ati ales Nuoro ca si oraș... ? Pe care parte a insulei sste mai convenabil sa tw cazezi?

multumesc!

pepsi70roAUTOR REVIEW
    [16.08.22 10:30:52]

@cer. lumi: Nuoro m-a ales pe mine , de fapt pe cineva din familia mea.

Cazare poți găsi peste tot la preturi decente. Coasta de est mi se pare mai atractivă din punct de vedere turistic, depinde ce vrei să faci pe insula.

cer.lumiPHONE
    [16.08.22 10:32:34]