ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2010
DE Enki
ÎNSCRIS: 10.09.08
JUN-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 3,4

Linistit, potrivit pentru familii cu copii

Ne-am intors pe 1 iulie din sejurul nostru de 10 nopti/11 zile la Sol Luna Bay.

Voi incepe cu ce mi-a placut: locatia:

- pentru ca era departe de oras/statiune, departe de galagie, de tarabe, de kitsch. Pentru ca era liniste - la ora 23. 00 se dadea stingerea, si nu am avut probleme cu galagia, sa ne deranjeze.

- pentru ca are o plaja lata, curata, cu nisip fin. Ceva pietre in apa in dreptul hotelului, dar nu-i bai, ceva mai incolo e numai nisip.

Ce altceva mi-a mai placut: hotelul: camerele foarte mari (am avut Junior Suite, unde piticii mei au avut camera lor si au fost incantati), mobilate cu gust, balcoanele la fel, mari si ele. Curatenie zilnica, nimic de reprosat.

Parcarea cu plata: 10 leva/noapte. Daca la inceput era destul de libera, pe la mijlocul sejurului s-a aglomerat, incat masinile au trebuit sa parcheze chiar pe centru, blocand astfel iesirea din parcare a celor care erau pe margine. Paznicii ar fi trebuit sa aiba mai mare grija pe unde se parcheaza, mai ales ca in lateralele hotelului erau locuri libere.

Piscinele sunt trei: una in interior, foarte mica, la care am incercat sa stam cand am avut vreme urata afara, dar nu am putut intra in ea intrucat la 20 de grade mi s-a parut cam rece, mai ales pentru copii. In exterior, o piscina pentru adulti si una pentru copii. Foarte curate.

Pacat insa ca dupa ora 16. 00 nu mai era soare la ele. Sezlongurile de la piscina mi s-au parut suficiente.

Mi-a placut terasa semi-rotunda de la etajul 1, cu vedere la mare, se vedea intregul golf. Si barul, desi ar fi fost bine sa aiba macar o muzica discreta pe fundal. Bauturile incluse slabute. Dupa terminarea programului de divertisment pentru adulti, se producea un exod catre bar, si se facea mereu coada.

Capitolul masa: o nota buna, desi am suprins de mai multe ori in aplicare principiul "nimic nu se pierde, totul se transforma". Mereu era cate un bucatar care prepara ochiuri si clatite, si alte prajeli/gratare, si acolo era mereu coada. Un bufet cu mancaruri reci si salate (la mancarurile reci am intalnit mancare refolosita), un bufet cu mancaruri calde, cate 4 feluri de carne, (peste, pui, porc, vita, iepure, fructe de mare - le rulau, in fiecare zi altele). La pranz doua feluri de ciorbe/supe/ciorbe reci. Fructe variate, cel putin 3-4 feluri, prajituri cam acelasi gen toate si nu prea aveau succes.

Intre mese snacks buffet, cu diverse produse de patiserie.

Partea de divertisment... pentru copii era minidiscoteca de la 20. 30, apoi la 21. 30 spectacole pentru noi. Aceeasi trupa de animatori din timpul zilei, de la clubul copiilor asigura si divertismentul seara, si animatia la discoteca, cand era seara pe plaja. Mi-au placut ca au pus suflet, mai ales in spectacolele de seara, dar parca in timpul zilei nu prea le simteam prezenta, ar fi putut fi mai vioi.

Pe timpul zilei se juca darts, se facea aerobica pe plaja sau gimnastica in apa, sau dans pe marginea piscinei. E si un club al copiilor, cu jucarele, puzzle, unde pot desena, sau se pot uita la desene cat parintii au discoteca seara.

Alte distractii contra cost pe plaja: skijet, alte sporturi nautice, plimbari cu banana, la coltul hotelului e un minigolf si masinute pentru cei mici, si biciclete de inchiriat. La sala de spectacole sunt un biliard, un fussball, tenis de masa si inca cateva. Toate cu fise sau cu leva, este acolo un aparat care schimba leva in fise, o fisa=3 leva.

Sauna si alte servicii contra cost, bineinteles.

Ce nu mi-a placut, un capitol la care stau foarte foarte prost este internetul wireless. Din camera nici macar nu prindeam reteaua hotelului, ci alta de la niste hoteluri de la sosea, adica departe. Si nici din holul hotelului nu aveam succes daca accesa prea multa lume. Pentru un hotel asa mare, mi s-a parut jenant.

Daca te ajungea plictiseala la hotel, puteai lua un microbuz catre Obzor. Obzorul, sau cat am vazut noi din el, e ceva gen Eforie Sud. Noi am preferat sa ne suim in masina si sa mergem la Nesebar. De doua ori, ca am avut vreme mai urata, foarte frumos Nesebarul.

Personalul amabil, nu extrem de entuziast, mai discret, asa...

Ca o concluzie: mi-a placut, este un loc potrivit pentru familiile cu copii, pentru cine cauta liniste si vrea sa fie departe de forfota, tarabe si kitsch. Plaja e mare si curata, intrarea in apa destul de ok.

Trimis de Enki in 06.07.10 11:26:26
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2299 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Enki); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

sbacau [06.07.10 12:38:59] »

util, foarte bine punctate amanunte interesante. Drept urmare un vot de la mine.

alinutzza140* [06.07.10 13:45:59] »

Ai punctat foarte bine domeniile de interes. Un review foarte bun.

magdalena [06.07.10 14:52:29] »

Si eu ma gandeam sa incerc acest hotel la un moment dat, mai ales ca l-am vazut pe "viu".

Una peste alta se merita!

lumi11 [08.07.10 17:49:01] »

informatii utile;m-ar interesa daca seslongurile de pe plaja sunt contra cost si daca se pot folosi punctele de pe cardul mas Rewards pt a beneficia de parcare gratuita

Va multumesc

Enki [09.07.10 19:41:37] »

Legat de cardul mas Rewards nu stiu, nu am folosit.

Sezlongurile de pe plaja sunt de doua feluri: unele albe, care erau cu plata, si unele albastre, la care am stat de multe ori si nu a venit nimeni sa ne ceara nimic. Nu stiu daca a fost o intamplare, sau chiar sunt la liber.

alinutzza140*, Enki, lumi11, magdalena, sbacau
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Luna Bay Resort Hotel: