ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2021
3 AD. + 2 COPII -- v: 12 și 4
BUN

Către satisfăcător

încărcat de pe telefon!

Hotel Majestic- vacanță (aproape) reușită.

După 7 ani am revenit în stațiunea Mamaia, și am ales hotelul Majestic deoarece se potrivea cu doleanțele grupului nostru de prieteni: apropiere de plaja, mese incluse, loc de joaca etc.

Recomandarea a aparținut agenției de turism, și a fost acceptata în unanimitate.

Am ales să plecam după ora 10.00 pentru ca știam din informațiile prezentare pe site ca avem acces la check-in cel mai devreme pe la ora 16.

Am ajuns la ora 14.30 după un drum rapid și lejer pe cele 2 autostrăzi ale patriei: Pitesti - București și apoi Autostrada Soarelui. Spre surpriza noastră am fost cazați aproape imediat, am primit camere la etajul 7. Una dintre camere era fără balcon, justificarea fiind că momentan hotelul e la capacitate maxima. Imediat după noi s- au ocupat și 2 camere alăturate, cele cu balcon. Probabil ca trebuia un mic stimulent financiar dar din principiu nu ofer bani pentru servicii plătite în avans.

Prima impresie a fost favorabila. În lounge era răcoros, parfumat. Mobilier colorat și recepționere amabile. Un acvariu cu pești înveselea atmosfera.

despre SERVICII

Cum am menționat mai sus, recepționerele au fost amabile și ne- au cazat imediat. Am apreciat efortul de a ne oferi camere alăturate dar nu am înțeles de ce camera dubla matrimoniala nu avea balcon, acest aspect nu ne- a fost comunicat anterior și nu credeam ca exista acest gen de camere.

Toată admirația în schimb pentru echipa de cameriste de la etajul 7. Profesioniste și prompte. Curățenia a fost întreținută pe tot parcursul sejurului.

În schimb personalul de la bucătărie ar trebui să mai lucreze la atitudine și profesionalism. Niște elevi de profesionala cred, care la primele ore dormeau pe ei la propriu. Șefa de sala veghea la respectarea regulilor de distanțare și atenționa turiștii cu privire la purtarea măștii atunci când intrau în sala de aprovizionare cu micul dejun. Tinerii se mișcau lent dimineața, dar la prânz deveneau mai rapizi cu riscul sa îți trântească în farfurie meniul!

despre CAMERE & COND. CAZARE

Am avut repartizate 2 camere. Camera twin micuța dar foarte curata. Mobilier simplu, un TV incredibil de mic, cât o tableta mai mare. Dulapul spațios cu umerașe. Noptierele aveau niște coșulețe incomode de răchită în loc de sertare. O singura veioza și aceea plasata foarte prost între paturi. Răcitorul mic era plasat- ghici unde? În dulap. Nu mi- a venit sa cred. Oricum nu am ținut decât apa în el ca era mai mult o iluzie.

Paturile cu saltele noi și confortabile, pernele la fel noi. Așternuturi proaspete, apretate. Pilotele nu le - am folosit dar păreau relativ noi.

Prosoape curate, dar cam " obosite".

Baia micuța, curata dar cam demodata. Se remarca lipsa cabinei de dus. Exista un spațiu delimitat de o perdea care însă nu izolează prea bine.

În dulapul din baie am găsit sticluțe mici cu gel de dus și șampon, săpunuri micute, hârtie igienica la discreție, a fost mereu completata.

Prosoapele au fost schimbate zilnic. Am primit și prosoape de plaja separat.

Curățenia era asigurata zilnic, se spala pe jos cu dezinfectant (pardoseala e din gresie), la fel și în baie. Se spălau obiectele sanitare și wc - ul.

Aerul condiționat cam vechi dar a funcționat perfect. Unitatea lui este jos pe balcon și de aceea toată apa se scurgea pe jos... cam deranjant.

În dulap am găsit un set de perdele pe care le am montat pe șina balconului și am beneficiat de umbra permanenta. În balcon exista un uscător de rufe, scaune și măsuță.

Am dormit bine, deși ușile nu izolează fonic și se auzeau zgomotele de pe culoar- turiștii care își chemau familia sau vorbeau la telefon pana dupa miezul nopții. Dar acesta nu este un minus al hotelului.

Cele 3 lifturi au funcționat non stop la înălțimea așteptărilor. Dimineața la 7 erau goale, la 11 - 12 trebuia sa aștepți câteva minute.

Camera matrimoniala ocupata de prietenii mei era sensibil mai mare, un pat dublu, mobilier din lemn în stil arabesc, un frigider mai mare și care nu era în dulap????. Dar nu avea balcon, asa cum am menționat mai sus. Acesta nu a fost un impediment major dar trebuie amintit.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Restaurantul nu excelează la capitolul curățenie.

Desi ospatarii ștergeau mereu mesele din lemn, acestea erau în permanenta lipicioase.

La ora 7 se deschideau aparatele de cafea și pe la 7.30 se alimentează și dozatoare de suc fără acid. Sucul e Prigat, se toarnă din baxuri de sticle în cuvele de plastic care îl amesteca. Aceste dozatoare funcționează numai în timpul orelor de masa.

Exista 2 dozatoare de apa în zona de masa și unul lângă lift. Din păcate apa nu e rece mereu. Am remarcat 2 dozatoare de cafea Kafune în zona de servire a mesei și unul în gradina, mai exista un expresor cu boabe care merge cam greu, tot în sala de mese. La prima ora era mereu coada la cafea. Exista 4 tipuri de cafea disponibila. Lângă dozatoare un teanc imens de pahare de carton și plastic, lapte și zahar la doze mici, felii de lămâie, un castron de miere- cam neigienic- și diverse ceaiuri pe care nu le- am probat, eu fiind o mare amatoare de cafea. În gradina exista acel bar All inclusive cu băuturi acidulate si alcoolice, deschis toată ziua. Turiștii făceau slalom între bar și plaja cu tot felul de cutii improvizate.

Servirea mesei se face pe principiul arhicunoscut de "împinge tava". ????.

Pe tava sunt așezate tacâmuri și șervețele apoi începe pelerinajul la fetele care te servesc cu diverse produse. Din motiv de pandemie, servirea se face la cerere. Asta e cam deranjant deoarece e un zgomot mare în sala și trebuie sa repeți mereu cantitatea și tipul de produs. Nici măștile nu ajuta prea mult. Sunt cel puțin 3 cozi diferite: la produse de baza, la lactate și la desert și fructe. Produsele sunt de calitate medie dar proaspete și variate: multe salate, humus, pateu de casa, fasole bătută, brânză cu verdeață, unt, dulceață, oua și mezeluri diferite. Se oferă pâine alba si neagra sau niște lipii coapte în bucătăria lor pentru care e bătaie.

La sectorul lactate exista lapte rece și cald, lapte bătut, 4 tipuri de cereale și prăjituri de casa. Fructe din păcate doar mere și portocale. Uneori prune sau caise.

Locul de servire a mesei este în aceeași zona cu alimentele, unde este foarte cald, sau afara, sunt mese și în gradina. Noi fiind matinali mâncam mereu afara unde erau mese libere dimineața.

La prânz ai de ales între 2 feluri de ciorba/ supa, unul întotdeauna fără carne. Apoi o varietate de mâncăruri gătite- cu sosuri din păcate. Carne de porc, pui, pește in sos. Mămăliguță, plachie, ciulama, garnituri diverse și nelipsitele salate. Desertul - prăjituri cu crema, execrabile, dar asta e părerea mea personala, și fructe. La fel și seara, dar atunci se oferă și inghetata.

Eu am preferat grillul din gradina unde găseai carne la grătar și mici. Era coada mereu dar produsele au fost delicioase. Tot în gradina era un colt cu mâncare asiatica în special, și cartofi prăjiți.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Din păcate plaja e un mare minus al stațiunii și al acestui hotel. Noi am ales hotelul pentru apropierea de plaja. Dar o data cu lărgirea acesteia, distanta pana la mare a crescut vertiginos. Făceam cam 4 min de la întrarea în zona plajei Majestic.

Plaja e acoperita de scoici tăioase, cu greu mergi fără papuci. Întrarea în mare a devenit abruptă și la mal se adâncește rapid.

Liniștea e tulburata de cei care se cearta pe șezlongurile insuficiente dar și de " conaționalii" care vând în permanenta porumb fiert la preturi exorbitante, "piatra de baie" sau scoici. Am revenit de câteva zile și încă aud refrenul obsedant " Arde, frige poruuumbuul! ".

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Hotelul are 2 piscine, un jacuzzi și o salina.

Piscina este curata, dar cu greu găsești sezlong liber. De la prima ora turiștii pun stăpânire cu prosoape chiar dacă nu stau acolo.

Piscina pentru copii - mica și plina și de copii și de adulți deși acest lucru e interzis.

Exista un loc de joaca în gradina, cu 2 tobogane și o trambulina, și unul mai mic în interior.

Seara sunt spectacole live, animație pentru copii inițial, apoi diverse trupe și interpreți. Noi plecam la plimbare după cina asa ca nu le -am apreciat. Muzica era oricum la limita suportabila pentru auzul uman, și nici calitatea vocilor nu era extraordinara. O formație de băieți tineri care canta muzica latino și manele- la cerere, dar și interpreți mai cunoscuți.

Oaspeții hotelului o apreciau însă. Mereu erau mesele pline, și spectatori care priveau din strada.

Nu exista aproape niciun magazin în zona, doream sa luam ceva suveniruri dar nu am avut de unde.

2 mini marketuri cu preturi uriașe, o gelaterie si un magazin cu articole de plaja. Sunt in schimb restaurante și terase.

În ultima zi am mers în satul de vacanta cu autobuzul 100M, deoarece nu am riscat sa mutam masina din loc, după peripețiile prin care am trecut ca să ii găsim loc de parcare.

Trimis de Madalina R in 03.08.21 16:29:16
Validat / Publicat: 03.08.21 17:18:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: Hotel Aurora, aparthoteluri.

VIZUALIZĂRI: 1961 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Madalina R); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Mesele din grădină.

cris1982 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[03.08.21 19:16:50]

@Madalina R:

Șezlongurile au fost mutate la mal, dar sunt sub orice critica. Din lemn, rupte, saltele murdare. Probabil asta justifica și prețul preferențial de 10 lei pentru turiștii de la Majestic. Oricum trebuie sa ajungi în jur de ora 6.30 -7 ca să prinzi unul liber. Se practica rezervarea cu prosop, de seara. Băieții care taxează apar după ora 10 și nu pot rezolva conflictele. De 2 ori s - a chemat politia pentru incidente legate de șezlongurile ocupate abuziv.

Au acum o plajă imensă la dispoziţie şi ar putea să suplimenteze numărul şezlongurilor, mai ales că problema este veche. Şi anul trecut când am fost eu am asistat la schimburi de replici între turişti pe tema şezlongurilor, momente care erau tensionate şi n-aveau de-a face cu atmosfera relaxantă care ar trebui să existe în vacanţă, dar anul acesta văd că au„evoluat" şi au apelat la poliţie.

Madalina RPHONEAUTOR REVIEW
[03.08.21 19:51:01]

@cris1982: Asa este. Plaja este imensa. Ma simțeam în Sahara zilnic când o traversam. Din păcate încă nu a fost concesionata de Apele Române sau cine ar trebui să o administreze. Operatorii de plaja funcționează cam ilegal din câte am înțeles. La anul sunt convinsă că va fi valorificata extinderea plajelor și turiștii vor avea de câștigat. Momentan nici toaleta nu este pe plajă... am resimțit maxim acest disconfort pentru ca eram obligati sa traversam " Sahara" de câteva ori pe zi pentru a ajunge la hotel.

nicole33
[04.08.21 00:07:04]

@Madalina R:

În urmă cu câţiva ani mai aveai o opţiune la capitolul cafea şi anume cafeaua la ibric, normală sau decofeinizată, dar pe care trebuia să ţi-o prepari singură , în zona unde făceau omlete dimineaţa.

Nu am ajuns anul acesta la Mamaia să văd plaja lăţită, dar cred că mie mi-ar plăcea maxim. Mie nu mi-a plăcut cum arăta plaja de la Majestic înainte de extinderea acesteia.

Problema cu şezlongurile cred că a apărut mai recent, de când cu pandemia, deoarece înainte nu erau probleme. Nici mie nu mi-au plăcut şezlongurile vechi şi ponosite de la Majestic, dar cel mai tare m-a deranjat faptul că puneau câte PATRU şezlonguri la o umbrelă, noi eram doar doi şi nu aveam pic de intimitate şi nici umbră o jumătate de zi, în funcţie de perechea de şezlonguri aleasă.

Mă surprind discuţiile despre certurile pe şezlonguri, deoarece eu nu am întâlnit aşa ceva. Mai mult chiar, pe plaja hotelului Majestic veneau turişti cazaţi în alte hoteluri, atraşi de preţul convenabil al şezlongurilor, mai mic ca în alte părţi, chiar dacă nu beneficiau de reducere.

Noptierele aveau niște coșulețe incomode de răchită în loc de sertare.

Porcăriile alea de coşuleţe, numai bune să-ţi rupi unghiile când tragi de ele, pe mine m-au enervat teribil.

Dacă este aceeaşi şefă de sală extrem de vigilentă pe care o ştiu eu, sunt convinsă că regulile de protecţie au fost respectate, ceea ce este un aspect pozitiv.

Există şi camere fără balcon, dar foarte puţine. Acestea sunt mai spaţioase, au fost mai bine renovate şi băile arată mai bine. O recepţioneră "isteaţă" a încercat să mă convingă să accept o asemenea cameră, oferindu-mi inclusiv posibilitatea de a mă caza gratuit cu un copil până la nu ştiu ce vârstă . Evident că am refuzat categoric, lipsindu-mi şi copilul din dotare, dar mai ales pentru că pentru mine balconul este ESENŢIAL, iar la Majestic chiar am savurat priveliştea de la înălţime.

cris247
[09.08.21 12:05:48]

Buna. cum sta treaba cu parcarea, au parcare gratis? La ce ora este bn sa fi acolo pt a gasi un loc liber!

Madalina RPHONEAUTOR REVIEW
[09.08.21 13:56:00]

@cris247: Bună!

Exista parcarea hotelului care este gratis dar și plina ochi!

Noi am ajuns după ora 14. Ne am gândit ca atunci pleacă turiștii care mai stau sa ia și prânzul. Am găsit în cele din urma un loc. Oricum fetele de la recepție ne au asigurat ca dacă lasam cheile mașinii, un baiat se va ocupa și ne va găsi locuri imediat cum se eliberează. Nu a mai fost cazul pentru ca imediat ce ne- am cazat, în jur de14.30, au plecat câteva mașini.

cris1982, cris247, Madalina R
Alte impresii din această RUBRICĂMajestic Hotel: