ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2021
JUL-2021
Cuplu
EXCELENT

Distracție în Egipt

Pentru că m-am informat de fiecare dată, în alegerea vacanței, de pe AmFostAcolo.ro, vreau să scriu câteva lucruri despre călătoria noastră în Egipt. Aceasta s-a desfășurat la începutul lunii iulie, am plecat cu teamă, gândindu-mă la temperaturile ridicate de acolo. Pot spune că nu a fost rău deloc, din acest punct de vedere, nu am suferit de cald. În ceea ce privește pandemia, am mers cu încredere pentru că suntem vaccinați, chiar dacă nu se respectau, de către turiști, normele sanitare.

Am fost cazați la Steigenberger Pure Lifestyle, unde ne-am simțit foarte bine. Excursiile opționale le-am cumpărat de la Agentia locală Bon Voyage, coordonată de Medo. Am luat legătura cu el pe Whatsapp, în prima seară, după ce am ajuns acolo. Este serios, muncitor, puteți avea încredere în el.

Am făcut comparație cu prețurile oferite de agenție, cele oferite de el au fost mult mai mici. Am achiziționat două excursii care nu ne-au ocupat mult timp, scurte dar concentrate: excursia cu submarinul și excursia pentru scuba diving. Ambele se puteau plăti în euro sau dolari. Am considerat că este prea obositor să mergem mult timp pentru Luxor sau Cairo. Cairo se poate face mai ușor într-un city break iar Luxor într-o croazieră pe Nil.

Excursia cu submarinul a durat aproximativ trei ore, din care aproximativ 50 de minute sub apă. A fost foarte plăcut, a meritat! Nu am fost înghesuiți, a fost ocupat la 50% din capacitate.

Am optat doar pentru scuba diving, nu am dorit snorkeling, chiar dacă nu mai făcusem niciodată scuba. Ne-au făcut instructaj, ne-au dat ajutor și ne-am descurcat foarte bine. Fiecare excursionist a fost ținut de braț de către un profesionist. A fost minunat! Consider că dacă am reușit eu, poate să facă toată lumea acest lucru (excepție cazurile medicale) ! Am avut două sesiuni de scufundări, la 6 și 12 metri. Merită din plin, recomand tuturor! Toată această excursie a durat de la 9,00-16,00. A fost inclusă și masa.

Pe ansamblu, am fost mulțumiți și de hotel și de agenția Bon Voyage.

Trimis de Tarbaca21 in 02.08.21 23:29:27
Validat / Publicat: 03.08.21 09:21:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 2590 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Tarbaca21); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.08.21 09:20:46]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 104371&hid=3529.

[03.08.21 09:21:10]

Am fost cazați la Steigenberger Pure Lifestyle, unde ne-am simțit foarte bine

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

adrianaglogoPHONE
[04.08.21 09:02:37]

@Tarbaca21: De ce zici ca daca tu ai putut face scuba, poate oricine? Te intreb pt ca si eu imi doresc, dar nu am apucat pana acum. Si parca nu am curaj. Pt ca am 64 ani, cateva kg in plus.

Nu sunt fricoasa, imi place mult sa fac snorkeling, dar am rezerve cu scuba...

adrianaglogo
Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada: