ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2021
JUN-2021
Prieteni
EXCELENT

Experiența de la Thalassa Boutique Hotel

După ce v-am povestit despre destinația Ammouliani, paradisul grecesc din Halkidiki (vezi impresii), aș vrea acum să vorbim puțin despre cazare. Pentru că insula, deși mică, oferă numeroase posibilități de cazare. De la hoteluri care oferă micul dejun în tariful de bază și până la vile, unde chicineta are un rol important pentru alegerea vacanței. Eu n-aveam de gând să-mi prepar ceva, astfel încât am decis că un sejur petrecut la un boutique hotel intim și linștit, ar fi cea mai bună variantă. Astfel încât, am petrecut 7 nopți extrem de plăcute la Thalassa Boutique, un hotel micuț care m-a fascinat din primul moment în care l-am văzut.

Hotelul este amplasat într-o zonă mai retrasă, la câteva minute de mers lejer pe jos către portul turistic, zona 0 a insulei si totodată polul comercial si de relaxare.

Thalassa Boutique este o afacere de familie, așa cum sunt multe de acest gen pe insulă, fiecare membru de familie gestionează câte un hotel, tavernă sau magazin. Thalassa Boutique este gestionat chiar de familia Martigakis, care se ocupă de promovarea turistică a insulei. Am fost serviți la micul dejun chiar de proprietara vilei si de mama acesteia, care în permanență s-au interesat de nevoile si dorințele noastre.

despre SERVICII

Hotelul ofera o gama variata de facilitati, fiind un boutique hotel intim, micuț, doar 10 camere, gazdele s-au gândit că micul dejun, inclus în oferta hotelului, poate fi servit direct pe terasa camerei sau în grădină, unde există un spațiu special amenajat pentru acest lucru. De altfel, pentru o relaxare mai mare, există un spațiu amenajat pentru grătar, unde oaspeții pot prepara un barbeque. Însă cât am stat acolo n-am văzut pe nimeni să folosească grătarul, prea era o liniște binecuvântată pentru a putea fi alterată de euforia generată de acest gen de distracție.

Am avut ocazia de a vizita si alte hoteluri, însă Thalassa mi-a plăcut cel mai mult. Si am să vă spun de ce. Tot hotelul este plin de obiecte lucrate manual de câtre mama proprietarei, tot hotelul este practic un muzeu unde poți admira dar si achiziționa aceste obiecte, camerele sunt pictate în culori marine, fiind unice în felul lor. Este o atmosferă familiară care mi-a plăcut foarte mult. Mama proprietarei spune că această pasiune de a picta, de a modela sau sculpta o are de mic copil, acum ea combină frumusețea Mării Egee cu mitologia greacă prin toate obiectele prezentate. Am achiziționat și eu un suvenir, pentru a-mi amintit de vacanața la acest frumos hotel handmade.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Despre cazare ce as putea spune... oftez în adâncul sufletului pentru că vorbesc la timpul trecut, amintirile sunt încă proaspete și bucuria acelor zile va rămâne mult timp în memoria mea.

Hotelul, așa cum v-am povestit, are 10 camere în total, camere duble, triple si o cameră family, cu canapea. Eu am stat într-o dublă cu pat twin, la parter cu balcon generos si acces la terasa din curtea hotelului. Din cele 4 camere cu vederea catre curtea interioara, doar 2 aveau iesire catre terasa, însă evident, oricine se putea relaxa acolo, prin zona de barbeque având acces toată lumea.

Camera mea, micuță și cochetă, având un perete vopsit de proprietară în culori marine, două paturi cu armătură metalică, de fapt tot mobilerul este din metal si lemn, tv lcd poziționat într-un colț al camerei, un taburet, măsuță, veioză si aer condiționat. Aer condiționat pe care nu l-am pornit niciodată pentru că am stat cu ușile la terasă larg deschise. Am avut plasă de țânțari, astfel încât vampirii zburători au stat departe de mine.

Un lucru care dorec să-l remarc este faptul că în pemanență ușa de la balconul camerei mele a stat deschisă, chiar si când am fost plecat din cameră. Nu mi-a dispărut nimic, desi oricine avea acces la curtea interioara si deci la terasa mea. De altfel masinile in Ammouliani stau cu cheile în contact, ușile la case sunt deschise, acolo nu se fură. De fapt nici poliție nu există pe insulă!

Baia este ok, nici prea mare nici prea mică, duș cu cabina semideschisă, de fapt un geam care separa baia de duș, nu prea pe placul meu, dar cam toate sunt așa, prosoape curate, articole de toaleta, tot ceea ce ai nevoie gaseai acolo.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Hotelul, așa cum am spus oferă doar servicii cu mic dejun. Un principiu larg răspândit pe insulă, este ca unitățile de cazare să ofere doar mic dejun, restul meselor putând fi servite la restaurantele si tavernele din jur. Astfel câștigă și hotelul și restaurantul dar si turistul, nefiind obligat să revină în același loc. Interesant și sănătos punct de vedere.

Micul dejun, mai degrabă mediteranean, era format din ouă (fierte prajite sau omletă), câțiva cârnăciori prăjiți, unt, gem si nutella, iaurt cu gem si smochine, cafea, suc de fructe, prăjituri de casă si pâine proaspătă. N-a fost prea diversificat, dar a fost îndestulător și foarte gustos. Noi românii suntem obișnuiți cu bucătăria românească, cu bufet suedez si mâncare câtă întră pe farfurie. Acolo la Thalassa nu există așa ceva, meniul îți este adus pe farfurie, pe terasă sau în cameră (eu am preferat să-l servesc în restaurant, admirând minunatele obiectele handmade (las câteva foto de acolo). Dacă mai doresti ceva poți cere, eu chiar am rugat să mi se aducă o cafea în plus sau un pahar cu suc de fructe.

Pe timpul zilei sau seara, serveam mâncare gătită, foarte bine preparată la tevernele de pe insulă, cam în fiecare seară am fost în alt loc. Meniul servit a fost în special pe bază de porc vită și pui, dar în două seri ne-am desfătat și cu pește. Cu peștele era o problemă în sensul în care era o perioadă de prohibiție si el se găsea mult mai greu, dar se găsea. Masa nu depășește 20-25 de euro cu un pahar de vin bun sau o bere. Berea este între 3,5 si 5 euro.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Asa cum am spus in precedentul articol, Ammouliani deține în patrimoniu în jur de 23 de plaje, una mai frumoasă ca cealaltă, de la plaja clasificata blue flag, până la plaje sălbatice, unde de multe ori ajungi doar pe apă.

În fecare zi am fost pe o altă plajă, am început cu Alikes, cea mai titrată plajă si am terminat cu plajele din micile goflulețe, înconjurate de flori ulmi si arbuști mediteraneeni.

Pe toate plajele amenajate beneficiezi de șezlong și umbrelă gratuit, pentru toată ziua, condiția este să comanzi o băutură de la beach barul plajei, însă vă garantez că veți consuma mai mult pentru că tarifele sunt de bun simț si căldura năucitoare.

Cam pe toate plajele nisipul este deosebit de fin, intrarea în apă lină, pe unele plaje există fund nisipos, pe altele întâlnești bolovani, important este că apa este limpede, curată și foarte caldă. Te ține la suprafață din cauza salinității accentuate, deci este ok si pentru cei care știu mai puțin să înoate.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Dacă ar fi să vorbim despre distracție si relaxare, Ammouliani este o insulă liniștită fără cluburi, discoteci și viață de noapte, deci dacă sunteți fanul cluburilor, locul vostru nu este aici. Întâlnești restaurante, baruri si taverne, există chiar si un restaurant unde proprietarii cântă live, dar totul se închide la miezul nopții.

Multe magazine pentru suveniruri, poți cumpăra aur si argint, multe produse de pe muntele Athos, de la icoane, ulei de măsline și vinuri, până la săpunuri, brățări și lănțisoare.

De toate pentru toți, este imposibil să nu pleci cu un suvenir de acolo.

Excursia pe Muntele Athos a fost cea mai interesantă, am văzut de la 500 metri pe mare, 12 mănăstiri dintre cele mai mari si frumoase, cu ziduri inalte pentru apărare. Am ascultat povestile lor si am facut multe fotografii

O alta excursie interesantă este în jurul insulei Ammouliani, cu popas pe micuța insulă Drenia, unde ne putem relaxa o ora pe minunata plaja de acolo.

Se pot închiria bărci fără a deține permis de conducător de ambarcațiune, tariful fiind până în 100 de euro pentru toată ziua, dar daca sunteți o familie sau un grup de 4 persoane, eu zic că se merită. Puteți merge oriunde în jurul insulei, puteți stationa oriunde (nu în zona portului), ambarcațiunea fiind prevăzută la prova cu o ancora.

Vacanța în Ammouliani a fost minunată. știți că eu iubesc litoralul nostru, însă nu pot să nu-i dau Cezarului ceea ce I se cuvine. Pentru că Ammouliani pe lângă minunatele plaje înseamnă și multă istorie, tradiție dar mai ales prietenii tăi care te asteaptă oricând cu zâmbet și brațele deschise. Deci, haideți în Ammouliani!

Trimis de pepsi70ro in 28.07.21 13:34:57
Validat / Publicat: 28.07.21 15:44:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4006 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Thalassa Boutique Hotel Ammouliani

[28.07.21 16:24:38]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

pepsi70roAUTOR REVIEW
    [28.07.21 18:02:02]

Webmaster

se poate

https://www.youtube.com/watch?v=m7w4JgzaSbw ca ilustratie muzicala?

[28.07.21 18:05:05]

pepsi70roAUTOR REVIEW
    [28.07.21 18:14:37]

@webmasterX: Mulțumesc

[28.07.21 18:21:59]

Tudorache
    [23.06.23 10:00:12]

@pepsi70ro: In concluzie, o camera cat o debara, dar cocheta.

Tudorache
    Alte impresii din această RUBRICĂThalassa Boutique Hotel: